Bitcoin Dominansı Piyasalar ile İlgili Neye İşarete Ediyor? – Nasıl Yorumlanmalı?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin dominansı aslında BTC’nin kripto para piyasalarındaki üstünlüğünü göstermekten çok daha fazlasına işaret ediyor. Yatırımcılar bu dominans verilerinden, kripto paralardaki trend değişimlerini takip edebiliyor.

blank

Kripto para dünyasına adım atan hemen hemen herkes Bitcoin Dominansı terimiyle en az bir kez karşılaşmıştır. Bitcoin Dominansı, tanım olarak, kripto paraların toplam piyasa değerlerinin içinde Bitcoin’in ne kadar bir alan kapladığını gösteren bir değer olarak biliniyor.

blank

Anlamı ne?

Bir kripto paranın piyasa değeri, o kripto ağında ne kadar paranın yatırım yapıldığı bilgisini paylaşan bir yol gösterici değer. Bu değer, bir kripto paranın piyasada kaç tane bulunduğunun, o kripto paranın o anki fiyatıyla çarpılmasıyla elde ediliyor. Örneğin, bu yazının yazıldığı anlarda sirkülasyonda 19.719.712 BTC bulunuyor. Bitcoin fiyatları ise 40.140 dolar diyelim. Az önce verdiğimiz formülden, Bitcoin’in 791 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu anlıyoruz. Kripto para dünyasındaki diğer coinler ise (genelde altcoin olarak adlandırılır), toplamda 949 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipler. Toplam kripto para piyasası değeri ise (Bitcoin + Altcoinler), 1.74 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin, piyasanın en büyük toplam değerine sahip olduğu için bir “Bitcoin dominansından” bahsedebiliyoruz. Bu değer de, bu yazının yazıldığı anlarda %44 seviyelerinde bulunuyor.

blank
30 Mayıs 2021 13:38 Bitcoin Dominansı Grafiği, Kaynak: TradingView

Bitcoin Dominansı, BTC Fiyatlarına Göre Yorumlanmalı

Bitcoin dominansı, bariz sebeplerden ötürü en çok da BTC ve altcoin alım satımı yapan yatırımcıları ilgilendiriyor. Bununla birlikte Bitcoin ve altcoinler arasındaki dominans dengesinin değişimi ayrıca, genel kripto para piyasalarına gerçekleşen sermaye akışı ve sermaye çıkışı hakkında da ipuçları verebilir. Ancak Bitcoin dominansının, kripto para piyasasında tek başına değerlendirilmesi pek mümkün değil. BTC dominansının, BTC’nin o anki hareketine ya da trend doğrultusuna göre yorumlanması gerekiyor. BTC güzel bir boğa piyasasında yatay seyir izleyip yorgun bir görüntü mü veriyor, bu durumda yatırımcılar BTC’den bir kazanç gelmeyeceğini düşünüp diğer Altcoin/BTC çiftlerine kaçıyor. Bu yüzden böyle dönemlerde Altcoin/BTC çiftleri oldukça pozitif değerlere ulaşıyor. BTC yatay seyrine devam ettikçe ve piyasalarda da sürpriz depremler yaşanmadıkça, Bitcoin dominansı orantısız bir şekilde hızlıca eriyor. Ancak böyle bir tabloda sermaye piyasadan çıkmış olmuyor, bunun kanıtı da toplam piyasa değerlerinin yükselmesinde ya da yatay hareket yapmasında görülebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin fiyatlarındaki oldukça olumlu gelişmelere rağmen Bitcoin dominansı 2021 yılının başından bu yana düşüş eğiliminde gözüküyor. Bu da altcoinlerin güçlü bir büyüme safhası geçirdiğine işaret ediyor. Şu anda BTC fiyatları bir düzeltme yaşıyor ve Bitcoin dominansı da keskin bir şekilde düşüş gösteriyor. Bununla birlikte Altcoin/BTC çiftleri ise, görece olarak, uçuşa geçmiş durumda ve her ne kadar bunun nedeni Bitcoin’in dolar olarak düşüş göstermesi olsa da, altcoinler Satoshi cinsinden yükselmeye devam ediyor.

Düzeltme Sinyali Olarak Düşük Bitcoin Dominansı

Bitcoin fiyatları ile altcoin piyasasındaki fiyatların uzun vadeli trendlerde birbiriyle sıkı bir bağlantısı olması nedeniyle, Bitcoin’deki değişiklikler direkt olarak altcoinler için de anlamlı hale geliyor. Üstel hareketli ortalama (EMA) gibi teknik göstergeler uzun vadeli trendlerin tahmininde sık sık kullanılıyorlar. Örneğin 200-EMA değeri Bitcoin fiyatlarının son 200 gündeki ortalama fiyatlarını gösteriyor. Basit Hareketli Ortalama (SMA) değeriyle karşılaştırıldığında, EMA değerinde daha yeni veriler, ortaya çıkan sonuçta daha ağırlıklı oluyor. Bitcoin fiyatlarının 200-EMA verisi, Bitcoin dominansı yüzdesi ve kripto para piyasalarının toplam değeri birlikte değerlendirildiğinde, trend değişiklikleri için önemli bilgiler içerebiliyor.

19 Mayıs’ta yaşandığı gibi, Bitcoin önemli bir 200-EMA değerinin altına düştüğünde, yatırımcılar muhtemel bir piyasa düzeltmesinin gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar. Bununla birlikte, bazı yatırımcılar elindeki coinleri tekrardan dolara çevirirken, bazıları ise daha az düşüş göstereceğini düşündükleri BTC’ye çeviriyorlar ve böylece kazançlarını korumuş oluyorlar. Bunun sonucunda da genel kripto para piyasaları düşerken Bitcoin dominansı artmış oluyor çünkü piyasanın bir kısmı itibari paralara çevriliyor. Sonuç olarak ise altcoinler için aşırı bir düşüş yaşanmış gibi görünüyor.

21 Mayıs’ta olduğu gibi, altcoin fiyatları çöktüğünde ise, paralarını dolarda ve BTC’de tutan yatırımcılar bunu bir alım fırsatı olarak değerlendiriyor ve tekrardan altcoin fiyatları BTC dominansını geriye çekiyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend