1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin Core’da Büyük Bir Güncelleme Yapıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Temel katılımcı Andrew Chow, Bitcoin Core 0.21.0’ın kriptoyu güçlendiren yazılıma iki yeni “ana özellik” sunduğunu söylüyor. İşte yenilikler…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin Core, düğümler ve cüzdanlar için açık kaynaklı bir istemcidir.
  • 0.21.0 güncellemesi, kullanıcılara Bitcoin’lerinin nasıl güvence altına alındığı konusunda daha fazla kontrol sağlayan “tanımlayıcı cüzdanlar” sunuyor.
  • Ayrıca güncelleme Tor’un en son sürümünü de destekliyor.

Satoshi Nakamoto’nun orijinal istemcisinden türetilen açık kaynaklı düğüm ve cüzdan yazılımı Bitcoin Core, bugün erken saatlerde yayınlanan bir güncelleme ile bazı önemli yeniliklere sahip oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Güncellemedeki Yenilikler Neler?

Bitcoin Core 0.21.0’daki en önemli değişiklikler arasında, Bitcoin cüzdanlarının güvence altına alınma yöntemlerini genişleten “tanımlayıcı cüzdanlar” yer alıyor. Geleneksel cüzdanların Bitcoin’i taşımak için özel anahtarlar gerektirdiği durumlarda, tanımlayıcı cüzdanlar bunun yerine arka uçta daha fazla esneklik sağlayan komut dosyaları ile işlemi gerçekleştiriyor. Bu komut dosyaları da özel anahtarlar içerebilir; ancak bunlar, geleneksel “eski cüzdanlar” gibi, yalnızca özel anahtarlarla sınırlı değildir.

Güncelleme kapsamında yayınlanan açıklamada, “Tanımlayıcı Cüzdanlar ve Eski Cüzdanlar arasındaki farkların büyük ölçüde kullanıcının karşılaşmadığı şeylerle sınırlı olduğu” ve eski cüzdanların en azından şimdilik Bitcoin Core’da varsayılan seçenek olarak kalacağı ifade ediliyor.

Eski Cüzdanların Değiştirilmesi 2023 Yılına Dek Sürebilir

Bitcoin Core üzerinde çalışan geliştiricilerden Andrew Chow, eski cüzdanların tamamen kaldırılmasının ve tanımlayıcı cüzdanlarla değiştirilmesinin 2023 yılına dek sürebileceğini dile getirdi.

Yeni güncelleme ayrıca, güvenlik endişeleri nedeniyle bu yaz eski sürümleri kullanımdan kaldırmayı planlayan gizlilik tarayıcısı Tor’un en son sürümünü de destekliyor. Bitcoin Core 0.21.0, gizlilik ağı üzerinden düğüm çalıştırmak isteyen kullanıcılar için uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

İlgili Haber:  REN Fiyatı Son DeFi Entegrasyonundan Sonra Yeni Bir Zirveye Ulaşarak %60 Yükseldi

Gizlilik ve ölçeklenebilirliği artıran Bitcoin protokolünün yakında çıkacak bir yükseltmesi olan Schnorr / Taproot, Bitcoin Core 0.21.0’da da yer alıyor; ancak henüz çalışmıyor. Kod güncellemeye dahil edilmiş olsa da, Bitcoin Core kullanıcılarının bundan yararlanabilmesi için Bitcoin ana ağının da desteklemesi gerekecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar