10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’si Ticaret Kısıtlamalarından Muafiyet Talep Etti

Önemli Gelişmeler

ABD’deki ilk Bitcoin ETF’si, Chicago Ticaret Borsası (CME) için biraz hızlı büyüyor olabilir.

blank

Haberin Özeti

  • ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin sahibi ProShares, hisse senedi ürününün çalışma şeklini değiştirmek istiyor.
  • ProShares CEO’su Michael Sapir, ETF’sinin CME’deki işlem limitlerinden muaf tutulmasını talep ediyor.

ProShares, görkemli ETF lansmanından bir hafta sonra, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin çalışma şeklini değiştirmek istiyor.

blank

Bitcoin ETF’sinin Çalışma Şekli Değişebilir

ProShares CEO’su Michael Sapir, şirketinin Bitcoin ETF’si için vadeli işlem sözleşmeleri satın aldığı Chicago Ticaret Borsası’ndaki işlem limitlerinden muaf tutulmak için başvuruda bulunduklarını ve şirketin, diğer türev sözleşmelerine yatırım yapmak için de başvuru yapacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

CME, aynı ay içinde sona eren Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını 2.000 ile sınırlı tutuyor. ProShares ise yalnızca Kasım ayı için 4.000 sözleşmeye sahip olacağını öngörüyor.

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si, yatırımcıların nakitlerinin %25’ini Cayman Adaları’ndaki bir yan kuruluşa yatırıyor ve ardından bu yan kuruluşa Chicago Ticaret Borsası’nda Bitcoin vadeli işlemleri satın alma talimatı veriyor.

ProShares, ETF Sürecini Nasıl Yönetiyor?

Şu anda, ProShares yatırımcı nakitlerinin kalan %75’ini ise hazine tahvillerine ve repo piyasasına yatırıyor. ProShares ayrıca yatırımlarında kaldıraç elde etmek için repo piyasasından borç alıyor. Bu kaldıraçlı nakit ile ProShares, vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapıyor.

Sapir, ProShares’in kalan %75’lik kısmı, hazine veya repo menkul kıymetleri dışında başka finansal araçlara yatırmayı düşündüğünü söyledi. CEO, bunların uzun vadeli sözleşmeler, borsalar veya yapılandırılmış tahviller olabileceğini dile getirdi.

ProShares CEO’su Sapir ayrıca önde gelen Bitcoin yatırımcısı ve ABD merkezli bulut bilişim şirketi MicroStrategy ya da Bitcoin madencilik firması Riot gibi kripto para piyasasıyla ilişkili hisse senetlerine de yatırım yapabileceğini vurguladı.

İlgili Haber:  En Zengin 15 Bitcoin Cüzdanının 2021'de Hâlâ Önemli Olmasının 4 Nedeni

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend