Analistler satıcı sıkıntısı eğilimi belirledikçe Bitcoin (BTC) borsa rezervleri sürekli olarak düşmeye başladı. Borsalardaki rezervler marttaki pandemi çöküşünden bu yana hızlı bir şekilde düşüş yaşayarak 2.950.000 BTC’den 2.700.000 BTC’ye indi.

Sadece yedi ay içinde borsa rezervlerinde görülen 250.000’lik BTC azalışı, 2.85 milyar dolarlık bir düşüşe işaret etti. Bu dik eğilimin arkasında iki ana faktör olabileceği kaydedildi: Satıcıların sayısındaki düşüş ve borsalara olan güvenin azalması.

Bitcoin satıcılarının sayısı düşüyor mu?

Analistler, Bitcoin borsa rezervlerindeki sürekli düşüşü, piyasadaki genel satıcı kıtlığına bağladı.

Perakendeci satıcılar mevcut fiyatlarla BTC satmaktan kaçındıkları için kurumlar daha fazla BTC elde etmeye başladı. Satış baskısındaki eşzamanlı düşüş ve alıcı talebindeki artış Bitcoin için iyimser bir eğilim gösterdi.

“Oddgems” olarak bilinen takma isimli bir kripto tüccarı, veriler doğrultusunda Bitcoin’in büyük olasılıkla borsalardan gözetim dışı cüzdanlara geçtiğini açıkladı.

Yatırımcıların fonlarını daha uzun süre elde tutmak için hareket ettirdiklerini belirten tüccar, giderek daha fazla Bitcoin’in borsalardan çıkarılarak gözetim dışı cüzdanlara aktarıldığını ve bunun da biraz daha düşük likidite ile ileride daha düşük satış baskısı anlamına geleceğini söyledi.

Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nda tam zamanlı bir tüccar olan Michael van de Poppe da bu görüşü teyit etti. Nakit rezervleri kurumlardan Bitcoin’e akarken borsalardan BTC çıkışlarının arttığını vurgulayan Poppe, her geçen gün borsalardan soğuk cüzdanlara daha fazla BTC’nin gittiğini ve nakit rezervlerini BTC’ye tahsis eden büyük şirketlerin inanılmaz derecede iyimser olduğunu belirtti.

Bitcoin’den gelen durgun perakende çıkışları ile kurumlardan gelen tutarlı taleplerin birleşmesi, BTC hakkındaki genel duyarlılığı güçlendirdi.

10T Holdings’in kurucu ortağı Dan Tapiero, benzer şekilde kurumsal ilginin artması nedeniyle potansiyel bir “Bitcoin kıtlığının” mümkün olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin Zenginleri Haftasonu Milyonlarca Dolarlık Kripto Para Transferi Gerçekleştirdi

Diğer tedarik ölçütleri daha yüksek HODLer aktivitesi gösteriyor

Bitcoin arzının büyük bir kısmı “birikim adreslerinde” saklanıyor. Bu adresler, BTC’yi cüzdanlarından hiç taşımayan ve muhtemelen uzun vadede BTC depolayan kullanıcıları temsil ediyor.

Uzun süre BTC’ye tutunmayı ifade eden “HODLing” aktivitesinin yüksek oluşu, genellikle bir birikim aşamasının başladığını gösteriyor.

Bitcoin birikimi aylardır sürekli bir yükseliş eğilimi gösterirken 2.6 milyon dolar BTC (arzın %14’ü) şu anda birikim adreslerinde tutuluyor.

Olumlu temel zincir ölçümleri, Bitcoin’in elverişli teknik yapısını tamamlıyor. BitMEX soruşturması ile OKEx’in para çekme cezası gibi BTC’ye satış baskısı uygulayabilecek çeşitli olaylara rağmen, BTC 11.400 doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

BitMEX ve OKEx tartışmaları, borsa rezervlerinin keskin bir şekilde düşmesine ve tüccarların ürkmesine neden oluyor. BitMEX’in para çekme işlemlerini hızlı bir şekilde işleme sokmasına ve OKEx cüzdanlarının herhangi bir dışa akım faaliyeti göstermemesine rağmen mevzuata ilişkin belirsizlikler borsa rezervlerinin kötüye gitmesine neden olmak için yeterli oluyor.

Ekim ayı başlarında teknik analistler 11.100 ile 11.300 dolar aralığını kritik bir kısa vadeli direnç aralığı olarak belirleseler de BTC, teknik olarak yenilenen momentum için olumlu bir işaret olan söz konusu aralığın üzerinde nispeten istikrarlı bir şekilde kalmayı sürdürüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın