26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Bitcoin Boğaları 1 Milyar Dolarlık BTC Opsiyonlarının Vadesi Yaklaşırken 40.000 Doları Hedefliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Toplam 1 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) opsiyon açık faizinin süresinin 5 Şubat itibariyle dolacak olmasının, geçen ayın 4 milyar dolarlık opsiyon vadesine göre küçük bir miktar olsa da aylık ve üç aylık opsiyonların genellikle en fazla hacmi yoğunlaştıracağı düşünülüyor.

Binance indirim kodu

Cuma günü sona erecek olan opsiyon açık faizi, mevcut BTC seviyelerinde dengelenmiş olmasına rağmen biraz sıra dışı bulunuyor. Veriler, boğaların fiyatı 38.000 doların üzerine çıkarmak için birçok teşvike sahip olduğunu gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Deribit borsası cuma günkü vade için %84 pazar payına sahip görünüyor. 28.000 dolar ile 43.000 dolar arasındaki toplam açık faizi analiz ederek satış opsiyonlarından 290 milyon dolarlık açık faize karşı yığılmış 300 milyon dolar değerinde nötrden yükselişe alım opsiyonu bulunuyor.

Bu nedenle mevcut BTC fiyatının %25 üzerindeki veya altındaki yükselişleri analiz ederek her iki tarafta da neredeyse bir denge bulunabiliyor.

Elde edilen veriler ışığında düşüşe nötr satış seçeneklerinin 34.000 dolar ve altında yoğunlaştığı görülüyor. 34.000 ve 36.000 dolarlık yükselişler arasında hem alış hem de satış opsiyonları eşit olarak eşleştiği için mükemmel bir denge bulunuyor.

32.000 doların altındaki tutarsızlığa rağmen fiyatı düşürme teşviki 3.400 BTC kontratlarında dengesizlik sunuyor. Bu durum, %13 veya daha fazla negatif fiyat hareketi için 109 milyon dolarlık bir açık faize dönüşüyor. Nominal olarak önemli olmasına rağmen boğaları şaşırtmak için gereken teşvikleri yaratmak yeterli görünmüyor.

Öte yandan boğaların, fiyatı 38.000 dolara kadar yükseltmek istemesi durumunda 2.800 BTC kontratlarında dengesizliğin meydana geleceği düşünülüyor. Bu durum, %4’lük bir pozitif fiyat dalgalanması için 106 milyon dolarlık açık faize eşdeğer oluyor; dolayısıyla böyle bir çaba için daha iyi bir risk-ödül olarak görülüyor.

İlgili Haber:  Seba Bank CEO'sundan Bitcoin için 2022 Fiyat Tahmini Geldi!

5 Şubat’a kadar piyasayı iyi analiz etmek gerekiyor

Piyasa yapıcıların ve arbitraj oranlarının riski yukarı veya aşağı yönde fiyatlandırıp fiyatlandırmadığını değerlendirmek için %30 ile %20’lik delta eğriliği en yararlı gösterge olarak kabul ediliyor. Bu gösterge, benzer satış seçeneklerine karşı yığılmış nötrden yükselişe çağrı seçenekleri arasındaki prim farkını ölçüyor.

0 ile 15 arasındaki sayılar nötr olarak kabul edilirken negatif bir delta eğilimi, büyük opsiyon tacirlerinin aşağı yönlü riskler almak için ekstra prim talep ettiğini ve dolayısıyla düşüş olarak kabul edildiğini gösteriyor.

Bu tür bir durumun en son 29 Aralık’ta meydana geldiği ve son beş gün içinde göstergenin 10’da kaldığı görülüyor. Bu veriler, riskler arasında mükemmel bir denge olduğunu gösteriyor; yani piyasa yapıcılar ve arbitraj oranları için baskı yapmaya teşvik edici hiçbir şey bulunmuyor.

OKEx, Bit.com ve Deribit haftalık sözleşmeleri 5 Şubat saat 13:00’te sona eriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar