Bitcoin Boğa Koşusunda Son Durum Ne? Uzmanlar Cevapladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Bitcoin’de yaşanan ciddi fiyat düşüşünün ardından yatırımcıların aklındaki en önemli soru; Bitcoin boğa koşusunun devam edip etmeyeceği yönünde…

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı.
  • Bazı uzmanlar, bu düşüşün beklenen bir şey olarak görülebileceğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor.
  • Bazı uzmanlar ise bu konuda o kadar emin değil.

Bitcoin’in son fiyat düşüşü birçok yatırımcıyı, özellikle de kripto sektörüne yeni girenleri endişeleniyor.

blank

Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Beklenen Bir Durum

Ancak birçok analist, hâlâ boğa piyasasında olduğumuza ve Bitcoin’in değerindeki düşüşün beklenen bir durum olduğuna inanıyor.

Toronto merkezli kripto para borsası alım satım fonu (ETF) 3iQ’nun CEO’su Fred Pye, henüz ayı piyasasında olmadığımızı ve Bitcoin’in geçen yılki büyük kazançlarının belli bir düzeltmeyi gerekli kıldığını dile getirdi. Pye, “Fiyattaki geri çekilmenin Çin’deki düzenleyici haberler ile ilgisi var. Piyasa da düzeltme yapmak için bir neden arıyordu. Geçtiğimiz süreçte Bitcoin fiyatının 10.000 Dolardan 60.000 Dolara bu denli hızlı yükselmesi zaten mantıklı değildi ve mutlak bir düzeltmeyi gerekli kılıyordu.” ifadelerini kullandı.

Quantum Economics’in başkan yardımcısı Charles Bouvaird da Pye’nin görüşünü destekledi ve “Boğa koşusunun kışında değiliz. Bunun gibi geri çekilmeler beklenen durumlar.” dedi.

Bitcoin’deki geri çekilme, Elon Musk’ın bundan iki hafta önce, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkilerini gerekçe göstererek şirketi Tesla’nın BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini duyurması ile başladı.

Blockchain veri firması Glassnode’a göre bu açıklama, piyasalarda karışıklığa yol açtı ve insanların, özellikle de acemi yatırımcıların, varlıklarını panikle satmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kurumsal Yatırımcılar Kripto Paraya Güvenmekte Zorlanabilir

Öte yandan, 9 milyar Dolarlık bir varlığı yöneten New York merkezli Treasury Partners’ın genel müdürü Jerry Klein söz konusu fiyat düşüşü ile ilgili, “Bitcoin’deki son dalgalanma, şirketlerin sağlam kurumsal nakit yatırımları olarak kripto paraya güvenemeyeceğini gösterdi.” ifadelerini kullandı. Klein, “Bir şirket Bitcoin’e nakit yatırdığında, Bitcoin’deki fiyat düşüşleri hisse başına kazanç üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirken; fiyat artışları ise hiçbir fayda sağlamaz.” diye ekledi.

Buna karşın blockchain analiz şirketi Glassnode tarafından hazırlanan bir raporda ise, son yaşanan fiyat düzeltmesinin, Bitcoin’deki 2017 boğa sezonu sırasındaki beş büyük düzeltme ile tutarlı bir gelişme olduğu belirtildi.

2013 Yılından Bu Yana Yaşanan En Büyük Fiyat Düzeltmesi

Ancak bazı uzmanlar duruma kuşku ile yaklaşıyor.

Eski bankacı ve analist Alex Kruger, “Bu, gecikmiş basit bir düzeltme değildi. Boyut ve hız olarak, 2013 yılından bu yana gerçekleşen en büyük düzeltmeydi.” dedi.

Bununla birlikte Kruger, diğer varlıkların nasıl performans gösterdiğine bakılmaksızın Ethereum’da çok daha güçlü boğa sinyalleri olduğunu dile getirdi. Ancak Kruger, “Kripto piyasası için Bitcoin’i takip etmeden sürdürülebilir bir şekilde yükselmek çok zor.” diye ekledi.

Nitekim Bitcoin hâlâ kripto trenini ilerleten ana motor olarak görülebilir. Ve bu yolculukta daha pek çok engebe ile karşımıza çıkabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend