8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Bitcoin Enerji Tüketimi, Çin’deki Madencilik Çöküşünden Bu Yana Azaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, Bitcoin madencilik endüstrisi üzerine çeşitli yasaklar uygulayınca Bitcoin’in enerji tüketimi de büyük ölçüde azaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in enerji tüketimi son haftalarda yarı yarıya azaldı.
  • Bitcoin’in enerji tüketimindeki düşüş, Çin’in Bitcoin madencilik endüstrisi üzerine uyguladığı yasaklardan kaynaklandı.

Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Çin’in kripto madenciliği üzerindeki baskısından bu yana Bitcoin’in enerji tüketimi yarı yarıya azaldı.

Binance indirim kodu

Şu anda, Bitcoin yılda 68 terawatt-saat (TWh) elektrik tüketiyor. TWh, bir saat için bir trilyon watt çıkışına eşit bir enerji birimini niteliyor. Bu veri, tüm ülkelerin yıllık enerji tüketimini izlemek için de kullanılıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu yılın başlarında – Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısı artmaya başlamadan önce – Bitcoin 130 TWh’ye kadar enerji tüketiyordu. Ancak Bitcoin ağının enerji tüketimi, 10 Mayıs’ta ölçülen tüm zamanların en yüksek seviyesi 141 TWh’den 68 TWh’ye kadar düştü. Bu, Bitcoin enerji tüketiminde %51’lik bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

Çin’in Bitcoin Madenciliği Üzerindeki Baskısı

Çin, 2021’in başında bu yana gittikçe artan bir şekilde Bitcoin madencilik endüstrisi üzerine baskı uyguluyor.

Şubat 2021’in sonunda İç Moğolistan, enerji tüketimini azaltma planlarını yayınladı. Bu planlar kapsamında Bitcoin madencilik tesislerinin kapatılmasının gerektiği de duyuruldu. Nisan 2021’de bu plan yürürlüğe girdi. Şu anda Bitcoin madenciliği İç Moğolistan’da artık yasal değil.

İç Moğolistan’ın Bitcoin madencilik yasağından sonra, Qinghai, Yunnan ve Xinjiang gibi diğer Çin eyaletleri de aynı yöntemi izledi.

Bu ayın başında ise Sichuan eyaleti, enerji şirketlerine gönderdiği emirde, eyalet genelindeki Bitcoin madencilik tesislerine giden elektriğin kesilmesini talep etti. Bu emirin ardından en büyük madencilik havuzlarından bazıları hash oranlarında %37’ye kadar düşüş yaşadı.

İlgili Haber:  Bitcoin Balinaları 100.000 Dolar ve Üzerini Hedefleyerek Dipten BTC Almayı Sürdürüyor

Tarihsel olarak Çin, Bitcoin madenciliği hash oranının yaklaşık üçte ikisini kontrol ederek sektörün lider ülkesi oldu. Bu nedenle madencilik tesisleri üzerine uygulanan baskılar da kaçınılmaz olarak ağın enerji tüketimini azalttı.

Bu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kısa vadede, Bitcoin’in enerji tüketimindeki düşüş, ağın çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltıyor.

141 TWh’lik 2021 zirvesinde, Bitcoin ağının karbon ayak izi, 60 milyar pound yanmış kömüre veya 9 milyon evin yıllık ortalama elektrik tüketimine eşitti. Bitcoin’in enerji tüketimi o tarihten bu yana %50’nin üzerinde düştüğü için ağın çevre üzerindeki olumsuz etkisi de aynı şekilde geriledi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in karbon ayak izindeki düşüşün kısa ömürlü olması muhtemel. Çin’in baskısından bu yana, birçok Bitcoin madencisi, tesislerini ülke dışına taşımaya başladı.

Örneğin, daha önce Çin’de faaliyet gösteren Bitcoin madencilik firması BIT Mining, madencilik makinelerinin bir bölümünü Kazakistan’a aktardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar