25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum ve Diğer Büyük Kripto Paralar 2022’ye Çok Kötü Başladı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

İlk 10 kripto para, geçen hafta çift haneli kayıplar yaşadı ve 2022’ye çok kötü bir giriş yaptı.

Binance indirim kodu

2022 şu ana kadar kripto para yatırımcılarına hayal kırıklığı dışında bir şey getirmiş değil..

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Son 7 gün içinde ilk 20 kripto para içinden sadece 1 tanesinin piyasa değeri artış gösterdi ve bu koin ChainLink oldu. ChainLink fiyatı son 1 hafta içinde %20’ye yakın artış gösterdi. Diğer bütün büyük kripto paralar yüzde olarak 2 haneli kayıplar yaşadı.

Market lideri Bitcoin son 1 hafta içinde %13’ten fazla değer kaybetti. Bu haberin girildiği esnada fiyatı 41.014 dolardı. Fiyattaki düşüşe rağmen Bitcoin ağının hashrate’i geçtiğimiz Pazar günü ATH yaparak 203.5 EH/s ulaştı.

Hashrate, madencilerin bir blok zincirindeki toplam işlem gücünü tanımlayan ölçü birimidir. Daha fazla işlem gücü, daha fazla ağ güvenliği anlamına gelir, çünkü ağın %51’ini ele geçirmek ve dağıtık defterdeki verileri bozmak için daha fazla güce ihtiyaç duyulur.

Bitcoin’in yeni ve kısa süren hashrate rekoru, geçen yıl Temmuz’dan bu yana ağın gücünde %200’lük bir artış anlamına geliyor.

Geçtiğimiz sene Çin yasaklarından sonra pek çok Çinli madenci Kazakistan’a taşınmıştı ve ağ her zamankinden daha güçlü olmuştu, ancak bu haftanın başlarında Kazakistan’daki olaylar ülke genelinde internet hizmetlerinin kapanmasına neden oldu ve ağın hashrate’ini ilk kez 172 EH/s’ye kadar düşürdü.

Salı günü, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, New York Digital Investment Group (NYDIG) tarafından sunulan bir Bitcoin spot ETF başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına dair vereceği kararı 16 Mart’a erteledi.

Bitcoin bu hafta başka bir dönüm noktasına ulaştı. Çarşamba günü, dünyanın bir numaralı kripto parasının piyasa hakimiyeti %37.28’e düştü. Yeni rakam, Bitcoin’in 2018’den bu yana en düşük pazar hakimiyeti, ancak yine de tek başına bir para biriminin pazarın üçte birinden fazlasını ele geçirdiği anlamına geliyor.

İlgili Haber:  Boğalar Piyasayı Yönetirken Bitcoin, Altcoinler ve Dow Rekor Seviyelerde Yükseldi

Yine Çarşamba günü, ABD Merkez Bankası faiz oranlarını artırma ve para basmayı durdurma kararını Mart ortasına kaydırabileceğini belirtti. Haberin ardından 24 saat içinde Bitcoin değerinin %6’sını kaybetti ve kriptonun küresel piyasa değeri %6 düştü. Hisse senedi fiyatları da %3’ten fazla düştü.

Ethereum ve diğer kripto paralar da düşüşten nasibini aldı

ChainLink artarken diğer altcoinler kırmızıya büründü. Ethereum son 7 gün içinde %19 değer kaybetti.

Çarşamba günü, yatırım bankası JP Morgan’daki bir analist ekibi, Ethereum’un yakın gelecekte Avalanche, Solana ve Terra gibi rakip blok zincirlerinden rekabet zorluklarıyla karşı karşıya kalabileceğini, çünkü hepsinin Ethereum’dan daha ölçeklenebilir hizmet ve daha düşük gaz ücretleri sağladığını açıkladı. Ethereum geliştiricileri, eleştirilerin abartılı olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Aynı gün, kripto yatırım şirketi Electric Capital tarafından yayınlanan bir raporda, Polkadot, Avalanche, Solana ve Terra’nın hepsinin, aktif gelişim açısından Ethereum’dan daha hızlı bir başlangıç büyümesine sahip olduğu ve benzer bir aşamadayken Ethereum’dan daha hızlı bir yükseliş trendinde olduğu sonucuna varıldı. Ethereum’un rakiplerine göre çok farklı bir pazar ortamında büyüdüğünü belirtmek gerekir.

İşin garibi, Solana, Avalanche ve LUNA, her biri son yedi günde %20’den fazla fiyat kaybıyla bu haftanın en büyük kaybedenlerinden bazıları. Solana bir haftada %23 düştü ve şu anda 134.50$’dan işlem görüyor. Avalanche ve LUNA sırasıyla %29 düşüşle 80.27$ ve 63.69$’a geriledi.

2022 kripto için kasvetli bir başlangıç oldu, ancak kriptoda gelecekte olacaklarla ilgili heyecan azalmış değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend