Bitcoin Bir Değer Deposu Olarak Altının Arka Plana Atılmasına Neden Oluyor

Bir dizi gösterge, Bitcoin’in (BTC) birincil derecede sığınılacak liman varlığı olarak altını bir kenara ittiğini gösteriyor. Bloomberg’de kıdemli bir emtia stratejisti olan Mike McGlone’a göre bu durum, dijital paranın daha geniş ana akım benimsenmesi için zemin hazırlayabilir.

Bugün bir tweet atarak kripto paranın piyasada bulunduğu konuma dair görüşlerini paylaşan McGlone, güvenli liman varlıkları arasında devam etmekte olan savaşın teknik ve temel göstergelere dayalı olarak Bitcoin lehine ilerlemeye başladığını öne sürdü.

Altının, mücevher ve coin koleksiyonlarında her zaman bir yere sahip olacağını belirten stratejist, buna karşılık çoğu göstergenin, Bitcoin’in yatırımcı portföylerinde bir değer deposu olarak metalin yerini alışının her geçen gün daha da artmakta olan hızına işaret ettiğini söyledi.

Attığı tweete bir grafik de ekleyen McGlone, Bitcoin’in 2020 ortasından beri altına karşı güçlü performansını ortaya koyarak bilinen toplam altın ETF varlıklarının azaldığına ve başka bir deyişle, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar arasında altına karşılık yarışı kazanıyor gibi göründüğüne dikkat çekti.

Grafik ayrıca, Bitcoin’in altının fiyat dalgalanmasına karşılık fiyat dalgalanmalarında keskin bir düşüş yaşadığını ortaya koydu.

Bitcoin sağlamlaşma öncesinde 170 bin dolara seviyesine ulaşabilir

McGlone, “dijital altın” anlatısı ilgi görmeye devam ettikçe Bitcoin’in nihayetinde yatırımcıların tercih ettiği güvenli liman haline geleceği fikrini uzun zamandır savunuyordu.

Bloomberg strateji uzmanı, şubat ayının başlarında yatırımcılar fonları külçeden dijital varlığa taşıdıkça BTC’nin hızla 50.000 dolar seviyesine ulaşacağını tahmin etti. En iyi kripto para ise bu tahminin üzerinden iki haftadan kısa bir süre geçmeden 50.000 dolara ulaştı.

Kasım 2020’de McGlone, Bitcoin’in altın gibi sağlamlaşma sürecine girmeden önce önümüzdeki iki yıl içinde 170.000 dolara ulaşabileceği tahmininde bulundu.

  Bitcoin'in 11.000 Doları Yeniden Test Etmeye Hazırlandığını Gösteren Üç Gösterge

Bu yıl şimdiye kadar altın ve Bitcoin arasında devam eden “güvenli liman” olma savaşı, büyük ölçüde BTC lehine ilerledi. Bu sabah itibariyle 1 Bitcoin 30.3 ons altın değerindeydi. MarketWatch verilerine göre bu oran, şubat ayında zirveye çıkarak 32.1’e yükseldi.

BTC spot fiyatı şu anda gün içinde %1.3’lük artışla 51.100 doların üzerinde işlem görürken altın ise New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde ons başına %0.9’luk düşüşle 1.683 dolara geriledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın