Bitcoin Balinalarının Sayısı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin, merkezi olmayan bir ödeme ağıdır. Ancak birkaç büyük oyuncu, kripto paraların büyük bölümünü elinde tutuyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin balinalarının sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • Glassnode, en az 1000 Bitcoin’i bulunan kişileri “balina” olarak tanımlıyor.
  • Balinalar, pazarı şekillendirme potansiyeline sahiptir.

Ölçüm sitesi Glassnode’dan elde edilen veriler, bugün Bitcoin “balinalarının” sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Balina yatırımcılar o kadar zengindir ki, yaptıkları ticaret, kripto para biriminin fiyatını yukarı veya aşağı yönlü değiştirebilir. Glassnode, Bitcoin balinalarını şu anda 19 milyon Dolar değerinde en az 1.000 Bitcoin’i bulunan kişiler olarak tanımlıyor.

2000’e Yakın Bitcoin Balinası Var

Glassnode verilerine göre, bugün itibariyle 2.000’e yakın Bitcoin balinası var. Bu değere son olarak, 2017’deki Bitcoin boğa koşusundan bir yıl önce, Haziran 2016’da ulaşılmıştı.

Bu haftanın başlarında, Bitcoin analiz şirketi Santiment tarafından yayınlanan bir raporda ise en az 10.000 BTC varlığı bulunan cüzdan sayısının da yıllık olarak en yüksek seviyelerde olduğu tespit edilmişti.

Bitcoin fanatikleri, kurumsal yatırımcılar ve balinalar için uzun zamandır yaygara koparıyordu. Ancak nihayetinde yatırımcıların Bitcoin dünyasına ne zaman gelecekleri ile ilgili öngörü yapmak mümkün değil.

Yatırımcılar Mart Ayından Bu Yana Bitcoin’e Akın Ediyor

Özellikle Mart ayındaki keskin koronavirüs çöküntüsünün ardından Bitcoin destekçilerinin feryatları devam ederken, kurumlar ve zengin yatırımcılardan cevap ise gecikmedi.

Stanley Druckenmiller ve Ricardo Salinas Pliego gibi milyarder isimler, Bitcoin’de öne çıkan yatırımcılar arasına katıldı. MicroStrategy, bu yaz 450 milyon Dolar değerinde Bitcoin satın aldı. CEO Michael Saylor, Bitcoin’i “bilgelik tanrıçasına hizmet eden bir siber eşek arısı sürüsü” olarak gördüğünü söyledi.

  11 Milyon Dolarlık Satoshi Dönemi Bitcoin’inin Taşındığı Tespit Edildi

Ve büyük şirketler de artık müşterilerine Bitcoin sunuyor. PayPal kısa süre önce ABD’li müşterilere kripto hizmetleri sunmaya başladı; Robinhood komisyonsuz kripto ticareti sunuyor ve Square’in Cash Uygulaması da kullanıcılarına kripto satıyor.

Büyüyen müşterilerine hizmet vermek için, Grayscale (bir kripto yatırım şirketi), Square ve PayPal gibi büyük kurumlar tüm yeni çıkan Bitcoin’i satın alıyor.

Ancak, Bitcoin’in büyük kısmını az sayıda şirket elinde tutarsa, genele dağıtılmış olan ağ biraz daha üst sınıf bir ticari araç haline gelebilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın