Bitcoin ETF’si Hayalleri Ertelenebilir – SEC Başkanından Kritik Açıklamalar

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Yatırımcılar ve fon yönetcileri, SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını dört gözle bekliyorlar ancak SEC başkanı Gary Gensler’ın son açıklamaları, yatırımcıların dişlerini biraz daha sıkmaları gerektiğine işaret ediyor.

blank

Bitcoin ETF’leri aylardır SEC’in masasında incelenmeyi bekliyor ama birçok başvuru yapılmasına rağmen henüz yetkili bir inceleme yapılıp son karar verilmiş değil.

“Kripto Para Piyasaslarında Fazla Miktarda Boşluk Bulunuyor”

Gensler, geçtiğimiz hafta kongrede yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: “Kripto para piyasalarında yatırımcıların korunabilmesi için çok sayıda zorluk ve boşluk bulunuyor. Şu anda kripto para ticareti yapılan borsaların hiçbiri SEC üzerinde bir borsa olarak kayıt yaptırmış değil.

Gensler’ın bu yorumları, SEC’in, birkaç Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadan önce kripto paralar ile ilgili daha fazla denetimsel yetkiye sahip olmak istediği şeklinde değerlendirildi. Şu anda SEC’den bir Bitcoin ETF’si başvurusunun sonucunu bekleyen kurumlar arasında Fidelity, WisdomTree ve VanEck gibi isimler yer alıyor.

VanEck’in Bitcoin ETF’si başvurusunun sonucunun 28 Nisan’da SEC tarafından duyurulması gerekiyordu ancak son saatlerde SEC, kararının en erken Haziran ayına ertelendiğini duyurdu. CBOE görevlisi Laura Morrison’a göre SEC’in karar tarihini tekrardan ertelemesi konusunda hiçbir engel bulunmuyor: “Dürüst olmak gerekirse tüm başvurularımızda erteleme kararı çıkmasını bekliyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Başvuruda bulunan Bitcoin ETF’lerinin çoğunluğu listelenmek istedikleri borsa olarak CBOE’yi seçmişlerdi.

Gensler SEC Başkanlığına Atandığında Kripto Para Dünyasında Beklentiler Büyümüştü

Gensler SEC başkanlığına ilk atandığında, geçmişte MIT’de kripto para ve blokchain teknolojileri ile ilgili ders verdiği için, kripto para topluluğu arasında oldukça fazla miktarda bir heyecan dalgası oluşmuştu. Ancak Gensler’ın kripto para dünyasıyla ilgili bilgisinin fazla olması ayrıca, bu alandaki potansiyel açıkları daha iyi bilmesine ve ancak bu açıklar kapatıldıktan sonra yatırımcıların aktivite göstermesine izin vereceği anlamına da geliyor.

SEC kısa bir süre önce yatırımcıları, kripto para piyasalarında bulunan riskler hakkında uyarmıştı. Bu riskler ile ilgili uyarılarda haklılık payı olduğu, geçtiğimiz ay Bitcoin’in rekor kırmasının ardından %50 değer kaybetmesiyle açığa çıkmıştı.

Grayscale şirketinin hukuk departmanında başkan yardımcısı görevini üstlenen Craig Salm şu yorumda bulundu: “Gensler kripto para alanında daha fazla regülasyon görmek istiyor, ve bu gerçekleştiğinde SEC bir Bitcoin ETF’sini onaylayabilir.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend