13 Ağustos 2022, Cumartesi
25.6 C
İstanbul

Bitcoin, Enflasyona Karşı Bir Koruma Yöntemi mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ekonomistler ve yatırımcılar, Bitcoin’in enflasyonun arttığı zamanlarda bir değer deposu olup olmadığı konusunda tartışıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Endişe verici bir enflasyon raporu, insanların bu süreçte de Bitcoin sattığını gösteriyor.
  • Bu, Bitcoin’in bir değer deposu olarak şanına bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor.

Pazartesi günü ABD’de yayınlanan endişe verici bir enflasyon raporu, tedirgin yatırımcıların Bitcoin dahil her türden varlığı satmaya başladıklarını gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Uzmanların Bitcoin Hakkındaki Yorumları

Ancak teorik olarak, bu olmamalıydı. Bitcoin’in en büyük iddialarından ve kendisini özel yapan şeylerden biri, sınırlı bir arza sahip olmasıdır. Giderek daha fazla para basmaya devam eden merkez bankalarının aksine, Bitcoin arzı yalnızca 21 milyon ile sınırlıdır. Bu, Bitcoin’in enflasyona karşı doğal bir koruma olması gerektiği anlamına geliyor.

Piyasa uzmanlarından ve Fed eski ekonomisti Ed McKelvey, Pazartesi günkü enflasyon raporunu tek seferlik bir istisna olarak görülüyor. McKelvey, Bitcoin’in bir değer deposu olduğu fikrini destekliyor. Yükselen enflasyona karşı Bitcoin talebinin yükselmemesi konusuna gelince ise ekonomist, kripto paranın enflasyona karşı koruma potansiyelinin halihazırda BTC fiyatına dahil edilmiş olabileceğini dile getiriyor.

Alternatif yatırım fonu Ninepoint Ventures’ın yöneticisi Alex Tapscott ise durumun “Söylentiyi satın al, haberleri sat” vakası olabileceğini belirtiyor. Tapscott, merkez bankaları para basmaya devam ederken, Bitcoin fiyatının son altı ayda zaten muazzam bir şekilde arttığını ve performansına ilişkin beklentilerin çok yüksek olduğunun altını çiziyor. Bu kapsamda Bitcoin’in %5 civarında düştüğü Pazartesi günkü enflasyon satışının önemsiz olduğunu söyleyen Tapscott, kripto paranın uzun vadeli görünümünün yükseliş odağında olmaya devam ettiğini kaydediyor.

Kripto Pazarı Genişledikçe BTC’deki Düşüş Önemini Yitirecek mi?

Son fiyat düşüşü için bir başka açıklama ise Bloomberg’de uzun süredir piyasa gözlemcisi olarak görev yapan Joe Weisenthal tarafından dile getiriliyor. Weisenthal, bunu, Bitcoin’in teknoloji hisse senetleriyle bazı benzer özelliklere sahip olması üzerinden açıklıyor. Yani yatırımcılar, nakit akışından vazgeçerken vadeli işlem kârları üzerine yatırım yapabilir. Temettü ödeyen hisse senetlerinin aksine Bitcoin ve çoğu teknoloji hisse senedi, onları elinde tutanlar için herhangi bir nakit yaratmaz; bu da enflasyonun yükseldiği ancak ekonomideki diğer sektörlerin sağlıklı olduğu bir zamanda onları çekici hale getirebilir.

İlgili Haber:  Çin'in Dijital Yuan Planı Bitcoin İçin Ciddi Bir Risk Haline Geliyor

Bu arada, kripto yatırım şirketi Multichain Capital’in kurucu ortağı Kyle Samani gibi bazı isimler de enflasyon artışı gibi makroekonomik düzlemde gerçekleşen gelişmelerle çok fazla ilgilenmediklerini söylüyor. Samani, Bitcoin fiyatındaki düşüşün, hızla çeşitlenen ve büyüyen kripto endüstrisi için eskisinden daha az anlam ifade ettiğini öne sürüyor.

Son olarak, Bitcoin ile ilgili enflasyona karşı bir koruma olduğu tezi hâlâ daha geçerliliğini koruyor. Ancak daha geniş piyasaların, ona bu şekilde davranmaya başlaması birkaç yıl alabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar