Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’deki Düşüşün Ardından Kripto Para Piyasasında 2 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen fonların kurtarılmasından sonra bir Bitcoin adresinin hacklendiğine dair asılsız söylentiler yayıldı ve bu, kripto piyasasında sert bir düşüşe yol açtı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi önde gelen kripto paralar son 24 saatte %10’un üzerinde düşüş yaşadı.
  • Düşüşe, bir Bitcoin adresi ile ilgili hacklenme söylentilerinin yol açtığı düşünülüyor.

Kripto paranın toplam piyasa değerinde son 24 saat içinde yaklaşık 2 milyar Dolarlık bir kayıp yaşandı. Bitcoin yaklaşık %10 gerilerken; iki numaralı kripto para olan Ethereum da %10.9 oranında değer kaybetti. İnternetin en sevilen tokenlerinden Dogecoin ise yaklaşık %12 düşüş yaşadı.

blank

Kripto Piyasasındaki Düşüşün Sebebi Ne?

Kriptodaki tüm çöküşlerde olduğu gibi bu sefer de çeşitli etkenler piyasa kaybını hızlandırdı.

Bununla birlikte düşüşün altında yatan temel etken; ABD Adalet Bakanlığı ve FBI tarafından Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen fonları geri almak için yürütülen soruşturma sırasında bir Bitcoin cüzdanının “hacklendiğine” yönelik spekülasyonların yayılması oldu.

Geçen ay, ABD merkezli yakıt boru hattı sistemi Colonial Pipeline, maruz kaldığı bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle faturalandırma sisteminin tehlikeye girmesinin ardından hizmet vermeyi durdurdu. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölümünde yakıt kıtlığına yol açtı. Daha sonrasında Colonial, saldırıyı düzenleyen hackerlara 75 Bitcoin (4.4 milyon Dolar değerinde) ödeme yapmak zorunda kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hacklenme Söylentisi

ABD Adalet Bakanlığı ve FBI ise dün söz konusu kaybın 2.3 milyon Dolarını geri aldıklarını açıkladı. Müfettişler, ilişkili Bitcoin adreslerini takip ettiklerini ve bu sayede adresleri ele geçirerek 2.3 milyon Doları geri aldıklarını belirtti.

Ancak bazıları, adresin ele geçirilmesinin, yetkililerin söz konusu Bitcoin cüzdanını “kırdığı” ve bir nevi “hacklediği” anlamına geldiğini dile getirdi. Ortaya çıkan karışıklık ise piyasada dramatik bir düşüşe yol açtı.

Bitcoin gibi blockchain tabanlı bir ağa saldırmak için kullanılan tek mekanizmanın ise “Kuantum hesaplama” adı verilen bir yöntem olduğu dile getirildi. Konu ile ilgili Deloitte tarafından yayınlanan bir raporda, “Şu anda dolaşımdaki Bitcoin’lerin yaklaşık %25’i, kuantum saldırısına karşı savunmasız.” ifadeleri kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend