Bitcoin Çöküşünün Nedeni Kurumsal Firmalar mı, Küçük Yatırımcılar mı?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Yeni bir rapora göre, geçtiğimiz hafta başlayan Bitcoin ve kripto para piyasası çöküşünde kurumsal yatırımcılar büyüm satış işlemleri yapmadı. Bunun yerine daha çok perakende tüccarların panik satışı yaptığı tespit edildi.

blank

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapor, geçen hafta başlayan Bitcoin çöküşü boyunca perakende tüccarların panik satışları yaptığını gösteriyor.
  • Kurumsal yatırımcılar ise bu süreçte güçlü kalmayı başardı.

Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, Bitcoin fiyatının düşmesinin arkasındaki temel itici güç kurumsal yatırımcılar değil panik satışı yapan perakende tüccarlar idi.

Kripto’da Kara Çarşamba

Kripto para piyasaları, literatüre “Kara Çarşamba” olarak geçecek günde ciddi bir çöküş yaşadı. Bitcoin, bir günde %30’un üzerinde değer kaybetti ve 30.000 Dolar seviyesine kadar geriledi. Diğer büyük kripto paralarda da %50’ye varan düşüşler yaşandı.

Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell, son yayınladığı “Piyasa Intel Raporu”nda, önemli verilere değindi. Gradwell, 2017’den bu yana Bitcoin’in %25’ten fazla değer kaybettiği yalnızca dört önemli anın daha olduğunu belirtti.

Söz konusu dört önemli an: Bitcoin’in 20.000 Dolarlık tarihi zirvesinden yaşadığı Aralık 2017’deki düşüş, Şubat 2018’de BTC’nin 10.000 Doların altına gerilemesi, Kasım 2018’de 4.000 Dolara kadar yaşanan düşüş ve son olarak geçen yıl gerçekleşen yüklü satışlar olarak kaydedildi.

Gladwell, ayrıca, “Kara Çarşamba”da doruk noktasına ulaşan son Bitcoin çöküşünün kurumsal yatırımcı kaynaklı olmadığını dile getirdi. Gladwell’e göre satışların büyük bir kısmı halihazırda borsalarda bulunan ve perakende tüccar olma eğiliminde olan varlıklara sahip kişilerden yapıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tüccarlar Borsalara Koşuyor

Analiz ayrıca borsalara (girişler) gönderilen tokenlerin satılma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu, tersine, borsadan ayrılan tokenlerin (çıkışlar), kullanıcıların varlıklarını uzun vadede bir soğuk depolama cüzdanında güvence altına aldıklarını gösteriyor.

Analistler, düşüş veya yükselişe yönelik sonuçlar çıkarmak için bu akışları takip ediyor.

Kripto analiz platformu Glassnode’a göre, 19 Mayıs’ta borsalara aktarılan Bitcoin’de büyük bir artış oldu. Bu, koronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasaların çöktüğü Mart 2020’deki çöküşten bu yana en büyük tek günlük giriş olarak kaydedildi.

Hatta 19 Mayıs’taki girişler, Bitcoin miktarı açısından daha düşük olmasına rağmen; Dolar karşılığı açısından Mart 2020’ye göre neredeyse altı kat daha yüksekti. 13 Mart 2020 tarihinde 1.65 milyar Dolar değerinde Bitcoin, borsalara taşınmıştı; 19 Mayıs’ta ise bu değer 6 milyar Doları aştı. Hiç şüphesiz, buradaki en önemli etken bir yılda Bitcoin fiyatında yaşanan muazzam artış.

Nomics verilerine göre Bitcoin şu anda 40.000 Dolar civarında işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend