8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin ETF’ye Nasıl Yatırım Yapılır? Süreç ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan ProShares Bitcoin Strategy ETF, kripto endüstrisi için son derece önemli bir fırsat. Peki bir Bitcoin ETF’ye nasıl yatırım yapılır?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ProShares Bitcoin Strategy ETF, Salı günü “BITO” hisse senedi sembolü ile işlem görmeye başlayacak.
  • BITO, sıradan bir ETF’den farklı olarak Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir ETF’dir.

Resmi olarak ProShares Bitcoin Strategy ETF olarak bilinen ve BITO kodu altında işlem görmeye hazırlanan Bitcoin vadeli işlemler ETF’si borsada Bitcoin satın almak için kullanıcılara farklı bir yol sunuyor.

Binance indirim kodu

Peki Bitcoin ETF’ye nasıl yatırım yapılır?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ProShares Bitcoin ETF Tam Olarak Nedir?

ETF, “borsada işlem gören fon” anlamına gelir. ETF’ler, bir varlığı veya birden fazla varlığın fiyatını direkt olarak takip eden hisse senetleridir.

Ancak SEC tarafından onaylanan ETF, “saf” bir Bitcoin ETF’den biraz farklı. ProShares’in ETF’si, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatına bağlı bir Bitcoin ETF olarak dikkat çekiyor. Şirketin Pazartesi sabahı yaptığı duyuruda da çok net olarak belirttiği gibi, “BITO veya ProShares Bitcoin Strategy ETF, öncelikle Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak ve doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmayacak.”

Bitcoin ETF’ye Nasıl Yatırım Yapılır?

ETF’ler geleneksel borsalarda işlem görür; bu nedenle Fidelity veya Robinhood gibi bir aracı kurumda hesabınız varsa borsa sembolünü (BITO) bularak, tıpkı Microsoft, Tesla veya Square hissesi satın alır gibi yatırım yapabilirsiniz.

Satın Alma Süreci Ne Zaman Başlayacak?

ProShares, BITO’nun resmi olarak Salı günü işlem görmeye başlayacağını duyurdu.

ETF Ücret Olarak Ne Kadar Alacak?

MarketWatch’a göre ProShares ETF’nin yıllık ücreti %0.95’tir. Yani 1.000 Dolarlık hisse satın alırsanız, yılda 9.50 Dolar ücret kesilecektir. Bu, çoğu saf ETF’nin ücretinden daha yüksek. Söz konusu yüksek ücret ise, bunun bir vadeli işlem ETF olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Haber:  Deutsche Börse ve Commerzbank, NFT Pazar Yeri Geliştirecek

Başka Bitcoin ETF’leri de Onaylanacak mı?

Evet, üç veya dört kadar başka ETF’nin de SEC onayı alması ve bu hafta içinde işlem görmeye başlaması bekleniyor. Bunlar muhtemelen fiyat ve yapı olarak ProShares’in hizmetine benzeyen vadeli işlem ETF’leri olacaklar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar