28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Balinaları Azalıyor: Peki Bu, Piyasalar İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Yeni veriler, Bitcoin balinası sayısının son 10 ayın en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor. Öte yandan daha küçük miktarlarda kripto para tutan adreslerin sayısı artıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin balinalarının sayısı, son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.
  • Uzmanlar, bu konuda yatırımcıların endişelenmemesi gerektiğini söylüyor.
  • Çünkü bu, Bitcoin’in “daha eşit bir şekilde dağıtıldığı” anlamına geliyor.

Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode tarafından bu hafta yayınlanan rakamlara göre Bitcoin balinalarının sayısı azalıyor. Bu, mantık dışı görünebilir. Finans ve teknoloji dünyasında Bitcoin satın alan daha büyük oyuncular her zamankinden fazla değil mi?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Balina Sayısının Azalması İyi Bir Şey mi?

Cevap: Hem evet hem hayır.

Square ve Tesla gibi büyük şirketlerin son birkaç ay içinde büyük miktarlarda Bitcoin satın aldığı doğru. Örneğin, ödeme şirketi Square şu anda hazinesinin bir parçası olarak 394 milyon Dolarlık Bitcoin bulunduruyor. Ayrıca Elon Musk’ın otomobil şirketi, Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Her ne kadar Musk son günlerde aniden Bitcoin’in çevresel etkisini gerekçe göstererek Tesla’nın ödeme yöntemi olarak BTC kabul etmeyeceğini açıklasa da; Tesla, önemli miktarda BTC varlığını elinde bulunduruyor.

Ancak, geçen yaz MicroStrategy tarafından başlatılan büyük kurumsal yatırımların Bitcoin balina sayısını görünüşte artırmasına rağmen, son aylarda bu veride düşüş kaydediliyor.

Geçtiğimiz ay, Bitcoin balinalarının sayısı önemli ölçüde düştü. Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode’a göre Nisan ayında bu rakam 2.231 seviyesinde. Dün yapılan açıklamalarda ise Bitcoin balinası sayısının daha da düştüğü ve 2.167 seviyesine gerilediği belirtildi. Bu, son 10 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Peki bu, yatırımcıların endişelenmesi gereken bir şey mi? Bitcoin satın alan büyük yatırımcılar kripto paraya olan talebin arttığına işaret ise; büyük hesap sayısının düşmesi bu talebin düştüğünün bir göstergesi olabilir mi?

İlgili Haber:  Güney Amerika'nın En Büyük E-Ticaret Şirketi Bitcoin İle Ödemeleri Kabul Edecek

Küçük Miktarda BTC Tutan Adres Sayısı Artıyor

Piyasa analistleri bunun mutlak bir çıkarım olmadığını dile getirdi.

Quantum Economics’te bir analist olan Pedro Febrero, bunun bir düşüş göstergesi olmadığını; aksine tam tersi olarak yorumlanabileceğini söyledi: Bitcoin dünyasına daha fazla insan dahil oluyor ve kripto para, yatırımcılar arasında daha eşit bir biçimde dağılıyor.

Eski bankacı ve analist olan Alex Kruger de balinalardaki düşüşün bir ayı piyasası sinyali için yeterli olmadığını söyledi.

Görünüşe göre her iki analist de haklı. Coin Metrics tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in daha eşit bir şekilde dağıtıldığını gösteriyor: 0.01 (477 Dolar) ile 1 Bitcoin (47.773 Dolar) arasında değişen adres sayısı bu yıl önemli ölçüde arttı.

Raporda, “0.01 ile 1 BTC arasında, nispeten küçük miktarlarda kripto para tutan adres sayısı, yılın başından bu yana 710.000 düzeyinde arttı. Karşılaştırma açısından, 2020’nin aynı döneminde yaşanan artış 610.000 civarında idi.” ifadeleri kullanıldı.

Ancak Febrero, daha fazla adresin daha fazla insan anlamına gelmeyebileceğinin altını çizdi. Bu noktada, büyük şirketler, riski çeşitlendirmek için yeni adresler yaratıyor olabilir.

Analistler daha önce Bitcoin balinalarının pazarı kontrol ettiğini söylemişlerdi. Şimdilerde ise uzmanlar, endüstri olgunlaştıkça balinaların yavaş yavaş düşeceğini ve Bitcoin dağılımının daha da eşitleneceğini öngörüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar