Bitcoin ATM Operatörlerinin Patent Sahibi Ayda 18 Milyon Dolar İstiyor

Porto Riko merkezli blok zinciri ve robotik firması Bots Inc, ABD genelinde Bitcoin ATM’leri işleten firmalara karşı dava açmak için “büyük bir hukuk firması” ile çalışmak amacıyla seçeneklerini araştırdığını duyurdu.

İki hafta önce şirket, Bitcoin ATM’lerinin çalışmasını destekleyen protokoller için bir patent aldı ve bu doğrultuda aylık telif ücretlerinde milyonlara hak kazandığına inandığını söyledi.

Hayata geçirilen bu teknoloji için gerekli fikri mülkiyetin, Bitcoin ATM ağlarının çalışması için hayati önem taşıdığını iddia eden firmanın CEO’su Paul Rosenberg, Bitcoin ATM üreticilerinin “işlem başına” telif ücretleri ödemesi gerektiğini söyledi.

İşlem başına telif ödeme önerisinin birkaç yıllık bir dönem için müzakere edileceğini ifade eden Rosenberg, özellikle üreticilerle yapılan bazı anlaşmaların, önceki yılları ve/veya önemli sayıda gelecek yılı kapsayabileceğini açıkladı.

Patent telif kampanyası iki katına çıkmayı başardı

Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 130 ile 180 işlem gerçekleştirdiği tahmin edilen 9.400’den fazla Bitcoin ATM’si ile Bots firması, patentinin aylık telif ücretlerinde 14 milyon ile 18 milyon dolar arasında para çekebileceğine inandığını söyledi. Bu miktarın müzakereleri başlatmak için büyük bir iddia olup olmadığı veya teknolojinin şirketin iddia ettiği kadar önemli olup olmadığı konuları ise muğlaklığını korumaya devam etti.

Bots firması, ilk olarak 2014 yılında yapılan patentin haklarını, ABD’nin patent kanunlarına dair “Bitcoin Kiosk/ATM Cihazı ve Sistem Entegre Kayıt Protokolü ve Aynısını Kullanma Yöntemi” kuralı doğrultusunda 29 Ekim’de yan kuruluşu First Bitcoin Capital LLC aracılığıyla aldı.

First Bitcoin Capital firması, Temmuz 2019’da patenti aldı ve 2024 yılına kadar 50 milyon dolara kadar telif hakkı elde etmek için şimdiye kadar başarısız olmaya devam eden bir kampanya başlattı. Bots ise First Bitcoin Capital’in kripto varlıklarını ve ilgili teknolojileri bu yılın temmuz ayından itibaren almaya başladı ve patent telif hakkı kampanyasında iki katına çıkmayı başardı.

  Bu Hafta Bitcoin'le İlgili Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

ABD merkezli ATM operatörleriyle “dava olmaksızın dostane bir anlaşmaya varmayı” uman Bots, bunun “bu operatörlere Bitcoin ATM’leri birliğine katılmaları yönünde bir teklif olacağını” açıkladı.

Firma ayrıca makineyi çalıştıran şirketten bağımsız olarak Bitcoin ATM terminalleri arasında birlikte çalışabilirliğe izin vermeyi amaçlayan bir “Dünya Çapında Bitcoin ATM ağı” geliştirme sürecinde olduklarını iddia etti.

Square patent saldırılarına karşı harekete geçti

Kripto topluluğu, ABD merkezli finansal hizmetler şirketi Square’in eylül ayında blok zinciri ve kripto sektörlerinde patent trolleme ile mücadele etmek için bir birlik oluşturacağını duyurması üzerine teknolojilere erişimi kısıtlamak için patentlerin kullanımını tarihsel olarak kınadı.

Square, Kripto Açık Patent birliği ile “kripto topluluğunun patent saldırganlarına ve trollere karşı savunma yapmasına yardımcı olmak” için tüm üyelerin blok zinciri patentlerini ortak bir kitaplıkta birleştirmeyi hedeflediğini ilan etti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın