Bitcoin Duyarlılığındaki Düşüş Fiyat Artışı Anlamına mı Geliyor?

Yapılan bir dizi ölçüm, birkaç saat önce fiyatının 11.000$’ın üzerine çıkmasına rağmen Bitcoin için sosyal ve ticari duyarlılığın hâlâ düşük olduğunu gösteriyor.

Zincir içi analiz sağlayıcısı Santiment, Bitcoin için ağırlıklı sosyal duyarlılığın iki yıldır en düşük seviyesinde olduğunu belirtiyor. Yapılan ölçüm, Twitter’da Bitcoin’den bahsedilme miktarının genel hacmini dikkate alıyor ve platformdaki olumlu ve olumsuz yorumların oranını karşılaştırıyor.

Sosyal duyarlılık, Mart ortasında yaşanan salgın kaynaklı piyasa çöküşünün ardından Bitcoin’in güçlü bir şekilde toparlanmaya başlamasıyla birlikte birkaç ay önce artış göstermişti. Ancak Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının çoğunda değer, düşük 9.000$ aralığında konsolide edildiğinde tekrar negatif bölgeye düştü.

Analitik sağlayıcı, genel kanının aksine son derece düşük seviyelerdeki olumsuz duyarlılığın, fiyat artışları ile ilişkili olduğunu fakat aşırı yükseklerin ise fiyat düşüşleri ile bağlantılandırılabileceğini belirtti.

Bitcoin, Ağustos ayı ortasında 2020’nin en yüksek seviyesi olan 12.400$’a ulaştı ancak, 2019’un zirvesi olan 13.800$’ı zirvede tutmayı başaramadı. Bu da bir dizi analistin, uzun zaman boyunca yaşanan bu en düşük seviyenin henüz bir boğa piyasasında olmadığımızın göstergesi olduğunu iddia etmesine yol açtı.

Diğer bir piyasa duyarlılığı göstergesi ise şu anda 48’in nötr bir okumasını gösteren Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’dir. Bu metrik; duyarlılık, piyasa hızı ve hacmi, sosyal medya etkileşimi, piyasa hakimiyeti ve mevcut trend gibi faktörlerin bir kombinasyonundan elde edilir.

Ağustos ayının büyük bir kısmında Bitcoin, yüksek 11.000$ aralığında işlem görürken endeks 80 civarında “aşırı açgözlülük” bölgesinde idi. En düşük seviyeleri ise şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “aşırı korku”nun küresel piyasaları sardığı Mart ve Nisan aylarında gerçekleşti.

Eylül Etkisi

Popüler finans platformu Tradingview de bir dizi teknik göstergeden türetilen özel bir değer elde edebilmek için kendi duyarlılık göstergelerine sahiptir. Günlük ve haftalık görünümlerde satın alma sinyalleri yanıp sönerken, daha kısa zaman dilimlerinde ise daha nötr bir tavrı sergiler.

  SoftBank CEO'su Bitcoin Satışında Büyük Kayıp Yaşadığını İtiraf Etti

Bitcoin bu yılın büyük bir kısmında borsa hareketleriyle büyük ölçüde ilişkilendirilse de ‘Eylül Etkisi’ terimi gündeme geldi. Çünkü bu ay, borsa ve kripto para birimi fiyat getirileri için tarihsel olarak zayıf bir ay (Kraken’in en son güncellemesinde belirttiği gibi). Bu ay, Santiment tarafından da bildirildiği üzere sosyal duyarlılığa yansıyabilir.

Bitcoin bugünün ilk saatlerinde bile gün içinde %2.8’lik bir kazanç ve haftada neredeyse %8’lik bir kazanç anlamına gelen 11.000$’ın biraz üzerinde işlem görüyordu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın