3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Kripto Borsası Gemini’ye ABD’li Yetkililer Tarafından Dava Açıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Milyarder ikizler Cameron ve Tyler Winklevoss’ın sahibi olduğu Gemini adlı kripto para borsasına ABD’li düzenleyiciler tarafından dava açıldı.

Binance indirim kodu

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından dava edilen borsanın Bitcoin vadeli işlem (futures) kontratlarında düzenleyici kuruluşu yanılttığı iddia edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CFTC kısa adıyla bilinen ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu daha önce de Ethereum bahis platformu Polymarket hakkında soruşturma başlatmış ve neticesinde platforma 1.4 milyon dolar ceza kesmişti.

Perşembe günü Manhattan’daki federal mahkemede açılan davada CFTC, Cameron ve Tyler Winklevoss’un şirketi Gemini’nin Temmuz-Aralık 2017 tarihleri arasında komisyon personeline borsanın Bitcoin vadeli işlemleriyle ilgili “yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu” iddia etti.

CFTC, iddia edilen yanlış beyanların borsanın manipülasyonu önlemek için nasıl çalıştığı ile ilgili olduğunu söyledi. CFTC, kripto para borsasının işletme kaydının iptaline, ticaretinin durdurulmasına ve para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

İkizler Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada, dava konusunun saçmalık olduğunu ve vakit bulabilirlerse bu iddialara cevap vereceklerini belirttiler.

Cameron Winklevoss şöyle dedi; “Biraz boş zamanım olduğunda bu saçmalığa cevap verebilirim. Ama bilmiyorum, belki de vermem, göreceğiz. Şu anda oldukça meşgulüm. Şimdilik, ekstra zamanımı Top Gun Maverick’i görmek için kullanacağım. Harika olduğunu duydum!

Gemini kripto para piyasasının en yüksek seviyelere çıktığı geçen sene Kasım ayında 400 milyon dolarlık dev bir finansman turu yapmış ve firmanın değerlemesi 7.1 milyar dolara ulaşmıştı.

İlgili Haber:  Ünlü YouTuber, Bitcoin ve Ethereum'a 100.000 Dolarlık Yatırım Yaptı

Ancak 2022 pek çok kripto şirketi ve borsası için pek iyi olmadı.

Coinbase düşen işlem hacimleriyle birlikte ilk kez iflastan söz eder oldu. Hisseleri de çakılmış durumda. Geçtiğimiz Mart ayında Coinbase ile ilgili ünlü fon yöneticisi ve yatırımcı Jim Chanos’un iddialarına yer vermiştik. Chanos Bitcoin ve Coinbase ile ilgili uyarılarda bulunmuş ve Coinbase hissesinin balon olduğunu ve şortladığını açıklamıştı.

MicroStrategy’ye baktığımızda borçlarla aldığı Bitcoin’leri vadesi geldiğinde ödemek durumunda. Şirketin hisseleri son 6 ayda %75 oranında düştü. MicroStrategy, Mart ayında üç yıllık bir krediyle 205 milyon dolar borç alıp Bitcoin satın almıştı. Binlerce Bitcoin, 410 milyon dolardan düşük bir değerde olmama koşuluyla teminat olarak rehin edildi. Bitcoin yaklaşık 21.000 dolara düşerse, şirketin daha fazla teminat vermesi gerekecek.

Orta Doğu’nun en büyük kripto borsalarından biri olan Rain Financial, gelen raporlara göre kripto pazarında son zamanlarda yaşanan gerileme nedeniyle düzinelerce çalışanını işten çıkarmaya başladı.

Yani özetle kripto şirketleri kripto kışını pek şiddetli geçiriyor gözüküyor.

Milyarder kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından yönetilen kripto borsası Gemini de geçtiğimiz günlerde çalışanlarının %10’unu işten çıkarma kararı almıştı.

Gemini, çalışanlarına, sektör genelinde ticaretteki düşüş nedeniyle şirketin işgücünü %10 oranında azaltma planlarını açıklamıştı.

Düşen işlem hacmi ve dolayısıyla düşen gelirlerin arından gelen işten çıkarmaların üzerine şimdi bir de düzenleyici kuruluştan bir dava haberi geldi.

İkiz kardeşler bunu pek umursamıyor gözükse bile, durum pek iç açıcı gözükmüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar