8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Yeni Bir Bitcoin ETF, Nasdaq Borsasında İşlem Görmeye Başladı: BTC Fiyatında Son Durum

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto varlık yöneticisi Valkyrie, Nasdaq borsasında işlem görecek bir Bitcoin ETF başlattığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Önde gelen varlık yönetimi firması Valkyrie, Nasdaq borsasında işlem gören bir Bitcoin ETF başlattığını duyurdu.
  • Söz konusu ETF, doğrudan BTC’ye yatırım yapmak yerine; net varlıklarının %80’ini bilançolarında BTC tutan ABD şirketlerinin menkul kıymetlerine yatıracak.
  • Bu anlamda ETF, dolaylı olarak BTC’ye yatırım yapmış olacak.

Önde gelen varlık yönetimi firması Valkyrie, Nasdaq borsasında işlem gören bir Bitcoin ETF başlattığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Valkyrie Bitcoin ETF Nedir?

Valkyrie’nin Bitcoin ETF’si, net varlıklarının %10’una kadar Bitcoin madencilik firmalarının menkul kıymetlerine ve ayrıca %5’e kadar da ABD’de BTC’ye sahip “havuzlanmış” yatırım araçlarının menkul kıymetlerine yatırım yapacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz gün SEC’e yaptığı dosyalamaya göre Valkyrie, Balance Sheet Opportunities ETF’sinin (Bilanço Fırsatları ETF’si) doğrudan Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmayacağını; ancak net varlıklarının %80’inin, bilançolarında BTC bulunan ABD şirketlerinin menkul kıymetleri aracılığıyla kripto paraya yatırılacağını belirtti. Bu şirketler, kripto saklama şirketlerini, kripto para borsalarını ve kripto tüccarlarını içeriyor.

Dosyalamada ayrıca net varlıklarının %10’una kadar Bitcoin madencilik firmalarının menkul kıymetlerine ve %5’e kadar da ABD’de BTC’ye sahip “havuzlanmış” yatırım araçlarının menkul kıymetlerine yatırım yapılacağı belirtiliyor.

“VBB” kodu altında işlem gören hisseler, yayınlandığı gün olan dünden bu yana %1.5’ten fazla düşerek 24.48 Dolar fiyatına geriledi.

BTC Fiyatında Son Durum

Valkyrie’nin en son ETF başlatma bildirimi, şirketin Ekim ayında nakit ödemeli vadeli işlem sözleşmeleriyle BTC’ye dolaylı yatırım yapma imkanı sunan Bitcoin Strategy ETF’sini başlatmasının ardından geldi. Bu EFT’nin hisseleri ise 22 Ekim’de işleme açılmasından bu yana yaklaşık %27 düşüş yaşadı ve şu anda Nasdaq’ta 18.70 Dolar fiyatından işlem görüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı, 42.000 Dolar Sınırına Dayandı

Bitcoin fiyatı ise son 24 saatte %3’ün üzerinde geriledi ve şu dakikalarda 47.252 Dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. BTC, 9 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 Dolar fiyatına ulaşmasından bu yana %30’un üzerinde değer kaybetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar