26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Bitcoin Doları Rafa mı Kaldırıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Büyük Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’deki bir stratejist, Bitcoin’in (BTC) dünyanın rezerv para birimi olan ABD doları için önemli bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü.

Binance indirim kodu

Morgan Stanley Investment Management’ın baş küresel stratejisti Ruchir Sharma, doların saltanatının geleneksel finanstaki küresel güvensizlik nedeniyle sona ereceğine ve Bitcoin‘in bu güven eksikliği ortamından yararlanacağına inandığını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sharma, The Financial Times’daki 9 Aralık tarihli bir makalede dünya rezerv para birimlerinin tarihi hakkında kısa bir özet sunarak 2020’nin başında doların 100 yaşına geldiğine dikkat çekti. Stratejist, Euro ya da Çin yuanı gibi diğer büyük küresel itibari para birimlerinin dünyanın güvenini kazanmada başarısız olduklarını ve doların halefi olamadıklarını söyledi.

Yeni bir “merkezi olmayan rakipler” sınıfının ve Bitcoin gibi kripto paraların, doların üstünlüğünü tehdit edebileceğine inanan stratejist, Bitcoin’in küresel salgının ortasında mart ayından bu yana fiyatını dört katına çıkararak 2020’nin en sıcak yatırımlarından biri haline geldiğini ve ABD Merkez Bankası’nın para basmaya devam ettiğini ifade etti.

Oyunun kazananı Bitcoin olacak gibi görünüyor

Dünyanın geri kalanı, ABD’nin faturalarını ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında doların hükümdarlığının sona ereceğini öne süren Sharma, pandemi geçtiğinde bile para basmanın devam etmesinin muhtemel olduğunu ve güvenilir olsun ya da olmasın Bitcoin’in, geleneksel alternatiflerde artan güvensizlikten kazançlı çıkacağını iddia etti.

Sharma ayrıca, Bitcoin’in bir borsa aracı olarak “doların yerini alma” hırsında ilerleme kaydetmeye başladığını belirterek bu kripto paranın benimsenmesinin, yatırımdan uluslararası ticarete ve diğer kullanım durumlarına doğru giderek arttığını söyledi.

Son haftalarda PayPal ve Venmo iştirakinin, gelecek yıl ödeme olarak kabul etme gözüyle Bitcoin’i depolamaya başladığını da sözlerine ekleyen stratejist, iktidar konumlarını korumak isteyen merkez bankalarının para politikalarına daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlgili Haber:  Kişiye Özel Token Deneyi ALEX %1.000 Artış Gösterdi

Bitcoin’in dalgalanmasının hala bir balon olabileceğini ancak bu balonun patlaması durumunda dahi bu yıl kripto paralara yönelik ilginin, özellikle ABD’de olmak üzere her yerdeki devlet para matbaacılarına bir uyarı olarak hizmet etmesi gerektiğini söyleyen Sharma, geleneksel para birimlerinin tek değer deposu veya insanların her zaman güveneceği mübadele ortamları olduğunun varsayılmaması gerektiğini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar