Bitcoin Daha Derin Bir Düzeltmeye mi Gidiyor? 30.000 Dolar Kırılırsa Bu Seviyelerin İzlenmesi Gerekiyor

Son güncelleme: 2 ay önce

Bitcoin (BTC), özellikle kurumların yeni varlık sınıfına dahil olmasıyla birlikte son iki ayda büyük bir artış gördü. En son gelişme olarak Blackrock’ın Bitcoin vadeli işlemlerine olan ilgisini açıklaması üzerine Grayscale BTC’yi hızlanan bir tempoyla arttırmaya devam etti.

Ancak, yaşanan bu büyük artıştan sonra yatırımcılar kâr elde ederken arz ve talebin döngüsel doğası gereği bazı destek testleri için varlığın fiyatının düşmesi gerekti.

Bitcoin‘in yükselişi 40.000 doların üzerine çıktığı için BTC/USD düzeltme aşamasına girdi. Asıl sorular olarak düzeltmenin buradan ne kadar ileri gideceği veya 30.000 dolar seviyesinin ayıları savuşturacak kadar güçlü olup olmayacağı meseleleri ön plana çıktı.

Bitcoin yükselişte kalmak için 30.000 dolara tutunmalı

Bitcoin için günlük grafik, son aylarda muazzam bir yükseliş gösterdi. Ancak yakın zamandaki yüksek seviyeden bu yana bazı zayıflıklar ortaya çıkmaya başladı ve ardından fiyat yaklaşık %30 oranında düzeldi.

Yaşanan zayıflıklardan biri, 42.000 dolarlık son zirveden bu yana devam eden düşük zirveler oldu. Bu düşük yüksekler, destek alanından daha zayıf sıçramalarla birleşti.

Bu durumda, 30.000 dolarlık alan daha önce tutuldu ve bununla birlikte boğaların endişesi doğrultusunda bu bölgeden gelen sıçramaların zayıfladığı görüldü.

30.000 dolarlık alanın tutmaması durumunda 24.000 dolara doğru bir düzeltmenin daha olası hale gelmesi, son yüksek seviyelerden bu yana %40’lık bir geri dönüş şeklinde yorumlandı.

Boğa piyasasında düzeltmeler oldukça yaygın

Bu haftalık grafik, 2015’ten 2017’ye kadar olan önceki boğa döngüsünü ortaya koydu ve bazı düzeltici aşamalar vurgulandı.

Bunların ilk ve en önemlisi, 21 haftalık hareketli ortalamanın boğa döngüsünün devam etmesi için önemli bir gösterge olmasıydı. Bitcoin’in fiyatı bu 21 haftalık hareketli ortalamanın üzerinde kaldığı sürece boğa döngüsü devam etti.

  Bitcoin Fiyatı 18.000 Dolara Ulaştı Ancak Yeni Yükselişten Önce Tekrar Bir Geri Çekilme Bekleniyor

Tüccarların ve yatırımcıların hiçbir şeyin düz bir çizgide yükselmediği gerçeğinin farkında olması gerektiği kaydedildi. Düzeltmelerin, piyasaların oluşması için sağlıklı ve organik olduğu ve dip satın almak için bir fırsat olarak kullanılabileceği belirtildi.

Bu çizelgede dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta ise düzeltmelerin büyüklüğü oldu. Önceki boğa döngüsü sırasında, boğa döngüsü devam etmeden önce hızla satın alınan %30-40 oranında birden fazla düzeltme vardı.

Altcoinlerin daha az likit ve dolayısıyla her zaman Bitcoin’den daha uçucu olmaları nedeniyle daha fazla dezavantaj görebileceği kaydedildi. Bu nedenle düzeltmenin nihai sonunun 21 haftalık hareketli ortalamaya doğru gerçekleşebileceği belirtildi.

Bu gösterge şu anda önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar civarında hareket ediyor olsa da bu, gecikmeli bir gösterge olarak değerlendirildi ve düzeltmelerin bir hafta içinde olmayacağı, yani 21 haftalık hareketli ortalamanın bu arada daha da yükselmeye devam edeceği ifade edildi.

Olası bir senaryo olarak 21 haftalık hareketli ortalamanın birkaç hafta içinde 24.000-26.000 dolar civarında hareket etmesi ve böyle bir düzeltmenin de %30-40 olacağı belirlendi.

Toplam piyasa değeri, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden test edebilir

Toplam piyasa değeri tablosu, düzeltmeler sırasında izlenecek harika bir grafik olarak öne çıktı.

Bitcoin’in önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden test etme olasılığı çok düşük görülürken toplam piyasa değerinin önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini test etme olasılığı önemli görüldü.

Bu yeniden testin, toplam piyasa değeri grafiğinin 21 haftalık hareketli ortalamasının, 2018’in tüm zamanların en yüksek seviyesi ile önemli bir birleşim olan 750 milyar dolar seviyesine çıkaracağı öngörüldü. Bu nedenle yatırımcıların ve tüccarların, kripto para piyasasında potansiyel bir sıçrama için çok önemli bir destek olarak 750 milyar dolarlık bölgeyi izlemesi gerektiğinin altı çizildi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın