Bitcoin, Colonial Pipeline Paniğini Atlattı ve Fiyatı %13 Oranında Yükseldi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin fiyatı, tekrardan 36.000 Doların üzerine çıktı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin, Pazartesi günü %10 seviyesinde düşmüş ve altcoinleri de beraberinde sürüklemişti.
  • Düşüş, ABD yetkililerinin bir fidye yazılımı saldırısında kaybedilen 2 milyon Doları geri aldıkları açıklamasının ardından gelmişti.
  • Ancak BTC fiyatı son 24 saatte büyük ölçüde toparlandı ve %13 arttı.

ABD yetkililerinin Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen 2 milyon Dolarlık Bitcoin’i kurtardıkları haberinden sonra BTC fiyatı gerilemişti; ancak son 24 saatte %13 oranında arttı ve tekrardan 36.000 Dolar fiyatının üzerine çıktı.

blank

Bitcoin Fiyatı 36.000 Doların Üzerine Çıktı

Nomics verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük kripto para şu dakikalarda ise 36.900 Dolardan işlem görüyor.

ABD’nin doğu kıyısındaki gaz arzını karşılayan Colonial Pipeline, geçtiğimiz ay bir fidye yazılımı saldırısına uğradı ve toplam 4.4 milyon Dolar kaybetti.

Pazartesi günü ise ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, kolluk kuvvetlerinin 2.3 milyon Dolarlık BTC kaybını geri almayı başardıklarını duyurdu. Ancak bu açıklamanın ardından, söz konusu cüzdanların “hacklenerek” Bitcoin’in alındığı yönünde spekülasyonlar yayılmaya başladı. Cüzdan güvenliği ile ilgili bu paniğin ardından Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %10 seviyesinde geriledi. Aynı süreçte kripto para piyasası da toplamda 200 milyar Dolarlık kayıp bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Altcoinlerde de Yükseliş Yaşandı

Son 24 saatte Bitcoin’in yaşadığı fiyat artışına paralel olarak Ethereum, Dogecoin, Binance Coin ve diğer pek çok altcoinde de önemli artış yaşandı. Ethereum %7 artışla 2.551 Dolara, Dogecoin %6 artışla 0.33 Dolara, Binance Coin %8 artışla 365 Dolara yükseldi.

Öte yandan geçtiğimiz ay Bitcoin için oldukça zorlu geçti. “Kara Çarşamba” olarak tanımlanan 19 Mayıs tarihinden Bitcoin, %30 değer kaybetti. Aynı gün kripto para piyasasının genelinde ise 500 milyar Dolarlık kayıp yaşandı. Bu süreçte lider kripto para 30.000 Dolar seviyesinin altına kadar geriledi; ki bu BTC’nin neredeyse 2021 yılına başladığı seviyelere denk geliyor.

Son 1 ayda 40.000 Doların üzerini nadiren gören lider kripto para, son 24 saatte ise çöküş eğilimine bir cevap vermeye çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend