Finansal ve ekonomik yayın Max Keizer, yalnızca hükümetin ve bankaların fiat para birimlerinden yararlanacağına, vatandaşların ise tahvil ve enflasyonun aşırı basılması sonucunda en nihayetinde kaybedeceğine inanıyor. Ancak Bitcoin bu duruma bir çözüm sunuyor.

Keizer Raporunun bir bölümünde, finans uzmanı, vatandaşların devlet destekli fiat para birimlerini tutmaya gelince her eli nasıl kaybedeceklerini açıklamanın bir yolu olarak yüksek-düşük poker oyununu kullandı. Kazananlar, ister en yüksek ister en düşük elden olsun, ülkenin hükümeti ve merkez bankaları olacaktır.

Bankalara alternatif olarak Bitcoin

Keizer, “galip gelmek” için, yatırımcıların emtialara ve itibari para birimlerine karşı korumaya yönelmeleri gerektiğini açıkladı. Alternatif olarak Bitcoin gibi dijital para birimleri ve altın ya da gümüş gibi kıymetli metaller öne sürerek şunları söyledi:

“Para biriminizi düşürerek, tüm bu para birimlerini negatif faiz oranlı tahviller şeklinde paketleyen Wall Street’ten komisyonlar alarak para kazanabilen bir ülke değilseniz, o zaman tek seçeneğiniz var. Eli yalnızca yüksek el ile kazanmayı deneyebilirsiniz: altın, gümüş ve Bitcoin. Egemen bir devlet veya büyük bir yatırım bankası değilseniz düşük eli oynayarak kazanamazsınız ve bugünkü oyun tam olarak bu.”

İnternet küresel sorunlarla mücadele ederken Bitcoin nasıl kazanabilir

İnternetin dünya çapında endüstrileri nasıl değiştirdiği düşünüldüğünde, Bitcoin savunucularının merkezi olmayan para biriminde kripto para biriminin olanaklarına yükseliş eğilimi göstermesi şaşırtıcı değildir. Posta hizmetleri, e-posta ve çevrimiçi anlık mesajlaşma sahneye girdiğinde darbe aldı. Mağazadan alışverişe rağbet de, kullanıcılar çevrimiçi alışverişin faydalarını görmeye başladığında bir düşüş ile karşılaştı. Bunlar, dijital ve çevrimiçi para birimlerinin merkez bankasının para birimlerine aynı darbeyi vurma fırsatına sahip olmasının nedenleri olarak görülebilir.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) şu anda dünya genelinde pilot aşamalarda iken, otoriteyi devletten tekrar halka kaydırmak için bir çağrı yapıldı. Merkezi olmayan bir para birimi olan Bitcoin, bireyleri durum müdahalesi olmadan eşler arası düzeyde birbirine bağlamak için ağ görevi görür. Bu aynı zamanda hem küresel hem de ulusal düzeyde enflasyon ve ekonomik engellerle mücadele eder.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Dijital Euro, Tezos Blockchain Platformunu Kullanacak

Bir Cevap Yazın