2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Core

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin Core, bitcoin düğümü (bitcoin ağını oluşturan set) olarak hizmet veren ve ödemeleri tam olarak doğrulayan bir bitcoin cüzdanı sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Bitcoin’in referans uygulaması olarak kabul edilir. Başlangıçta yazılım, Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin” adı altında yayınlandı ve daha sonra bitcoin ağından ayırt edilebilmesi için “Bitcoin Core” olarak yeniden adlandırıldı. Satoshi istemcisi olarak da bilinir.

Binance indirim kodu

“MIT Dijital Para Birimi İnsiyatifi” Bitcoin Core geliştirmelerine maddi anlamda destek olmaktadır. Bitcoin Core projesi aynı zamanda libsecp256k1 adlı kriptografi kütüphanesinin de bakım ve desteğini vermektedir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Özellikler

Bitcoin Core bir işlem doğrulama motoru içerir ve bitcoin ağına tam bir düğüm (full node) olarak bağlanır. Ayrıca, varsayılan olarak, para transfer etmek için kullanılabilecek bir kripto para cüzdanı da sunar. Bu cüzdan, bitcoinlerin gönderilmesine ve alınmasına izin verir. Bitcoin alım veya satımında kullanılmaz. Kullanıcıların ödeme almak için QR kodları oluşturmalarını sağlar.

Yazılım, gelmiş geçmiş tüm bitcoin işlemlerini içeren tüm blok zincirini doğrular. Ocak 2019 itibariyle 235 GB’dan daha büyük bir boyuta ulaşan bu dağıtık defter, istemcinin tam katılımı gerçekleşmeden önce indirilmeli veya senkronize edilmelidir. “Pruning mode” adı verilen yalın modda çalıştırmak mümkün olduğu için tüm blok zincirin indirilmesine gerek yoktur. Bitcoind adı verilen JSON-RPC arabirimine sahip komut satırı tabanlı bir arka plan programı, Bitcoin Core ile birlikte gelir. Ayrıca, herhangi bir değeri olmayan test bitcoinlerinin kullanıldığı alternatif bir blockchain kullanarak bitcoin ana ağını taklit eden küresel bir test ortamı olan testnet’e erişim sağlar. Regtest veya Regresyon Test Modu, yerel test ortamı olarak kullanılan özel bir blockchain oluşturur. Son olarak, kullanıcıların bitcoind’e RPC komutları göndermelerine izin veren basit bir program olan bitcoin-cli da içerir.

İstemciye sabit olarak kodlanmış olan kontrol noktaları (checkpoints) zinciri senkronize eden düğümlere (node) karşı DDoS saldırılarını önlemek için kullanılır. Bu nedenle kontrol noktaları sadece birkaç yıl öncesinde kullanılıyordu. Satoshi Nakamoto, 2010 yılında bir megabayt blok limiti ekledi. Bu, maksimum ağ kapasitesini saniyede yaklaşık üç işlemle sınırlandırdı. O zamandan beri, ağ kapasitesi hem blok boyutunun artmasıyla hem de cüzdan davranışı geliştirilmesiyle iyileşme gösterdi. Kullanıcılara bitcoin hakkında önemli haberleri bildirmek için Satoshi Nakamoto tarafından bir ağ uyarı sistemi dahil edildi. Kasım 2016’da bu sistem emekli oldu. Bitcoin ile ilgili haberler artık yaygın bir şekilde yayıldığı için artık bu sistemin kullanımına gerek kalmadı.

Bitcoin Core, işlemleri tanımlayabilen ve parametreleri belirleyebilen Forth programlama dilinden esinlenen bir komut dosyası dili içerir. ScriptPubKey, gelecekteki bir dizi koşula bağlı olarak işlemleri “kilitlemek” için kullanılır. scriptSig bu koşulları karşılamak veya bir işlemin “kilidini açmak” için kullanılır. Veriler üzerindeki işlemler çeşitli OP_Codes (operasyonel kodlar) tarafından gerçekleştirilir.

Gelişimi

Bitcoin Core’un baş geliştiricisi, Wladimir J. van der Laan‘dır. Gavin Andresen, yazılım istemcisinin eski lider geliştiricisiydi. Andresen, Bitcoin teknolojisinin stratejik gelişimi üzerinde çalışmak için lider geliştirici rolünü bıraktı. 2015 yılında Bitcoin Core, blok boyutunu artırmak isteyen rakip bir istemci olan Bitcoin XT ile olan anlaşmazlığın merkezinde yer aldı. Bir düzineden fazla farklı şirket ve endüstri grubu Bitcoin Core’un gelişimine fon sağlamaktadır.

İlgili Haber:  Fiyatların Şubat Ayında Rekor Kırmasıyla Bitcoin Dalgalanması 10 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Versiyon Geçmişi

Bitcoin 0.1, 9 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından yalnızca Windows destekli olarak piyasaya sürüldü. Bunu, bazı küçük hata düzeltme sürümleri izledi. 16 Aralık 2009’da Bitcoin 0.2 piyasaya sürüldü. İlk kez bir Linux sürümü içeriyordu ve madencilik için çok çekirdekli işlemcilerden yararlandı. 0.3.2 sürümünde Nakamoto, koruma noktaları (checkpoints) ekledi. 0.3.9 sürümü yayınlandıktan sonra, Satoshi Nakamoto projeden ayrıldı ve kısa süre sonra çevrimiçi forumlarda iletişim kurmayı bıraktı.

2011-2013 yılları arasında yazılımın yeni sürümleri bitcoin.org’da yayınlandı. Daha sonra tüm güncellemeler bitcoincore.org üzerinden yayınlanmaya başladı.

Bitcoin-Qt 0.5.0 sürümü 1 Kasım 2011’de piyasaya sürüldü. Qt bir kullanıcı arabirimi sundu. Yazılım daha önce veritabanı yönetimi için Berkeley DB kullanıyordu. Geliştiriciler, blockchain senkronizasyon süresini azaltmak için 0.8 sürümünde LevelDB’ye geçtiler. Bu sürümün güncellenmesi 11 Mart 2013’te küçük bir blockchain çatalıyla sonuçlandı. Çatal kısa bir süre sonra çözüldü. 0.9.0 sürümünden itibaren yazılım Bitcoin Core olarak yeniden adlandırıldı. Mikro ödemeleri teşvik etmek için işlem ücretleri tekrar on kat düşürüldü. Bitcoin Core ağın çalışması için OpenSSL kullanmasa da, yazılım uzaktan prosedür çağrıları için OpenSSL kullanır. Ağın Heartbleed hatasına karşı güvenlik açığını gidermek için 0.9.1 sürümü yayınlandı.

16 Şubat 2015’te Sürüm 0.10 duyuruldu. Programcılara ağdaki fikir birliğini düzenleyen kurallara kolay erişim sağlayan bir konsensüs kütüphanesi tanıtıldı. 0.11.2 sürümünde geliştiriciler, işlemlerin gelecekte belirli bir zamana kadar harcanamamasını sağlayan yeni bir özellik ekledi. Bitcoin Core 0.12.1, 15 Nisan 2016’da piyasaya sürüldü ve aynı anda birden çok yumuşak çatalın oluşmasını sağladı. 23 Ağustos 2016’da piyasaya sürülen Bitcoin Core 0.13.0’da yaklaşık 100 katılımcı çalıştı.

Temmuz 2016’da CheckSequenceVerify yumuşak çatalı etkinleştirildi.

Ekim 2016’da Bitcoin Core’un 0.13.1 sürümü, bitcoin blok boyutunu optimize etmeyi amaçlayan bir ölçeklendirme iyileştirmesi içeren Segwit yumuşak çatalını içeriyordu. Yama Nisan ayında tamamlandı. Bu sürümde, işlem ücretlerine aşağı doğru baskı yapmayı ve ağın maksimum işlem kapasitesini artırmayı amaçlayan Segregated Witness (SegWit) yer aldı. 0.13.1 sürümü, yayınlandığı tarihte bazı gecikmelere yol açan kapsamlı testlere ve araştırmalara tabii tutuldu. SegWit çeşitli işlem şekillendirilebilirliğini önlemeye de yarar.

Eylül 2018’de anonim biri veya birileri, Bitcoin Core, Bitcoin ABC ve Bitcoin Unlimited geliştiricilerine bitcoin ağındaki bir güvenlik açığını raporladı. Bitcoin geliştiricileri tarafından yapılan detaylı analiz gösterdi ki, bu açık bitcoin’in 21 milyon üretilme sınırını ihlal eden blokların oluşturulmasına izin veriyordu. Nihayetinde CVE-2018-17144 adlı yama ile bu sorun çözüldü.

Bitcoin İyileştirme Önerileri

Bitcoin İyileştirme Önerileri İngilizce ifadeyle Bitcoin Improvement Proposal (BIP) olarak bilinir. Tipik olarak bitcoin için yeni bir özellik tanımlayan ve bu yeni özelliğin neden gerekli olduğunu açıklayan bir tasarım dökümanıdır. Bitcoin Core, bu tasarım belgelerinin bazılarını uygular.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar