8.5 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin ETF’ye Nasıl Yatırım Yapılır? Süreç ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Önemli Gelişmeler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan ProShares Bitcoin Strategy ETF, kripto endüstrisi için son derece önemli bir fırsat. Peki bir Bitcoin ETF’ye nasıl yatırım yapılır?

blank

Haberin Özeti

  • ProShares Bitcoin Strategy ETF, Salı günü “BITO” hisse senedi sembolü ile işlem görmeye başlayacak.
  • BITO, sıradan bir ETF’den farklı olarak Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir ETF’dir.

Resmi olarak ProShares Bitcoin Strategy ETF olarak bilinen ve BITO kodu altında işlem görmeye hazırlanan Bitcoin vadeli işlemler ETF’si borsada Bitcoin satın almak için kullanıcılara farklı bir yol sunuyor.

blank

Peki Bitcoin ETF’ye nasıl yatırım yapılır?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ProShares Bitcoin ETF Tam Olarak Nedir?

ETF, “borsada işlem gören fon” anlamına gelir. ETF’ler, bir varlığı veya birden fazla varlığın fiyatını direkt olarak takip eden hisse senetleridir.

Ancak SEC tarafından onaylanan ETF, “saf” bir Bitcoin ETF’den biraz farklı. ProShares’in ETF’si, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatına bağlı bir Bitcoin ETF olarak dikkat çekiyor. Şirketin Pazartesi sabahı yaptığı duyuruda da çok net olarak belirttiği gibi, “BITO veya ProShares Bitcoin Strategy ETF, öncelikle Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak ve doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmayacak.”

Bitcoin ETF’ye Nasıl Yatırım Yapılır?

ETF’ler geleneksel borsalarda işlem görür; bu nedenle Fidelity veya Robinhood gibi bir aracı kurumda hesabınız varsa borsa sembolünü (BITO) bularak, tıpkı Microsoft, Tesla veya Square hissesi satın alır gibi yatırım yapabilirsiniz.

Satın Alma Süreci Ne Zaman Başlayacak?

ProShares, BITO’nun resmi olarak Salı günü işlem görmeye başlayacağını duyurdu.

ETF Ücret Olarak Ne Kadar Alacak?

MarketWatch’a göre ProShares ETF’nin yıllık ücreti %0.95’tir. Yani 1.000 Dolarlık hisse satın alırsanız, yılda 9.50 Dolar ücret kesilecektir. Bu, çoğu saf ETF’nin ücretinden daha yüksek. Söz konusu yüksek ücret ise, bunun bir vadeli işlem ETF olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Haber:  Kanadalı Emlak Şirketi Condo, Bitcoin’e Yatırım Yaptı

Başka Bitcoin ETF’leri de Onaylanacak mı?

Evet, üç veya dört kadar başka ETF’nin de SEC onayı alması ve bu hafta içinde işlem görmeye başlaması bekleniyor. Bunlar muhtemelen fiyat ve yapı olarak ProShares’in hizmetine benzeyen vadeli işlem ETF’leri olacaklar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend