Bitcoin Bugün Biraz Toparlandı, Önümüzdeki Günlerde Fiyat Nereye Gidecek?

Bitcoin, Terra’nın geçtiğimiz günlerde tüm kripto piyasasını da dibe çekerek çöküşünün ardından bugün hafta başında toparlanma emareleri gösterdi.

Bitcoin son 24 saatte %1.7 artışla gün içinde en yüksek seviyesi olan 30.590 dolara kadar çıktı. Son bir haftada ise %3 artış yaşadı. Bitcoin fiyatı bu haberin girildiği esnada 30.367 dolar seviyelerindeydi.

Bugün yaşanan artış, Bloomberg verilerine göre, yedi hafta boyunca yaşanan düşüşün ardından geldi ve bu, Ağustos 2011’den bu yana en uzun haftalık düşüş oldu. S&P 500’de de benzer bir düşüş yaşandı ve bir kez daha Bitcoin’in hisse senetleriyle birlikte hareket ettiğini görmüş olduk.

Analistler S&P’nin biraz daha düşmesi durumunda bunun artık son olabileceğini ve önümüzdeki bir kaç ayın Bitcoin için harika bir satın alma fırsatı yaratacağını düşünüyor.

Bilindiği üzere merkez bankaları faiz yükseltme moduna girmiş durumda ve fakat buna rağmen enflasyonun önüne geçilemiyor. Yüksek faizlerin sebep olduğu sıkı para politikaları yatırımcıların Bitcoin gibi riskli varlıklardan çıkmasına neden oldu. Bitcoin aylardır bununla mücadele ediyor. Ayrıca en son yaşanan Terra olayı da işin tuzu biberi oldu. Düzenleyiciler Terra olayının ardından kripto piyasasında daha katı denetim gerektiğine dair mesajlar vermeye başladılar. Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde, kriptoların değerinin olmadığını belirtirken, Bill Gates de dijital varlıkların herhangi bir değer üretmediğini dile getirdi.

Bitcoin geçmişte enflasyona karşı bir önlem ve güvenli bir liman olarak lanse edilse de, son aylarda özellikle S&P 500 ve Nasdaq 100’deki şirketlerle yüksek oranda birlikte hareket etmeye başladı.

Bitcoin’in hisse senetleriyle uyumlu hareket etmeye başlaması kripto ticareti yapanların artık her iki piyasayı da yakından takip ettiği ve pazarın nereye gittiğine dair işaretler için ekonomik göstergeleri yakından izlediği anlamına geliyor.

Bitcoin fiyatı nereye gidecek?

Analistler Bitcoin’in önümüzdeki birkaç hafta boyunca 29.000 ila 31.000 dolar civarında seyretmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Ancak yakın zamanda açıklanacak ABD gayri safi yurtiçi hasıla veya enflasyon önlemleri gibi bazı ekonomik veri açıklamalarının bu gidişatı değiştirmesi de olasılıklar arasında.

Bitcoin son bir kaç haftayı hep düşüşle geçirdi.

DeMark indikatörü ile baktığımızda ise Bitcoin’in yakın zamanda daha yüksek seviyelere çıkmasının pek ihtimal dahilinde olmadığını görüyoruz.

Bitcoin için bir sonraki destek seviyesi olarak 25.425 dolar civarı ve oradan 28.900’e tekrar bir artış beklenebilir.

Yasemin Çiftçi

Recent Posts

Facebook, Ethereum ve Polygon NFT’lerini Profil Fotoğraflarında Test Etmeye Başlıyor

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, ABD'li bazı kullanıcılar için NFT'leri kullanıma sunmaya başladı. Bir Meta…

12 saat ago

Deutsche Bank: Bitcoin 2022’yi 28.000 Dolar Seviyesinde Kapatacak

Deutsche Bank'ın yayınladığı analize göre, ABD hisse senetleriyle ne kadar yakın bir korelasyon içinde olduğu…

1 gün ago

Pantera Capital CEO’su: Bitcoin’de Daha Büyük Çöküşler Kapıda!

Kripto paralar konusunda uzman Amerikan menşeili hedge fonu Pantera Capital'in CEO'su Dan Morehead'e göre bugün…

2 gün ago

Bitcoin’de Bu Hafta Önemli Bir Gelişme Yaşanabilir, Gözler 6 Temmuz’da!

Önümüzdeki bir hafta içinde hem Bitcoin fiyatını hem de kripto piyasalarını etkileyecek bir gelişme yaşanabilir.…

2 gün ago

Bitcoin’in Geçmiş Fiyat Hareketleri Gelecekle İlgili Ne Gibi İpuçları Veriyor?

Bitcoin, son altı ayda yüzde 50'den fazla değer kaybetti, ancak kripto para piyasasını takip edenler…

3 gün ago

Ethereum 200 Haftalık Hareketli Ortalamada Destek Buldu

Kripto para piyasasında durgunluk devam ediyor. Bitcoin geçtiğimiz haftalarda 17.000 seviyelerine kadar düşerek piyasada şok…

4 gün ago