9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin ETF’sinde BTC’nin Fiyatı Ne Kadar Olacak? Direkt Olarak Bitcoin Satın Almaktan Daha Mantıklı Olabilir Mi?

Önemli Gelişmeler

Neredeyse on yıldır devam eden mücadelenin sonunda ETF endüstrisi nihayet Bitcoin fiyatını takip eden bir fona kavuşmaya hazırlanıyor. Ancak sıradan yatırımcılar açısından düşünüldüğünde, direkt olarak Bitcoin satın almak, ETF üzerinden satın almaya göre daha kolay ve ucuz olabilir.

blank

İlk olarak 2013 yılında kripto para yatırımcıları Cameron ve Tyler Winklevoss’un ilk Bitcoin ETF’si başvurusunu yapmalarının ardından çok sayıda şirket, şu anda 6.8 trilyon dolar değere sahip olan ETF endüstrisine bir BTC fonu ile giriş yapma gayretinde oldu. Ne de olsa Bitcoin’i direkt olarak satın almak karmaşık, bir dereceye kadar teknik bilgi gerektiren, uzun uzun terminolojik kelime dağarcığı isteyen ve dijital şifreleme anahtarlarının kesinlikle kaybedilmemesi gereken bir işlemdi.

blank

ABD’li Yetkililer Yatırımcı Güvenliğini Bahane Ederek ETF’leri Onaylamamıştı

ABD’li yetkililer ise bunca zamandır bu ETF başvurularına, kripto paraların volalitesi ve buna ek olarak dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonlar gibi tehlikeleri bahane ederek karşı çıkmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak bir ETF’nin onaylanması için gösterilen gayret, bu yıl kripto paraların iyiden iyiye ana akım finansal sistemler ile iç içe geçmesinin ardından artış göstermişti. Ağustos ayında SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin’in direkt olarak kendisi için bir ETF değil de BTC vadeli işlemlere dayalı ve yatırım fonları için gerekli kurallara uygun bir ETF’nin yatırımcılar için daha iyi bir koruma sağlayacağını, bu yüzden bu tür bir ETF’yi onaylaması için daha açık fikirli olacağını belirtmişti.

Bu açıklama neticesinde yeni BTC ETF’si başvurusu sayısında bir patlama yaşanmıştı. Başvuran isimlerin arasında is Cathie Wood’un Ark Investment Management şirketi de bulunuyordu. Varlık yöneticisi ProShares ise, Cuma günü gönderdiği belgesinde Pazartesi gününe bile bir BTC ETF’sini başlatmaya hazır olduklarını söyledi. Invesco Ltd, Valkyrie Investments ve VanEck Associates Corp gibi diğer şirketler de kısa bir süre içerisinde faaliyete başlayabilir.

İlgili Haber:  XRP, Son 24 Saatte %17 Oranında Değer Kazandı: Peki, Fiyat Artışının Temel Sebebi Ne?

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan insanlara göre SEC şu sıralar ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamaya hazırlanıyor.

Bitcoin ile BTC Vadeli İşlemler Terimleri Arasında Büyük Farklar Var

Bitcoin ve Bitcoin vadeli işlemler neredeyse aynı gibi gözükse de iki kavram arasında bazı kritik farklar var. Vadeli işlemler, BTC’nin fiyatını Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından denetlenen kontratlar aracılığı ile dolaylı yoldan takip ediyor. Ayrıca vadeli işlemler, yatırımcıların teminat olarak nakit para yatırmasını da şart koşuyor. Yatırımcılar vadeli işlemler borsasında genel olarak fiyat hareketlerine dair tahminlerde bulunuyor.

Buna rağmen BTC fiyatı ile BTC vadeli işlemler fiyatı paralel bir şekilde işlem görüyor. Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı 60.836 dolardan işlem görürken Cuma günü kapanışında BTC vadeli işlemler 62.075 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend