Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin’den Farkları Neler?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin’e benzer bir ad taşıyan ve benzer görünen bir Bitcoin Cash en büyük 10 dijital para birimleri listesine girmeyi başardı.

blank

Bitcoin Cash (BCH), kaynak kodunun büyük bir çoğunluğunu Bitcoin ile paylaşsa da Bitcoin’den çok daha hızlı işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip.

blank

Ayrıca şu anda BCH fiyatları da dikkat çekici bir şekilde yükselişe geçmiş durumda. Perşembe günü %11’den fazla değer kazanan Bitcoin Cash yılın başından bu yana ise yatırımcılarına %300 kazanç sağladı.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash 2017 yılında, Bitcoin’in genişledikçe ortaya çıkan sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla Bitcoin’den ayrılarak oluşturuldu. Bu tür ayrılmalara kripto para sektöründe “fork” deniyor. Merkeziyetsiz bir defter sistemi olan blockchain üzerinde çalışan Bitcoin, saniyede yalnızca 7 işlemi gerçekleştirme kapasitesine sahip, bu yüzden de günlük yaşam için ideal bir hıza ulaşamıyor.

Dijital para birimi uzmanı Alex de Vries Bitcoin Cash ile ilgili şu yorumu yaptı: “Bitcoin Cash için aslında bakılırsa Bitcoin’in işlem kapasitesinin hızının arttırılmış hali diyebiliriz. Bitcoin Cash’in yaratıcıları, Bitcoin yazılımının üzerine işlem limitini arttırma amacıyla bir güncelleme yaptılar.

Bitcoin Cash geliştiricileri Bitcoin’in sahip olduğu her 10 dakika için 1 megabayt hızını, ki bu da saniyede 7 işleme tekabül ediyor, her 10 dakika için 8 megabayt seviyesine çıkarmayı amaçladı. Bitcoin Cash blokları şu anda 32 megabayt hızına kadar çıkabiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Fark Ne?

Öncelikle söylemek gerekirse, Bitcoin Cash’e olan talep Bitcoin’e oranla oldukça düşük seviyelerde kalıyor. Bitcoin, 1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle halen açık ara farkla en büyük dijital para birimi ünvanını koruyor. Ancak bununla birlikte güncel verilere göre, Bitcoin Cash 26 milyar dolara ulaşan piyasa değeriyle en büyük kripto paralar listesinde Litecoin’i geçerek 10. sıraya yerleşti.

Hem Bitcoin Cash’in hem de Bitcoin’in piyasada 18.7 milyon adet coini olmasına rağmen ikisi arasındaki talep farkı oldukça fazla gözüküyor. Şu anda 1 Bitcoin 57.062 dolarken 1 Bitcoin Cash 1.407 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Bitcoin Cash’in aslında Bitcoin’e oranla daha hızlı işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip olması beklenirken gelişmeler tam da Bitcoin Cash yaratıcılarının beklediği gibi gitmedi. Karmaşık sebeplerden dolayı Bitcoin Cash’deki işlem hızları Bitcoin’in gerisinde kalmayı sürdürüyor ancak Bitcoin Cash’in Bitcoin üzerinde önemli bir avantajı var, o da fiyatı.

Ayrıca Bitcoin’deki işlem ücretleri şu anda ortalama olarak 60 dolar civarındayken Bitcoin Cash için bu ücret yalnızca 0.28 dolar seviyesinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend