5 Ağustos 2022, Cuma
28.6 C
İstanbul

Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’si Ticaret Kısıtlamalarından Muafiyet Talep Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’deki ilk Bitcoin ETF’si, Chicago Ticaret Borsası (CME) için biraz hızlı büyüyor olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin sahibi ProShares, hisse senedi ürününün çalışma şeklini değiştirmek istiyor.
  • ProShares CEO’su Michael Sapir, ETF’sinin CME’deki işlem limitlerinden muaf tutulmasını talep ediyor.

ProShares, görkemli ETF lansmanından bir hafta sonra, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin çalışma şeklini değiştirmek istiyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ETF’sinin Çalışma Şekli Değişebilir

ProShares CEO’su Michael Sapir, şirketinin Bitcoin ETF’si için vadeli işlem sözleşmeleri satın aldığı Chicago Ticaret Borsası’ndaki işlem limitlerinden muaf tutulmak için başvuruda bulunduklarını ve şirketin, diğer türev sözleşmelerine yatırım yapmak için de başvuru yapacağını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CME, aynı ay içinde sona eren Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını 2.000 ile sınırlı tutuyor. ProShares ise yalnızca Kasım ayı için 4.000 sözleşmeye sahip olacağını öngörüyor.

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si, yatırımcıların nakitlerinin %25’ini Cayman Adaları’ndaki bir yan kuruluşa yatırıyor ve ardından bu yan kuruluşa Chicago Ticaret Borsası’nda Bitcoin vadeli işlemleri satın alma talimatı veriyor.

ProShares, ETF Sürecini Nasıl Yönetiyor?

Şu anda, ProShares yatırımcı nakitlerinin kalan %75’ini ise hazine tahvillerine ve repo piyasasına yatırıyor. ProShares ayrıca yatırımlarında kaldıraç elde etmek için repo piyasasından borç alıyor. Bu kaldıraçlı nakit ile ProShares, vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapıyor.

Sapir, ProShares’in kalan %75’lik kısmı, hazine veya repo menkul kıymetleri dışında başka finansal araçlara yatırmayı düşündüğünü söyledi. CEO, bunların uzun vadeli sözleşmeler, borsalar veya yapılandırılmış tahviller olabileceğini dile getirdi.

ProShares CEO’su Sapir ayrıca önde gelen Bitcoin yatırımcısı ve ABD merkezli bulut bilişim şirketi MicroStrategy ya da Bitcoin madencilik firması Riot gibi kripto para piyasasıyla ilişkili hisse senetlerine de yatırım yapabileceğini vurguladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar