7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Bitcoin, Çin’in Kripto Para Yasağından Sonra Daha Güçlü Hale Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, Çin’in son yasağının önde gelen kripto para Bitcoin’i daha da güçlendirdiğine inanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Edward Snowden, Çin’in kripto para yasağının Bitcoin’i daha da güçlendirdiğine inanıyor.
  • Snowden, bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada Bitcoin’in “tasarım gereği özel” olması gerektiğini söylemişti.

2013 yılında çok gizli istihbarat bilgilerini sızdırarak gündeme gelen ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Çin’in kripto para yasağının lider kripto para Bitcoin’i daha da güçlendirdiğine inanıyor.

Binance indirim kodu

Snowden ve Bitcoin

Snowden, Mart 2020’de attığı bir tweette, “Uzun zamandır ilk defa Bitcoin satın almak istedim” ifadelerini kullanmıştı. Geçtiğimiz gün bu tweeti alıntılayarak bir tweet daha atan Snowden, “Bitcoin, hükümetlerin koordineli bir şekilde yürüttüğü küresel baskılama kampanyasına rağmen, o zamandan beri artmaya devam etti.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Snowden, ayrıca, “Çin bile kripto parayı yasakladı; ancak bu, Bitcoin’i daha da güçlendirdi.” diye ekledi.

Bu, Snowden’ın Bitcoin hakkındaki ilk açıklamaları değil. Snowden, bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada da kripto paranın daha fazla “gizliliğe” ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Çin ve Bitcoin

Çin, 2017’den beri kripto para ticaretine uyguladığı yasağı sık sık dile getirdi. Bu yılın başlarında hükümet, Çin’in iklim sorunu ile ilgili yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak kripto madenciliğine özel bir yasak getirdi.

Mayıs ayında ise Çin Ulusal Faiz Finansmanı Birliği, Çin Bankalar Birliği ve Çin Ödeme ve Borsa Birliği toplu olarak hükümetin kripto paraya karşı olumsuz tutumuna desteklerini açıkladı.

Geçen ay ise Çin hükümeti, kripto paraya karşı tutumlarına dair daha ayrıntılı bir bildiri yayınladı.

Hükümet söz konusu bildiride, “Son zamanlarda, kripto para ticaret faaliyetleri arttı. Bu, ekonomik ve finansal düzeni bozuyor, kumar, yasadışı bağış, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yasa dışı ve suç faaliyetlerini besliyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı Başka Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

Hükümetin bu bildirisi Bitcoin fiyatını sert vurdu ve amiral gemisi kripto paranın fiyatı, haberin yayılmasından sonraki bir saat içinde neredeyse %5 değer kaybederek 41.000 Dolara geriledi.

Bitcoin, bugün ise 47.600 Dolar fiyatında seyrediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar