6 Ağustos 2022, Cumartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Paralardaki Çöküşün Sebebi Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çöküşün nedenini anlamak için El Salvador’a ve yüksek kaldıraçlı pozisyonlara bakın…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin, El Salvador’da resmi para birimi haline geldi.
  • BTC fiyatı düştü.
  • Neredeyse her şeyin fiyatı düştü…

Telefonuna kripto para bildirimleri alan herkes, bugün Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %11 ve %15; ve toplam kripto para piyasasının da %13’lük bir düşüş yaşadığını söyleyebilir. Bununla birlikte, bildirimlerin açıklamadığı şey, piyasanın neden çöktüğüdür.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Arcane Research analisti Vetle Lunde, “El Salvador’daki gibi devasa hikayeler genellikle piyasanın bu etkiyi fiyatlandırırken aşırı beklenti oluşturmasına neden oluyor. Bu sefer de durum böyle olmuş gibi görünüyor.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak o gün geldiğinde, beklentilerin karşılanamaması piyasalarda olumsuz bir etki yaratıyor. Pek çok uzman, bu durumu “söylentiyi al, haberi sat!” fenomeni ile açıklıyor.

Yüksek Kaldıraçlı Pozisyonlara Dikkat!

Piyasalardaki, özellikle Bitcoin’deki, bu düşüş, yüksek kaldıraçlı pozisyonlarla daha da kötüleşti. Örneğin, Bybit borsasında kripto tüccarları 100x kaldıraç elde edebilir. Kaldıraç, fiyatlar yükselirken eğlencelidir; çünkü çok fazla sermayesi olmayan yatırımcıların, boğa piyasalarından faydalanmasına olanak sağlar. Ancak piyasalar düşerken durum böyle değil.

Daha yüksek kaldıraç durumunda, borsaya girdiğiniz tüm para elinizden gidebilir. Geçtiğimiz 24 saatte fiyat düşerken de bu yaşandı. Temelde bir kartopu etkisi ortaya çıktı; çünkü düşüş daha fazla insanı elindeki kripto varlıklarını satmaya teşvik etti, bu da daha fazla tasfiyeyi tetikledi ve bu da daha fazla insanın satış yapmasına neden oldu.

Bu durum, Bitcoin düşüşünü büyük ölçüde açıklıyor. Peki ya Ethereum ve diğer kripto paralar?

Lunde konu ile ilgili, “Geçen ay altcoinlere yönelik çok yüksek talep, piyasadaki kaosun abartılmasına katkı sunmuş olabilir.” dedi.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'su Armstrong Yeni Düzenlemelerden Endişeli

Örneğin; vadeli işlem platformu Bybt’in verilerine göre, son 24 saatte 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin tasfiye edilirken; 900 milyon Dolarlık Ethereum da aynı kaderi paylaştı; ki bu hiç de düşük bir miktar değil.

Bildirimlerinizi kontrol etmeye devam edin…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar