3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin ETF’lerin Ardından Şimdi de Metaverse ETF’ler Başlatılıyor: Metaverse Piyasasını Neler Bekliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kasım ayının sonlarında iki metaverse ETF’si Kanada’daki Toronto Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başladı. Son olarak ABD’de de bir metaverse ETF onaylanabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başlatan ilk şirket olan ProShares, şimdi de metaverse odaklı yeni bir ETF başvurusu yaptı.
  • Kasım ayının sonlarında da iki metaverse ETF’si Kanada’daki Toronto Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başlatan ilk şirket olan ProShares, şimdi de metaverse odaklı yeni bir ETF başvurusu yaptı.

Binance indirim kodu

ABD’de Metaverse ETF Başvurusu

ABD merkezli varlık yönetimi firması ProShares geçtiğimiz gün “ProShares Metaverse Theme ETF” adını taşıyan metaverse odaklı bir ETF başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvuru yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC’in onayına tabi olarak söz konusu ETF, metaverse ile ilgili teknolojileri sağlayan veya kullanan firmalardan oluşan “Solactive Metaverse Theme Index”in (SOMETAV) performansını takip edecek.

ProShares, endeksin New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq Borsası’nda işlem gören ve belirli piyasa değeri ve likidite gereksinimlerini karşılayan ABD şirketlerini içerdiğini açıkladı. Apple ve Nvidia gibi elektronik devlerinin yanı sıra Meta Platforms veya Facebook gibi sosyal medya devlerinin de endeksin önemli bileşenleri arasında olduğu bildirildi.

ProShares’in metaverse odaklı ETF başvurusu, küresel ölçekte şirketlerin metaverse ne NFT alanlarına giderek daha fazla entegre olduğu bir zamanda geliyor.

Metaverse Piyasasını Neler Bekliyor?

29 Kasım’da iki Kanadalı şirket – Evolve Funds Group ve Horizons ETFs Management- metaverse odaklı ETF’lerini Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda ticarete açtı. ProShares Metaverse Theme ETF’ye benzer şekilde, Horizons Global Metaverse Index ETF de SOMETAV’ı takip ediyor.

İlgili Haber:  Metaverse Tokenleri Büyümeye Devam Ediyor: SAND, Son 1 Haftada %75’lik Fiyat Artışı Yaşadı!

Sosyal medya devi Facebook, Ekim ayında çatı şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirdiğini açıklamasından bu yana metaverse alanında ciddi bir patlama yaşanıyor. Bu süreçte metaverse odaklı kripto paralardan Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) gibi projeler de önemli ölçüde değer kazanmaya devam ediyor.

Reports and Data tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel metaverse piyasası 2020’de 48 milyar Dolar değerinde idi; bu değerin 2028 yılında 872 milyar Dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar