Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Paralardaki Çöküşün Sebebi Ne?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çöküşün nedenini anlamak için El Salvador’a ve yüksek kaldıraçlı pozisyonlara bakın…

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin, El Salvador’da resmi para birimi haline geldi.
  • BTC fiyatı düştü.
  • Neredeyse her şeyin fiyatı düştü…

Telefonuna kripto para bildirimleri alan herkes, bugün Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %11 ve %15; ve toplam kripto para piyasasının da %13’lük bir düşüş yaşadığını söyleyebilir. Bununla birlikte, bildirimlerin açıklamadığı şey, piyasanın neden çöktüğüdür.

blank

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Arcane Research analisti Vetle Lunde, “El Salvador’daki gibi devasa hikayeler genellikle piyasanın bu etkiyi fiyatlandırırken aşırı beklenti oluşturmasına neden oluyor. Bu sefer de durum böyle olmuş gibi görünüyor.” dedi.

Ancak o gün geldiğinde, beklentilerin karşılanamaması piyasalarda olumsuz bir etki yaratıyor. Pek çok uzman, bu durumu “söylentiyi al, haberi sat!” fenomeni ile açıklıyor.

Yüksek Kaldıraçlı Pozisyonlara Dikkat!

Piyasalardaki, özellikle Bitcoin’deki, bu düşüş, yüksek kaldıraçlı pozisyonlarla daha da kötüleşti. Örneğin, Bybit borsasında kripto tüccarları 100x kaldıraç elde edebilir. Kaldıraç, fiyatlar yükselirken eğlencelidir; çünkü çok fazla sermayesi olmayan yatırımcıların, boğa piyasalarından faydalanmasına olanak sağlar. Ancak piyasalar düşerken durum böyle değil.

Daha yüksek kaldıraç durumunda, borsaya girdiğiniz tüm para elinizden gidebilir. Geçtiğimiz 24 saatte fiyat düşerken de bu yaşandı. Temelde bir kartopu etkisi ortaya çıktı; çünkü düşüş daha fazla insanı elindeki kripto varlıklarını satmaya teşvik etti, bu da daha fazla tasfiyeyi tetikledi ve bu da daha fazla insanın satış yapmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu durum, Bitcoin düşüşünü büyük ölçüde açıklıyor. Peki ya Ethereum ve diğer kripto paralar?

Lunde konu ile ilgili, “Geçen ay altcoinlere yönelik çok yüksek talep, piyasadaki kaosun abartılmasına katkı sunmuş olabilir.” dedi.

Örneğin; vadeli işlem platformu Bybt’in verilerine göre, son 24 saatte 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin tasfiye edilirken; 900 milyon Dolarlık Ethereum da aynı kaderi paylaştı; ki bu hiç de düşük bir miktar değil.

Bildirimlerinizi kontrol etmeye devam edin…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend