Bitcoin Boğa Koşusu Sürprizlere Rağmen Nasıl Sağlam Kalabiliyor?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin (BTC) fiyatı aniden 18.500 dolardan 17.200 dolara düştükten sonra bazı tüccarlar, yerel bir zirvenin oluşup oluşmadığını sorgulamaya başladı ancak boğa koşusunun hala sağlam olduğunu gösteren birçok faktörün mevcut olması dikkat çekti.

İlk gerilemenin ardından BTC, sürekli olarak aşırı dalgalanma göstererek piyasa belirsizliğini gösterdi.

Bitcoin momentumunun güçlü kaldığını gösteren dört faktörün ise balina girişleri, güçlü bir piyasa tepkisi, her balina kümesinin üzerindeki esneklik ve yüksek açık ilgi olduğu belirtildi.

Balinalar büyük miktarda BTC satışı gerçekleştirmiyor

CryptoQuant’ın verileri, balinaların büyük miktarlarda BTC satmadığını açıkladı. Bitcoin, 18.000 dolarda çok yıllık bir direnç seviyesi test ettiği için bu eğilim dikkate değer bulundu.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, borsanın balina oranının düşük kaldığını söyledi. Balinaların nispeten düşük satış baskısı göz önüne alındığında Ju, bu yıl mart gibi toplu fiyat düşüşü olmayacağını ve borsa balina oranı hâlâ çok düşük olduğu için uzun vadeli yükselişin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Madencilerden ve balinalardan gelen satış baskısının kısa vadede düşük kalması durumunda BTC’nin daha geniş bir yükseliş başlatmak için yeterli güce sahip olabileceği kaydedildi.

Bitcoin, önemli balina kümelerinin üzerinde dayanıklılığını korumayı başarıyor

Balinaları takip eden zincir içi bir pazar analizi firması olan Whalemap, benzer bir eğilim bulduğunu açıkladı. Analistler, balinaların kasım ayı boyunca BTC biriktirdiğini belirterek balinaların BTC satın aldığı fiyat noktalarını tuttuklarını söyledi.

Yakın vadede Bitcoin için temel balina kümesi desteğinin 16.411 dolar olduğu ifade edildi. BTC, 16.400 dolarlık destek alanının üzerinde sabit kaldığı sürece, boğa koşusunun da devam etmesi öngörüldü.

Balinalar belirli bir fiyat seviyesinde Bitcoin satın aldıklarında ve başka bir yere taşımadıklarında bir balina kümesi oluşurken analistler, geçen sefer 15.762 dolardan sıçrama yaşandığını ve %15’lik bir fiyat artışı görüldüğünü açıklayarak 16.411 dolarlık yeni balonun bu sefer de geçerli olup olmayacağını sorguladı.

Yüksek bir geri çekilme sonrasında güçlü pazar tepkisi

Bitcoin’in direncini gösteren olumlu balina verilerine ek olarak son 24 saat içinde her büyük düşüş hızla satın alındı.

18 Kasım’da Bitcoin 17.215 dolar ve 17.284 dolar seviyelerine düştü ve 18.520 dolarlık zirvesinden büyük geri dönüşler kaydetti. Yine de BTC, her küçük düzeltmeden hemen sonra toparlandı ve çoğu zaman 17.600 doların üzerinde sabitlendi.

Açık ilgide artış görünüyor

Skew’den alınan veriler, Bitcoin vadeli işlemler piyasasına olan açık ilginin arttığını gösteriyor.

Vadeli işlem piyasasının açık pozisyonları, tüm uzun ve kısa sözleşmelerin toplamını gösterirken yüksek sayıda açık pozisyon genellikle Bitcoin fiyatı hakkında spekülasyon yapan çok sayıda tüccar olduğu anlamına geliyor.

Yakın vadede ise bu, büyük fiyat hareketlerinin kaçınılmaz olduğu şeklinde yorumlanıyor. Fiyat dalgalanmalarındaki artışın BTC’nin artmasına veya derin bir düzeltmeye maruz kalmasına neden olup olmayacağı sorusu ise şu an belirsizliğini koruyor.

Bununla birlikte, iyimser balina verilerine ve piyasanın büyük düşüşlere verdiği güçlü tepkiye dayanarak Bitcoin lehine olan bir sonraki dalgalanma artışının şansının daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Tesla Ödemeleri İçin Seçebileceği 5 “Yeşil” Kripto Para

Elon Musk, Çarşamba gecesi attığı Tweet’iyle bir sürpriz yapmış ve kullandığı aşırı miktarlardaki enerji nedeniyle artık Tesla’nın Bitcoin ile...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend