30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin (BTC)’in On-Chain Verileri Neye İşaret Ediyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda bir toparlanma dalgasında bulunuyor ve 29.583 dolara kadar indiği çöküşünden %12.74 daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor. BTC fiyatının bu durumu aslında 2021 yılının Ocak ayındakine çok benziyor. Ancak BTC son zamanlarında bir toparlanma yaşasa da on-chain verilerinde birtakım sıkıntılar olabilir.

Binance indirim kodu

Ocak 2021 vs Temmuz 2021

Bitcoin’in yaşadığı ralli özellikle 2020 yılının son çeyreğinde epey dikkat çekmişti. Araştırmalara göre Bitcoin blockchain’inde işlem yapan 30 günlük ‘günlük aktif adres sayısı’ %20’lik bir büyüme ile 950.000’den 1.15 milyona sıçramıştı.

Binance indirim kodu

bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu trend 2021 yılının ilk çeyreğinde yavaşlama gösterse de dünyanın en büyük kripto parası 60.000 doları aştığında 1.37 milyon adet adres ile yeni bir tüm zamanların rekoru kırılmıştı.

Bitcoin fiyatı Mayıs ayında 65.000 dolara yaklaşıp kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırdıktan sonra ise düşüşe geçmiş ve piyasayı devasa bir satış dalgası devralmıştı.

Bitcoin için Günlük Aktif Adres Sayısı

Şimdi ise fiyat 2021 yılının Ocak ayının başlarındaki seviyede olsa da günlük aktif adres sayısı Haziran ayında son iki yılın en düşük seviyesine düştü. Bu bulgu aslında bahsedilen çöküşten sonra on-chain aktivitesinin çok ciddi miktarda düşüş gösterdiğine işaret ediyor. Bu yazının yazıldığı anlarda Bitcoin 800.000 aktif adres ile düşüş trendine devam ediyor.

Günlük aktif adres sayısındaki bu düşüş, karlarını alarak piyasayı terk eden kısa vadeli yatırımcıların varlığı ile açıklanabilir. Kısa vadeli yatırımcılar, adlarından da anlaşılabileceği gibi piyasada kısa bir süre duruyorlar. Bitcoin fiyatının düşüşe geçmesiyle beraber bu tür yatırımcıların çoğu piyasadan ayrıldı. Bu sonuç aslında bir aydan kısa bir süre elinde Bitcoin bulunduran adres sayısının da son bir senenin en düşük seviyesine inmesinden çıkarılabilir.

Bitcoin Yatırımcıları Düşüşe Nasıl Tepki Verdi?

Kısa vadeli yatırımcıların aksine uzun vadeli yatırımcılar Bitcoin (BTC)’lerine tutundular ve volatil bir durumdaki piyasaya rağmen coinlerini satmadılar. Bünyesinde Bitcoin barındıran tüm adresleri analiz eden Küresel Para Girişi/Çıkışı Endeksi (GIOM), BTC adreslerinin %70’inin kar durumunda olmasına rağmen coinlerini ellerinden çıkarmadığını gösterdi. Analizciye göre BTC eğer önündeki dirençleri kırmayı amaçlıyorsa sahip olduğu bu pozitif özellikleri korumaya devam etmeli.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar