27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin ETF’si Hayalleri Ertelenebilir – SEC Başkanından Kritik Açıklamalar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Yatırımcılar ve fon yönetcileri, SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını dört gözle bekliyorlar ancak SEC başkanı Gary Gensler’ın son açıklamaları, yatırımcıların dişlerini biraz daha sıkmaları gerektiğine işaret ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ETF’leri aylardır SEC’in masasında incelenmeyi bekliyor ama birçok başvuru yapılmasına rağmen henüz yetkili bir inceleme yapılıp son karar verilmiş değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Kripto Para Piyasaslarında Fazla Miktarda Boşluk Bulunuyor”

Gensler, geçtiğimiz hafta kongrede yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: “Kripto para piyasalarında yatırımcıların korunabilmesi için çok sayıda zorluk ve boşluk bulunuyor. Şu anda kripto para ticareti yapılan borsaların hiçbiri SEC üzerinde bir borsa olarak kayıt yaptırmış değil.

Gensler’ın bu yorumları, SEC’in, birkaç Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadan önce kripto paralar ile ilgili daha fazla denetimsel yetkiye sahip olmak istediği şeklinde değerlendirildi. Şu anda SEC’den bir Bitcoin ETF’si başvurusunun sonucunu bekleyen kurumlar arasında Fidelity, WisdomTree ve VanEck gibi isimler yer alıyor.

VanEck’in Bitcoin ETF’si başvurusunun sonucunun 28 Nisan’da SEC tarafından duyurulması gerekiyordu ancak son saatlerde SEC, kararının en erken Haziran ayına ertelendiğini duyurdu. CBOE görevlisi Laura Morrison’a göre SEC’in karar tarihini tekrardan ertelemesi konusunda hiçbir engel bulunmuyor: “Dürüst olmak gerekirse tüm başvurularımızda erteleme kararı çıkmasını bekliyorum.

Başvuruda bulunan Bitcoin ETF’lerinin çoğunluğu listelenmek istedikleri borsa olarak CBOE’yi seçmişlerdi.

Gensler SEC Başkanlığına Atandığında Kripto Para Dünyasında Beklentiler Büyümüştü

Gensler SEC başkanlığına ilk atandığında, geçmişte MIT’de kripto para ve blokchain teknolojileri ile ilgili ders verdiği için, kripto para topluluğu arasında oldukça fazla miktarda bir heyecan dalgası oluşmuştu. Ancak Gensler’ın kripto para dünyasıyla ilgili bilgisinin fazla olması ayrıca, bu alandaki potansiyel açıkları daha iyi bilmesine ve ancak bu açıklar kapatıldıktan sonra yatırımcıların aktivite göstermesine izin vereceği anlamına da geliyor.

İlgili Haber:  Ünlü Yatırım Firması, Ethereum Vadeli İşlemleri ETF Başlatmak İçin SEC’e Başvuruda Bulundu

SEC kısa bir süre önce yatırımcıları, kripto para piyasalarında bulunan riskler hakkında uyarmıştı. Bu riskler ile ilgili uyarılarda haklılık payı olduğu, geçtiğimiz ay Bitcoin’in rekor kırmasının ardından %50 değer kaybetmesiyle açığa çıkmıştı.

Grayscale şirketinin hukuk departmanında başkan yardımcısı görevini üstlenen Craig Salm şu yorumda bulundu: “Gensler kripto para alanında daha fazla regülasyon görmek istiyor, ve bu gerçekleştiğinde SEC bir Bitcoin ETF’sini onaylayabilir.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar