8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum, Avalanche, Dogecoin’de Son Durum ve Haftanın Önemli Gelişmeleri

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, son yedi gün içinde %8.7 artışla 37.677 dolara çıktı. Ethereum ise o %8 artışla 2573 dolara yükseldi.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta, hem Bitcoin hem de Ethereum 2021 yazından bu yana en düşük fiyat seviyelerine gerilemişti. Bitcoin 33.707 dolara düşerken, Ethereum 2172 dolara kadar düşmüştü. Her ikisi de daha sonra hafiften toparlanmaya başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum rakibi Avalanche (AVAX) geçen hafta %22 artışla yaklaşık 72 dolara yükselirken, Dogecoin (DOGE) ve Polygon (MATIC) %11 artış gösterdi.

Solana (SOL) ise biraz dramatik bir hafta geçirdi: Solana’nın son yedi gün içinde yalnızca %1.4 arttığını görüyoruz. Yüksek ağ tıkanıklığının geçen hafta sonu “kısmi kesintiye” yol açmasının ardından Pazartesi günü Solana değerinin yaklaşık %16’sını 24 saat içinde kaybetmişti. Yedi gün içinde ise toplamda %42 değer kaybetti. Şimdi ise iyileşme yolunda.

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, birçok kullanıcının sosyal medyada şikayet etmesinden sonra ağın “büyürken yaşanan ağrılar” yaşadığını kabul etti. Yakovenko, ciddi kesintilere rağmen, ağın saniyede yaklaşık 800 işlemi (TPS) gerçekleştirmeye devam ederek canlı kaldığını iddia etti.

Piyasa değerine göre ilk 20 kripto para biriminde bu haftanın en büyük kaybedeni, %20’ye yakın düşüşle 51 dolara kadar düşen Terra LUNA oldu. LUNA’nın böylesi ani bir düşüş yaşamasının sebebini bugün yayınladığımız başka bir haberde detaylı incelemiştik.

Haftanın önemli gelişmeleri

Pazartesi günü Bank of America, merkez bankası dijital para birimlerinin “bugünün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz evrimi” olduğunu ve dijital doların Amerikan dolarının rezerv para birimi olarak statüsünü korumaya yardımcı olabileceği sonucuna varan bir rapor yayınladı. Rapora göre, ABD CBDC’si “2025 ile 2030 arasında” hayata geçebilir.

ETH 2.0

Pazartesi günkü diğer büyük haber, Ethereum 2.0’ın isimlendirmesinde yapılacak değişiklikti.

Ethereum, Proof of Stake ile daha temiz ve daha yeşil bir konsensüs mekanizmasına geçecek ve madenciliği aşamalı olarak kaldıracak, ancak Ethereum Vakfı bu değişimi yeniden isimlendirme kararı aldı. Ethereum Vakfı bundan böyle ETH 2.0 ifadesinin kullanılmasını istemiyor. Nedeni ise ETH 2.0’ın sanki ETH 1.0’ın bir ileri versiyonu ve devamı gibi bir çağrışım yaratması. Halbuki ETH 2.0’ın hayata geçmesiyle ETH 1.0 ortadan kalkmayacak. Bundan dolayı artık ETH 1.0 “yürütme katmanı” (execution layer), ETH 2.0 ise “konsensüs katmanı” (consensus layer) olarak adlandırılacak.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Mart Sonrasındaki Artışını Tekrar Edebilirse 100.000 Dolara Ulaşabilir

Rusya

Salı günü, Rusya maliye bakanlığı önceki hafta Rus merkez bankasının kriptoyu tamamen yasaklama yönündeki önerisine tepki gösterdi. Bakanlığın mali politika dairesi müdürü Ivan Chebeskov, “bu teknolojilerin gelişmesine izin verilmesinin gerekli olacağını” söyledi ve yasaklama değil düzenleme çağrısında bulundu.

Ertesi gün, Rusya Devlet Başkanı Putin, hükümet üyelerine, merkez bankasının katı tutumuna rağmen, kripto madenciliği söz konusu olduğunda, bol miktarda elektrik ve teknolojik olarak yetkin personel dahil olmak üzere belirli “rekabet avantajlarına” sahip olduğunu belirtti.

Kazakistan ve Madencilik

Kazak hükümeti 24 ve 31 Ocak tarihleri ​​arasında ülkede kripto madenciliği yapanların elektriğini kesti.

Çin, kripto madenciliği operasyonlarına yönelik toplu baskıya başladığından beri, birçok madenci, hızla dünyanın ikinci en büyük Bitcoin madenciliği kaynağı haline gelen Kazakistan sınırına kaçmıştı. Mevcut elektrik kesintileri Bitcoin hash oranını etkilemiş gibi görünmüyor.

IMF ve El Salvador

Salı günü, Uluslararası Para Fonu (IMF), Eylül ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya başlayan El Salvador’u bundan vazgeçmesi konusunda uyardı. IMF, Bitcoin’in El Salvador için bir sorun olduğunu düşünüyor. IMF’e göre, El Salvador’un kamu borcu artarken ekonomisi küçülüyor ve Bitcoin gibi oynak bir şeyi kullanmak, ülke için büyük riskler içeriyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ise bu uyarılara pek aldırış etmiş gibi gözükmüyor.

SEC ve Bitcoin ETF

Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Fidelity’nin Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. 4 trilyon doların üzerinde varlığı yöneten Boston merkezli şirket, geçtiğimiz Aralık ayında Kanada’da başarılı bir şekilde ETF ürünü piyasaya sürmüştü. Şirketin bu nedenle çok fazla nüfuzu var, ancak kripto paraların ABD düzenleyicilerini etkileyebilmesi için kat etmesi gereken uzun bir yol var gibi.

Sec komisyon üyesi Hester Peirce attığı bir tweetle SEC’in Bitcoin ETF’lerini reddetmesini eleştirdi ve ret nedenlerinin iyi olmadığını belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar