Bitcoin Cash blok zincirinin daha fazla geliştirilmesini finanse edebilmek için yapılacak tartışmalı bir güncelleme, onu tekrar ikiye bölecek gibi gözüküyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin Cash, Bitcoin ABC geliştirme ekibi tarafından önerilen yeni bir güncelleme sonrası ikinci bir bölünmeye maruz kalabilir.
  • Önerilen değişiklik hayata geçirilirse, madenciler çıkardıkları blok başına %8 daha az ödül kazanacaklar.
  • Potansiyel bölünme, Bitcoin Cash topluluğunun çok büyük tartışmalara neden oldu.

Bitcoin ABC geliştirme ekibi dün tartışmalı güncellemenin yeni bir sürümünü yayınladı. Güncelleme, Bitcoin Cash blok zinciri gelişimini finanse etmek için tasarlanmış 15 Kasım’da gerçekleşecek büyük bir değişikliği içeriyor, ancak o kadar tartışmalı bir güncelleme ki, blok zinciri ikiye bölebilir.

Bu, Bitcoin Cash’in ikiye bölündüğü ilk sefer olmayacak. Kripto para birimi, 2017’de Bitcoin’in bir çatalı olarak başladı ve daha fazla işlem yapılabilmesi için blok boyutunu arttırdı. Ardından, sadece bir yıl sonra, BCH ikinci bir çataldan geçti ve daha da büyük bloklar isteyen Bitcoin SV’nin doğması ile sonuçlandı. Şimdi, üçüncü bir bölünme olacak gibi görünüyor.

BlocksBridge Danışmanlık’tan Nishant Sharma şöyle diyor; “BCH topluluğu içindeki mevcut tartışma, eski BTC geliştiricilerinin protokol geliştirme sürecini daha fazla ademi merkeziyetçi hale getirmeye yönelik orijinal çabalarını yansıtıyor. Bunun bir bölünmeyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını yakında göreceğiz.”

Yeni Bölünme Nasıl Başladı?

Her şey, BCH protokolünün full node uygulaması olan Bitcoin ABC’nin geliştirme ekibinin 18 Ağustos’ta duyurdukları bir “Altyapı Finansman Önerisi” teklifi ile başladı. Bu teklife göre, madencilik ödüllerinin %8’i altyapı geliştirme için kullanılacak. Başka bir deyişle, blok zinciri üzerinde her çıkarılan bloktan üretilen ödüllerin yalnızca %92’si madenciye gidecek – geri kalanı Bitcoin ABC ekibine ait bir hesaba gönderilecek. Bu ödül blok zincirin altyapısını iyileştirmek için kullanılacak.

İlgili Haber:  Madencilik Ödüllerinden Memnun Olmayan Çinli Madenciler, Filecoin'i Çatallamakla Tehdit Ediyor

Bu öneriye ilk karşı çıkanlardan biri Roger Ver oldu. Bitcoin Cash’in ünlü yatırımcılarından Roger Ver, “Bitcoin Cash blok ödülünün bir kısmını tek bir geliştirme ekibine yönlendirmek, Sovyet tarzı bir merkezi planlamanın hayalini gerçekleştirmektir. Lütfen durun.” şeklinde bir tweet attı.

Yeni bir bölünme olursa, bölünme sonucunda oluşacak yeni koin için durum kötü olabilir. Bölünmenin bir sonucu olarak yaratılacak olan yeni ABC koini madencilerin desteğini ve birden fazla kripto borsasındaki mevcut posizyonunu kaybedebilir. Genelde borsalar bu tür bölünmeler sonrasında ortaya çıkan koinlere verilen desteğe bakar, eğer yeterli bir topluluk desteği yoksa ilgili koin borsadan çıkarılabilir.

Bitcoin çatalları
Bitcoin çatalları

BCH topluluğunun ezici bir bölümü ABC geliştirme ekibinin teklifini desteklemiyor. Simple Ledger Protocol yaptığı açıklamada, “Coinbase ödüllerini yeniden yönlendiren bir protokolü Bitcoin Cash (BCH) olarak kabul etmiyoruz. Özellikle böyle bir kural tek taraflı olarak duyurulduğunda, bunu kabul etmemiz mümkün değil”.

Hatta bazı madenciler, Bitcoin ABC’nin tartışmalı teklifini reddettiklerini göstermek ve mevcut koine olan desteklerini göstermek için Bitcoin Cash bloklarına “PoweredByBCHN” bile yazıyorlar.

Ancak ufukta bir başka bölünmeyle birlikte, başka belirsizlikler Bitcoin Cash topluluğunu bekliyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here