9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin Balinaları Azalıyor: Peki Bu, Piyasalar İçin Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 7 ay önce

blank

Yeni veriler, Bitcoin balinası sayısının son 10 ayın en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor. Öte yandan daha küçük miktarlarda kripto para tutan adreslerin sayısı artıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin balinalarının sayısı, son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.
  • Uzmanlar, bu konuda yatırımcıların endişelenmemesi gerektiğini söylüyor.
  • Çünkü bu, Bitcoin’in “daha eşit bir şekilde dağıtıldığı” anlamına geliyor.

Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode tarafından bu hafta yayınlanan rakamlara göre Bitcoin balinalarının sayısı azalıyor. Bu, mantık dışı görünebilir. Finans ve teknoloji dünyasında Bitcoin satın alan daha büyük oyuncular her zamankinden fazla değil mi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Balina Sayısının Azalması İyi Bir Şey mi?

Cevap: Hem evet hem hayır.

Square ve Tesla gibi büyük şirketlerin son birkaç ay içinde büyük miktarlarda Bitcoin satın aldığı doğru. Örneğin, ödeme şirketi Square şu anda hazinesinin bir parçası olarak 394 milyon Dolarlık Bitcoin bulunduruyor. Ayrıca Elon Musk’ın otomobil şirketi, Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Her ne kadar Musk son günlerde aniden Bitcoin’in çevresel etkisini gerekçe göstererek Tesla’nın ödeme yöntemi olarak BTC kabul etmeyeceğini açıklasa da; Tesla, önemli miktarda BTC varlığını elinde bulunduruyor.

Ancak, geçen yaz MicroStrategy tarafından başlatılan büyük kurumsal yatırımların Bitcoin balina sayısını görünüşte artırmasına rağmen, son aylarda bu veride düşüş kaydediliyor.

Geçtiğimiz ay, Bitcoin balinalarının sayısı önemli ölçüde düştü. Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode’a göre Nisan ayında bu rakam 2.231 seviyesinde. Dün yapılan açıklamalarda ise Bitcoin balinası sayısının daha da düştüğü ve 2.167 seviyesine gerilediği belirtildi. Bu, son 10 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Peki bu, yatırımcıların endişelenmesi gereken bir şey mi? Bitcoin satın alan büyük yatırımcılar kripto paraya olan talebin arttığına işaret ise; büyük hesap sayısının düşmesi bu talebin düştüğünün bir göstergesi olabilir mi?

İlgili Haber:  Coinbase'in Halka Arzı Bazı Bitcoin Destekçilerini Hoşnut Etmedi

Küçük Miktarda BTC Tutan Adres Sayısı Artıyor

Piyasa analistleri bunun mutlak bir çıkarım olmadığını dile getirdi.

Quantum Economics’te bir analist olan Pedro Febrero, bunun bir düşüş göstergesi olmadığını; aksine tam tersi olarak yorumlanabileceğini söyledi: Bitcoin dünyasına daha fazla insan dahil oluyor ve kripto para, yatırımcılar arasında daha eşit bir biçimde dağılıyor.

Eski bankacı ve analist olan Alex Kruger de balinalardaki düşüşün bir ayı piyasası sinyali için yeterli olmadığını söyledi.

Görünüşe göre her iki analist de haklı. Coin Metrics tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in daha eşit bir şekilde dağıtıldığını gösteriyor: 0.01 (477 Dolar) ile 1 Bitcoin (47.773 Dolar) arasında değişen adres sayısı bu yıl önemli ölçüde arttı.

Raporda, “0.01 ile 1 BTC arasında, nispeten küçük miktarlarda kripto para tutan adres sayısı, yılın başından bu yana 710.000 düzeyinde arttı. Karşılaştırma açısından, 2020’nin aynı döneminde yaşanan artış 610.000 civarında idi.” ifadeleri kullanıldı.

Ancak Febrero, daha fazla adresin daha fazla insan anlamına gelmeyebileceğinin altını çizdi. Bu noktada, büyük şirketler, riski çeşitlendirmek için yeni adresler yaratıyor olabilir.

Analistler daha önce Bitcoin balinalarının pazarı kontrol ettiğini söylemişlerdi. Şimdilerde ise uzmanlar, endüstri olgunlaştıkça balinaların yavaş yavaş düşeceğini ve Bitcoin dağılımının daha da eşitleneceğini öngörüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend