Bitcoin Arzının %17’si 7 Yıldan Fazla Bir Süredir Hareketsiz Bekliyor

Bitcoin’in arzının büyük bir kısmı uzun zamandır hareket etmedi. Bu paralar ya kaybolacak ya unutulacak ya da bir süre daha satılmayı bekleyecek.

Haberin Özeti

  • Bitcoin arzının %17’sinin 7 yıldan fazla bir süredir hareket etmediği tespit edildi.
  • HODL Wave göstergesi, bu oranın cari fiyatlarla 160 milyar Dolara denk geldiğini belirtti.

Bitcoin arzının önemli bir kısmı yedi yıldan fazla bir süredir hareket etmedi.

HODL Wave göstergesi, Bitcoin işlemleri arasındaki süreyi izler ve belirli bir kripto paranın taşınmadan önce ne kadar süreyle tutulduğunun bir makro görünümünü gözler önüne serer. İsmi ise 2013 yılındaki bir Bitcointalk gönderisinden geliyor.

3.3 Milyondan Fazla Bitcoin Yedi Yıldır Hareketsiz Bekliyor

HODL Wave, 3.3 milyondan fazla Bitcoin’in yedi yıldan fazla bir süredir hareket etmediğini gösteriyor. Bu miktar, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %17.87’si demek: Cari piyasa fiyatları ile bu, 160 milyar Dolar değer anlamına geliyor.

Hareketsiz Bitcoin, daha iyi fiyatlarla satmak için Bitcoin’lerine tutmaya devam eden “balinalara” ek olarak, geçtiğimiz yıllarda unutulan veya şifresi kaybolan Bitcoinleri de ifade eder.

Yield App CEO’su Tim Frost, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu erken cüzdanların birçoğu Bitcoin’i çok düşük bir değerden elde etti ya da madencilik yaptı. Ancak sonrasında kaybetti, unuttu ya da erişemedi. 2013 yılına kadar Bitcoin, sahip olmayan birçok kişi tarafından neredeyse tekel para olarak görülüyordu.” dedi.

11.4 Milyon Bitcoin Uzun Vadeli Bir Yatırım Olarak Tutuluyor

Analiz firması Chainalysis tarafından geçen yıl yayınlanan bir rapor, kayıp Bitcoin rakamını biraz daha yüksek belirtmişti. Rapor, neredeyse dolaşımdaki arzın %20’sinin kayıp olduğunu tespit etmişti. Aynı rapor, açık piyasada yalnızca 3.5 milyon Bitcoin’in “aktif olarak” işlem gördüğü; 11.4 milyon Bitcoin’in ise “uzun vadeli” bir yatırım olarak tutulduğunu belirtmişti.

  Bitcoin Fiyat Metriği, ABD Seçimlerinden Sonra 15 Bin Dolarlık Artış Gösteriyor

Bununla birlikte Frost, bu tür cüzdanların, pazara her an düşebilecek “potansiyel çekiçler” gibi durduğunu açıkladı.

Bu işlemleri izlemek mümkün. Glassnode, eski Bitcoinler aniden hareket ettirildiğinde yükselen Coin Days Destroyed adlı bir gösterge ile bu hizmeti veriyor.

2018’in sonlarında ve çok eski kripto paraların uzun zamandır ilk kez hareket ettiği 2019’da bu göstergede büyük bir artış olmuştu.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın