27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’deki Düşüşün Ardından Kripto Para Piyasasında 2 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen fonların kurtarılmasından sonra bir Bitcoin adresinin hacklendiğine dair asılsız söylentiler yayıldı ve bu, kripto piyasasında sert bir düşüşe yol açtı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi önde gelen kripto paralar son 24 saatte %10’un üzerinde düşüş yaşadı.
  • Düşüşe, bir Bitcoin adresi ile ilgili hacklenme söylentilerinin yol açtığı düşünülüyor.

Kripto paranın toplam piyasa değerinde son 24 saat içinde yaklaşık 2 milyar Dolarlık bir kayıp yaşandı. Bitcoin yaklaşık %10 gerilerken; iki numaralı kripto para olan Ethereum da %10.9 oranında değer kaybetti. İnternetin en sevilen tokenlerinden Dogecoin ise yaklaşık %12 düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Kripto Piyasasındaki Düşüşün Sebebi Ne?

Kriptodaki tüm çöküşlerde olduğu gibi bu sefer de çeşitli etkenler piyasa kaybını hızlandırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte düşüşün altında yatan temel etken; ABD Adalet Bakanlığı ve FBI tarafından Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen fonları geri almak için yürütülen soruşturma sırasında bir Bitcoin cüzdanının “hacklendiğine” yönelik spekülasyonların yayılması oldu.

Geçen ay, ABD merkezli yakıt boru hattı sistemi Colonial Pipeline, maruz kaldığı bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle faturalandırma sisteminin tehlikeye girmesinin ardından hizmet vermeyi durdurdu. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölümünde yakıt kıtlığına yol açtı. Daha sonrasında Colonial, saldırıyı düzenleyen hackerlara 75 Bitcoin (4.4 milyon Dolar değerinde) ödeme yapmak zorunda kaldı.

Hacklenme Söylentisi

ABD Adalet Bakanlığı ve FBI ise dün söz konusu kaybın 2.3 milyon Dolarını geri aldıklarını açıkladı. Müfettişler, ilişkili Bitcoin adreslerini takip ettiklerini ve bu sayede adresleri ele geçirerek 2.3 milyon Doları geri aldıklarını belirtti.

Ancak bazıları, adresin ele geçirilmesinin, yetkililerin söz konusu Bitcoin cüzdanını “kırdığı” ve bir nevi “hacklediği” anlamına geldiğini dile getirdi. Ortaya çıkan karışıklık ise piyasada dramatik bir düşüşe yol açtı.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı 3 Temel Faktör Nedeniyle Bir Ayda %91 Arttı

Bitcoin gibi blockchain tabanlı bir ağa saldırmak için kullanılan tek mekanizmanın ise “Kuantum hesaplama” adı verilen bir yöntem olduğu dile getirildi. Konu ile ilgili Deloitte tarafından yayınlanan bir raporda, “Şu anda dolaşımdaki Bitcoin’lerin yaklaşık %25’i, kuantum saldırısına karşı savunmasız.” ifadeleri kaydedildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar