30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Çöküşünün Nedeni Kurumsal Firmalar mı, Küçük Yatırımcılar mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yeni bir rapora göre, geçtiğimiz hafta başlayan Bitcoin ve kripto para piyasası çöküşünde kurumsal yatırımcılar büyüm satış işlemleri yapmadı. Bunun yerine daha çok perakende tüccarların panik satışı yaptığı tespit edildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapor, geçen hafta başlayan Bitcoin çöküşü boyunca perakende tüccarların panik satışları yaptığını gösteriyor.
  • Kurumsal yatırımcılar ise bu süreçte güçlü kalmayı başardı.

Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, Bitcoin fiyatının düşmesinin arkasındaki temel itici güç kurumsal yatırımcılar değil panik satışı yapan perakende tüccarlar idi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto’da Kara Çarşamba

Kripto para piyasaları, literatüre “Kara Çarşamba” olarak geçecek günde ciddi bir çöküş yaşadı. Bitcoin, bir günde %30’un üzerinde değer kaybetti ve 30.000 Dolar seviyesine kadar geriledi. Diğer büyük kripto paralarda da %50’ye varan düşüşler yaşandı.

Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell, son yayınladığı “Piyasa Intel Raporu”nda, önemli verilere değindi. Gradwell, 2017’den bu yana Bitcoin’in %25’ten fazla değer kaybettiği yalnızca dört önemli anın daha olduğunu belirtti.

Söz konusu dört önemli an: Bitcoin’in 20.000 Dolarlık tarihi zirvesinden yaşadığı Aralık 2017’deki düşüş, Şubat 2018’de BTC’nin 10.000 Doların altına gerilemesi, Kasım 2018’de 4.000 Dolara kadar yaşanan düşüş ve son olarak geçen yıl gerçekleşen yüklü satışlar olarak kaydedildi.

Gladwell, ayrıca, “Kara Çarşamba”da doruk noktasına ulaşan son Bitcoin çöküşünün kurumsal yatırımcı kaynaklı olmadığını dile getirdi. Gladwell’e göre satışların büyük bir kısmı halihazırda borsalarda bulunan ve perakende tüccar olma eğiliminde olan varlıklara sahip kişilerden yapıldı.

Tüccarlar Borsalara Koşuyor

Analiz ayrıca borsalara (girişler) gönderilen tokenlerin satılma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu, tersine, borsadan ayrılan tokenlerin (çıkışlar), kullanıcıların varlıklarını uzun vadede bir soğuk depolama cüzdanında güvence altına aldıklarını gösteriyor.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasası Yükselişte: Bitcoin Fiyatında %9’luk Artış Yaşandı

Analistler, düşüş veya yükselişe yönelik sonuçlar çıkarmak için bu akışları takip ediyor.

Kripto analiz platformu Glassnode’a göre, 19 Mayıs’ta borsalara aktarılan Bitcoin’de büyük bir artış oldu. Bu, koronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasaların çöktüğü Mart 2020’deki çöküşten bu yana en büyük tek günlük giriş olarak kaydedildi.

Hatta 19 Mayıs’taki girişler, Bitcoin miktarı açısından daha düşük olmasına rağmen; Dolar karşılığı açısından Mart 2020’ye göre neredeyse altı kat daha yüksekti. 13 Mart 2020 tarihinde 1.65 milyar Dolar değerinde Bitcoin, borsalara taşınmıştı; 19 Mayıs’ta ise bu değer 6 milyar Doları aştı. Hiç şüphesiz, buradaki en önemli etken bir yılda Bitcoin fiyatında yaşanan muazzam artış.

Nomics verilerine göre Bitcoin şu anda 40.000 Dolar civarında işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar