Kripto para piyasasını hareket ettirebilen önemli fonlara sahip oyunculara balina denir.
Kripto para piyasasını hareket ettirebilen önemli fonlara sahip oyunculara balina denir.

2018’in sonlarında 9.000 BTC biriktiren bir Bitcoin balinası, 22 ay sonra elindeki bitcoinleri sattı.

Büyük miktarda BTC sahibi olan bireysel bir yatırımcı olan Bitcoin (BTC) balinası iki yıl sonra kazancını topladı. Whalemap’ten alınan veriler, bu balinanın 2018’in üçüncü çeyreğinde yaklaşık 9.000 BTC satın aldığını gösteriyor.

Verileri paylaşan ve “Byzantine General” yani “Bizans Generali” olarak bilinen takma isimli bir tüccar şunları söyledi:

“Bu balina bir efsane. 2018’de 6 bin civarında olan o büyük baloncuğu görüyor musunuz? Bu, orada biriken neredeyse 9 bin BTC’ yi temsil ediyor. 2 yıl sonra kazancını toplamış oldu.”

Bu Balina, yaklaşık 22 ay boyunca BTC tutmaya devam etti. Bitcoin, ilk olarak Ocak 2019’da ve ikincisi Mart 2020’de olmak üzere iki kez 4.000$’ın altına düştü. Bu yatırımcı ise her iki dönemde de bekledi ve sonuçta 12.000$ civarında satış yaptı.

16 Ağustos’ta yayınlanan bir rapora göre, büyük bitcoin balinaları 12.000 ila 14.000 dolar aralığında kümelenmiş durumda. 12.000 dolar seviyesinde, birçok balina ya kâr ediyor ya da başabaş gidiyordu; bu da balinalara satış için teşvik edici olabiliyordu.

Balinaların Bitcoin’in yerel bir zirveye ulaştığı konusunda ihtiyatlı olduğunu gösterip göstermediği konusu ise belirsizliğini koruyor. Balinalar, varlıklarının büyüklüğü nedeniyle likiditeyi takip ediyor. Muhtemelen artan perakende faaliyetinin bir sonucu olarak satmak için yeterli likidite olduğunu hissediyorlarsa, satış yapmaları da muhtemel oluyor.

Bu nedenle, bir balinanın satış yapması, Bitcoin’in zirve yaptığını göstermez. Kısa vadede konsolidasyon şansını artırdığı iddia edilebilir. Ancak BTC, temel destek seviyelerinin altına düşene kadar, yerel bir zirvenin oluştuğunu önermek için henüz çok erken. Ayrıca balinanın 9.000 BTC’nin ne kadarını sattığını tahmin etmek de zor.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Çin'deki Bitcoin Madencileri Ucuz Elektriğe Erişimi Kaybetti

Bir Cevap Yazın