Bitcoin Balinaları Kimlerdir ve Kripto Paranın Fiyatını Nasıl Etkilerler?

Önemli Gelişmeler

Investopedia’ya göre Bitcoin balinası, büyük miktarlarda Bitcoin tutan bireyleri veya varlıkları ifade eden bir terimdir. Bu anlamda pazarın %40’ına sahip yaklaşık 1.000 kişi mevcuttur.

Para birimlerinin değerlemelerini değiştirme potansiyeline sahip olan balinalar, son haftalarda yaşanan Bitcoin dalgalanmaları göz önüne alındığında giderek daha fazla ilgi görüyor.

Telegraph, kısa süre önce ortaya çıkan endüstri verileri doğrultusunda tüm Bitcoin’in yaklaşık %13’ünün veya başka bir ifadeyle yaklaşık 80 milyar doların 100’den fazla bireysel hesapta bulunduğunu bildirdi. Tüm Bitcoin’in yaklaşık 240 milyar dolar değerinde olan kısmının toplamda kabaca 100 milyon hesaptan 2.500’ün biraz altında hesapta tutulduğu kaydedildi.

Balinalar Bitcoin’in fiyatını nasıl etkiliyor?

CoinDesk’e göre 1.000’den fazla Bitcoin tutan adres sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.334’e ulaşmış durumda.

The Sun, bu tür balinalar tarafından yapılan tek tek alım satımların Bitcoin fiyatında büyük değişikliklere yol açabileceğini ve daha küçük yatırımcıların hareketlerini bastırabileceğini bildirdi.

Bitcoin, 8 Ocak’ta 41.973 dolarla rekor bir yüksekliğe ulaştı. Ancak 22 Ocak’ta Insider, kripto paranın eylül ayından bu yana en büyük haftalık fiyat düşüşü için yolda olduğunu bildirdi. 23 Ocak’a kadar fiyat, yaklaşık 32.170 dolara kadar yükseldi.

Kasım 2020’de CoinDesk, kripto para yükselirken balinaların fiyatları nasıl etkileyebildiğine dair olası bir açıklama sağlamak için kripto borsası OKEx’ten gelen verileri inceledi. Raporda, bu bitcoin yükselişi sırasında kurumların ve balinaların düşüşler satın alarak çoğu zaman fiyatlar yükseldiğinde satış yaptığı ve bunun, perakende yatırımcıların çoğunun ralliyi kovalamak için çabalamasına neden olduğu açıklandı.

Attack of the 50 Foot Blockchain’in yazarı ve bilinen bir kripto şüphecisi olan David Gerard, yazdığı bir raporda büyük oyuncuların fiyatı kolayca değiştirebildiğini çünkü Bitcoin ticaret piyasasının çok zayıf olduğunu ve bunlardan herhangi birinin onu çökertebileceğini söyledi.

Ticaret için çok fazla mevcut hacim bulunmadığını belirten Gerard, düzenlenmiş piyasalarda gerçekleşmeyecek her türlü “ticaret hilesi”nin var olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin için gelecekte neler görünüyor?

Biden’ın hazine sekreteri Janet Yellen için yaptığı seçim, geçtiğimiz günlerde milletvekillerinin Bitcoin gibi kripto paraları çoğunlukla yasa dışı faaliyetler için kullanıldıkları endişeleri nedeniyle kısıtlamalarını önermesiyle neticelendi.

Bununla birlikte, Yahoo Finance’e göre SEC başkanı olarak kripto uzmanı Gary Gensler’ı seçtiği için bir Biden yönetimi kripto için dostça davranabilir.

Insider, Ocak 2020’de federal hükümetin kripto para hakkındaki sinyallerinin kafa karıştırıcı olduğunu belirten bir makale yayınladı. Makale, Clarim Media’nın içerik sorumlusu ve FIN editörü ve yayıncısı James Ledbetter tarafından yazıldı.

Makalede; ABD’nin, dijital para birimlerinin küresel gelişimine ayak uydurmak istiyorsa, Biden’ın ekibinin, bu dijital para birimlerinden hangilerinin menkul kıymet olarak düzenleneceği ve Bitcoin tabanlı bir borsa ticaret fonunun onaylanıp onaylanmayacağı gibi bazı temel soruları net bir şekilde yanıtlaması gerektiği kaydedildi.

Ancak bu soruların yakın zamanda yönetim tarafından cevaplanıp cevaplanmayacağı şu an için belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend