10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin Bu 3 Nedenden Dolayı Ana Akım Haline Gelmeye Hazır Değil

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Tesla’nın, ocak ayında 1.5 milyar dolarlık kripto para satın aldığını açıklamasının ardından bu hafta Bitcoin %20’den fazla artış kaydetti. Tesla’nın Bitcoin hareketi, daha fazla şirketin bu popüler kripto parayı bilançolarında yedek olarak benimsemeleri için gereken akımın kapılarını açmış gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

RBC, Apple’ın Bitcoin’i benimseyen bir sonraki büyük şirket olabileceğini öne sürdü ve Twitter CFO’su dün CNBC’ye konuşarak kendisinin de Bitcoin satın alabileceğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak dünyanın en büyük servet yöneticisi, yatırımcıları Bitcoin’deki son gelişmeleri “ana akım” olarak görmemeleri konusunda uyarıyor.

İsviçre Birliği Bankası’ndan Mark Haefele, salı günü bir açıklama yaparak yatırımcıların Bitcoin’de spekülasyon yapmadan önce neden dikkatli olmaları gerektiğine dair üç gerekçe öne sürdü.

“Kripto, para birimi değildir”

Haefele, modern bir para biriminin temel işlevinin değer depolamak olduğunu belirterek bunun aksine Bitcoin arzının azalmasının, temel işlevlerinden birinin patlamasına neden olduğunu öne sürdü.

Bir şirketin, euro varlıklarını veya başka bir büyük para birimini arttıracak olması durumunda bu büyüklükte bir hareketin görülemeyeceğine dikkat çeken Haefele, tek bir kişinin kripto fiyatları üzerinde böyle bir etkiye sahip olabilmesinin, düşük likidite konusundaki endişeleri baltaladığını ve yüksek dalgalanma yarattığını, bu nedenle de kriptonun güvenilirliğini arttırmak bir yana bunun altını çizdiğini düşündüğünü söyledi.

“Ana akım aldatıyor izlenimi uyandırıyor”

Tesla’nın, Bitcoin‘i bir ödeme mekanizması olarak kullanmaya başlayabilse de bunun aslında Bitcoin’deki ürünleri fiyatlandırmaktan veya alınan Bitcoin’in muhafaza edilmesinden farklı olacağını açıklayan CIO, kripto parayı bir para birimi olarak ana akım haline getirme konusunda daha tutarlı olacak eylemler gerektiğini iddia etti.

Ayrıca, ABD Hazinesi’nden Janet Yellen’in geçen ay kriptolara kısıtlama getirme çabalarına yönelik çağrıda bulunmasıyla, S&P 500 yatırımcılarının istem dışı olarak kripto dalgalanmasına maruz kaldığı için şimdi daha da yükselecek alımlar nedeniyle çözülmemiş yasal risklere dikkat çeken Haefele, şirket içi ödeme ekosistemlerinin ve güçlü küresel ağların, altyapılarını değişken ve düzenleyici olarak riskli kripto ağlarına bırakacağından şüpheli olduğunu ifade etti.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyatı Mart'taki Gibi Tekrar Dibi Görecek mi?

“Sürdürülebilirlik konusunda da bir başarısızlık söz konusu”

Bireyler veya ekipler Bitcoin ve Ethereum üretmek için bilgi işlem gücü ve özel yazılımlar kullandığı için kripto madenciliğinin ve yönetiminin, yaşam standartlarını iyileştirmeden karbon emisyonlarına katkıda bulunabileceğini belirten CIO, Bitcoin’in, Cambridge Üniversitesi’nin çevrimiçi bir aracına göre İsviçre’nin tamamı kadar enerji kullandığını açıkladı.

Öte yandan ağustos ayında yapılan başka bir çalışmanın, Bitcoin’in elektrik tüketiminin hafife alındığına ve ağın mevcut küresel veri merkezi elektrik kullanımının yarısına yakınını temsil ettiğini gösterdiğine dikkat çeken Haefele, kara para aklama ve vergi kaçakçılığında belgelenmiş kripto kullanımının, çevresel, sosyal ve yönetimsel yatırımcılar için daha fazla tehlike işareti sunduğunun altını çizdi.

Haefele, yatırımcılara doğrudan Bitcoin satın almak yerine finans teknolojisi hisselerini düşünmelerini önererek yatırımcılar için bir sonraki büyük akımı sağlayacağı düşünülen ve gelişmekte olan bir sektörle ilgilenmelerini tavsiye etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar