Bitcoin Dominansı Giderek Düşüyor – Bitcoin Piyasa Hakimiyetini Kaybediyor Olabilir

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin pusuda beklemeyi sürdürürken altcoinler kripto para pazarından giderek daha çok pay almaya başladı. Altcoinlerin popülaritesini arttırmasıyla beraber akıllara da hemen Ethereum’un yavaş yavaş Bitcoin’in tahtını ele geçirip geçirmeyeceği sorusu geliyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan hareketli ayın sonunda sular yavaş yavaş durulmaya başladı. Kripto paraların toplam piyasa değerleri 2 milyar dolar bandının üstünde stabil hale geldi ve en büyük kripto paralar son günlerde yükseliş trendine girdi. Ancak buna kısmen de olsa istisna oluşturacak bir coin de var. Bitcoin, hafta sonu yaşanan düşüşlerden sonra tekrar bulunduğu yere kadar tırmansa da bu zaman diliminden itibaren yatay seyir izlemeye başladı. Son 24 saatte fazla kıpırdayamayan Bitcoin fiyatları şu anda aşağı yukarı dünkü seviyesine eşit bir fiyatta seyrediyor.

Altcoin piyasalarında ise tablo daha iyimser görünüyor. Bu yazının yazıldığı anlarda 2.750 dolar seviyelerinde olan Ethereum, kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan çok da uzakta değil. BNB de, rekoruna olan mesafesini kısalttı ve şu anda 605 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bitcoin Dominansı Çok Düşük Seviyelere İndi

Altcoin piyasaları, piyasa lideri Bitcoin’den giderek daha fazla ayrışıyor. Bitcoin’in piyasa değerinin toplam piyasa değerine oranını temsil eden Bitcoin dominansı, %49 seviyelerine gerileyerek 2018 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük düzeylere indi.

Ralliler ile geçen ayların ardından şu anda Bitcoin’in nefesi kesilmişe benziyor. Glassnode’a göre Bitcoin yatırımcıları arasında yeni bir “hodl” trendi baş gösteriyor, bu nedenle şu sıralar piyasadaki likiditenin büyük bir kısmı altcoinlere ait. Bitcoin’in boğa koşuları ve altcoin sezonları birbiri ardına gerçekleşse de “flippening” tartışmaları tekrar başladı.

Flippening Olayı Ufukta Göründü Mü?

“Flippening” terimi, en büyük ikinci kripto para biriminin piyasa değerinin, Bitcoin’in piyasa değerini geçmesi olayını temsil ediyor. Mevcut duruma bakıldığında Bitcoin halen Ethereum’un çok ilerisinde görünüyor. Ancak son 90 güne bakıldığında, Bitcoin yalnızca %61’lik bir piyasa değeri artışı yaşarken Ethereum’un piyasa değeri artışının %108 seviyelerinde olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Ethereum’un piyasa değeri halen Bitcoin’inkinin üçte biri seviyesinde olsa da ağ seviyesi olarak Ethereum rakibini belli alanlarda geçmiş durumda. Blockchain üzerindeki işlem sayılarında Ethereum halihazırda liderliği eline geçirdi. Aktif olarak kullanılan kripto para adresi ve ticaret hacmi olarak da Ethereum Bitcoin’in değerlerine %70 yaklaştı. Node (düğüm) sayısı ve Google arama trendlerinde ise Bitcoin’in açıkça daha önde olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend