10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.7 C
İstanbul

Bitcoin ETF Başvurusu SEC Tarafından Reddedilen ABD Firması WisdomTree, Avrupa’da Bir “Kripto ETP” Başlattığını Duyurdu: Kripto ETP Nedir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD merkezli şirketler, ülke içindeki SEC baskısı nedeniyle kripto para yatırım ürünlerini Avrupa’da piyasaya sürmeye başlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’deki Bitcoin ETF başvurusu reddedilen WisdomTree, Avrupa’da işlem görecek bir “kripto ETP” başlattığını duyurdu
  • “Crypto Mega Cap Equal Weight ETP” adını taşıyan ürün, “MEGA” sembolü altında geçtiğimiz gün Paris ve Amsterdam’daki Euronext borsalarında listeledi.

Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından reddedilen ABD merkezli varlık yöneticisi WisdomTree, Avrupa’da işlem görecek bir “kripto ETP” (kripto para sepeti halinde borsada işlem gören bir ürün) başlattığını duyurdu.

Binance indirim kodu

“Kripto ETP” Nedir?

WisdomTree, “Crypto Mega Cap Equal Weight ETP” adını taşıyan ürününü geçtiğimiz gün Paris ve Amsterdam’daki Euronext borsalarında listeledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“MEGA” borsa sembolü altında işlem görecek olan yatırım ürünü, üç ayda bir yeniden dengelenen ve Bitcoin (BTC) ile Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere pek çok kripto para tarafından desteklenen bir “yatırım sepeti” olarak tanımlanabilir. Kasım 2021’de piyasaya sürülen MEGA, daha önce de Deutsche Boerse’nin dijital borsası Xetra ve Swiss SIX borsalarında listelenmişti.

MEGA dışında WisdomTree, kısa süre önce WisdomTree Crypto Market (BLOC) ve WisdomTree Crypto Altcoin (WALT) adında iki farklı kripto para ETP’sini daha piyasaya sürdü.

BLOC, BTC, ETH, Cardano (ADA), Bitcoin Cash (BCH) gibi önde gelen kripto paralar da dahil olmak üzere kripto para piyasa değerinin %70’ini temsil eden bir kripto varlık sepetine yatırım yapma imkanı sağlıyor. WALT ise BTC ve ETH dışındaki büyük altcoinlere yatırım yapma olanağı sunuyor. Her iki ETP de Kasım ayının sonlarında Boerse Xetra ve SIX’te listelenerek işlem görmeye başladı.

ABD’de Beklenen Bitcoin ETF Onayı Bir Türlü Gelmiyor

ABD merkezli varlık yöneticileri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici engellerin ve SEC baskısının ortasında, artık pek çok kripto ürününü Avrupa’da piyasaya sürmeye başlıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ekim ayından bu yana bir dizi Bitcoin vadeli işlem ETF’sini onaylamasına rağmen; ABD’li yatırımcılar hâlâ bir spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasını bekliyor.

İlgili Haber:  Grayscale, Bitcoin Trust Uygulamasını Bir Bitcoin ETF’ye Dönüştürmeyi Planlıyor

Ancak SEC’den beklenen onay, bir süre daha gelmeyecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar