Bitcoin Balinaları Güney Kore Borsalarına Neden Büyük Miktarlarda Bitcoin Yatırıyor?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Güney Kore’deki Bitcoin (BTC) balinaları, geçtiğimiz hafta boyunca büyük borsalarda yoğun bir şekilde satış gerçekleştirmiş bulunuyor. Veriler, yalnızca son üç günde Bithumb’a yönelik 100 milyon dolarlık birden fazla para yatırma işleminin tespit edildiğini gösteriyor.

blank

Hacim olarak Güney Kore’nin, Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla çok daha küçük bir kripto para değişim piyasasına sahip olduğu bilinse de kripto para borsaları, diğer büyük pazarlarla karşılaştırılabilecek devasa girişler görüyor.

Borsalara büyük girişler genellikle balinaların satış baskısını gösteriyor çünkü yüksek net değerli yatırımcılar borsalardaki varlıklarını tutmuyor. Dolayısıyla, sermaye bir ticaret platformuna aktığında satma niyetini gösteriyor.

Kimchi priminin iadesi

Bithumb’a yönelik 200 milyon dolarlık mevduat tespit edildikten sonra Korbit’in, 9 Ocak’ta 90 milyon dolarlık bir mevduat gördüğü öğreniliyor.

CryptoQuant Alerts’e göre 84 milyon dolar değerinde 2.098 BTC, saat 11:42’de Korbit’e yatırılıyor.

Güney Kore borsalarının günlük hacmi ile ABD merkezli veya uluslararası büyük borsalar arasındaki tutarsızlık nedeniyle 50 milyon doları aşan girişler genellikle alışılmadık derecede büyük mevduatlar olarak kabul ediliyor.

CoinMarketCap’ten alınan veriler, Korbit’in küresel pazarda günlük hacim olarak 21. sırada yer aldığını ve günlük 44 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu nedenle, tek bir günde 84 milyon dolarlık bir depozito, borsanın CoinMarketCap başına günde yaklaşık 44 milyon dolar işlem gördüğü için anormal derecede büyük bir depozito olarak değerlendiriliyor.

Güney Kore borsalarına sürekli girişlerin arkasındaki en olası nedenin arbitraj olduğu düşünülüyor.

Aralık 2017’de, Güney Kore’de Bitcoin ilk kez 20.000 doları aştığında, baskın kripto paranın zaman zaman yaklaşık %20 daha yüksek işlem gördüğü ve bunun “Kimchi primi” olarak adlandırıldığı biliniyor.

Son haftalarda Bitcoin, Güney Kore borsalarında yaklaşık %5 daha yüksek işlem görüyor. Bu durumun ise balinaları prim için arbitraj yapmaya teşvik ederek büyük miktarda su akışını tetikleyebilmesi öngörülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak, Güney Kore’de prime arbitraj yapmak kolay olmuyor. Güney Kore’de sermayenin ülke dışına çıkması konusunda katı kısıtlamalar bulunuyor. Yabancıların yerel kripto para borsalarında işlem yapmalarına da izin verilmiyor; bu da işi daha da zorlaştırıyor.

Arbitrajın verimli bir şekilde çalışması için Güney Kore dışındaki balinaların yerel tüccarlara BTC tedarik etmesi ve bunu başarmak için bir ekip olarak çalışması gerekiyor.

Balinalar genel olarak büyük baskı uyguluyor

Mega balinaların 8 Ocak’ta Bitcoin fiyatı ilk kez 40.000 doları aştığında büyük miktarlarda BTC sattığı görülüyor. Bitcoin 40.000 dolardan yaklaşık 36.000 dolara inerken bile birçok büyük balinanın agresif bir şekilde satmaya devam ederek fiyatı düşürdüğü görülüyor.

Yakın vadede, kâr elde eden balinaların ve ABD’den Bitcoin biriktiren yeni alıcıların devam etmesi gerekiyor. Ancak piyasa dinamiğini değiştirebilecek en büyük değişkenlerin, ABD dolarının gücü veya USD güç endeksi olduğu düşünülüyor.

Kripto para tüccarları için bir platform olan Decentrader’daki analistler, Bitcoin’in elde tutulması faaliyetinin arttığını ve bu durumun orta vadede yükselen doların hasarını telafi edebileceğini söylüyor.

Bitcoin tüccarı ve Lookintobitcoin’in yaratıcısı Philip Swift, piyasanın aşırı ısınmış seviyelere ulaştığı konusunda uyarıda bulunuyor ve 40.000 doların üzerindeki bir pazar işaretinin şu an olmasa da mutlaka zirveye yaklaşmak anlamına geldiğini belirtiyor.

Z-skorunun kırmızı bölgeye girmesinin piyasanın zirvesine işaret ettiğini ifade eden Swift, henüz o noktada olunmasa da fiyat için birkaç parabolik günün daha mevcut olduğunu ve bu noktaya ulaşılacağını öne sürüyor.

Swift, yükselişin aşırı ısınmasına rağmen büyük bir geri çekilme ihtimalinin azaldığını da sözlerine ekliyor. Buradan %30’luk bir geri çekilme olasılığının düşük olduğunu düşündüğünü belirten tüccar, gelinen nokta doğrultusunda BTC’nin yakında yavaşlaması gerekebileceğini hatırlatarak Bitcoin oranlanmaya başladığında altcoinlerin yükselişe geçeceğini açıklıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ABD Hazine Bakanlığından Bitcoin ve Kripto Paralarla İlgili Açıklama: ABD Yaptırım Rejimi Zayıflatılıyor!

ABD’deki Joe Biden yönetimi, kripto paraların ABD'deki “yaptırım rejimini baltaladığı” konusunda bir uyarı yayınladı. Haberin Özeti ABD Hazine Bakanlığı, kripto...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend