10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum ve Kripto Para Piyasası Geride Bıraktığımız Haftada Ağır Kayıplar Verdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasası, son yedi gün içinde 200 milyar Dolardan fazla değer kaybetti. Bu süreçte Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların fiyatında da ciddi düşüş yaşandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere kripto para piyasasının büyük çoğunluğu geride bıraktığımız haftada ciddi kayıplar yaşadı.
  • Son yedi gün içinde ağır kayıp yaşayan altcoinler ise Solana, Dogecoin, Polkadot ve Avalanche olarak dikkat çekti.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere kripto para piyasasının büyük çoğunluğu geride bıraktığımız haftada ciddi kayıplar yaşadı. Piyasalar geçtiğimiz hafta Cuma günü ciddi bir düşüş yaşadı ve sonrasında toparlanmakta bir hayli zorlandı.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Ethereum Fiyatında Sert Düşüş

Bitcoin bugün itibariyle 48.600 Dolar fiyatından işlem görüyor. Bu fiyat seviyesi, BTC’nin bir haftada yaklaşık %15’lik bir düşüş yaşadığı anlamına geliyor. CoinGecko verilerine göre BTC, bundan haftalar önce ulaştığı 69.044 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana da %30’un üzerinde düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum ise bugün itibariyle 4.030 Dolar fiyatından işlem görüyor. ETH, son yedi gün içinde %11.4 oranında değer kaybetti ve BTC’ye nazaran bu süreçte görece güçlü kalmayı başardı.

Altcoin Piyasasında Son Durum

Altcoin piyasası da son bir haftada ciddi darbe aldı. Ethereum rakibi ve 5. en büyük kripto para olan Solana, son bir haftada değerinin %25’ini kaybederek 173 Dolar seviyesine kadar geriledi.

Son yedi gün içinde ağır kayıplar yaşayan diğer altcoinler ise %23’lük düşüş yaşanan Polkadot (DOT) , %19’luk düşüş yaşayan Dogecoin (DOGE) ve %21’lik düşüş yaşayan Avalanche (AVAX) olarak dikkat çekti.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı %5 Düştü: VanEck Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF, İlk İşlem Gününü 9.6 Milyon Dolar ile Tamamladı!

Kripto Para Piyasası Neden Düştü?

Peki kripto para piyasası neden değer kaybetti?

Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta başlayan düşüş temel olarak yeni Covid-19 varyantı Omicron ve ABD’deki olası yüksek enflasyon verilerinin küresel finans piyasalarında yarattığı endişeye dayandırıldı. Bu hafta içinde ise söz konusu endişelere ek olarak Çinli emlak devleri Evergrande ve Kaisa’nın ABD Doları tahvil ödemelerinin temerrüde düştüğüne yönelik haberler piyasalarda daha sert bir etkiye neden oldu.

BTC, ETH, SOL gibi önde gelen kripto paralar başta olmak üzere piyasanın tamamı, küresel finans ve hisse senetleri piyasasında ortaya çıkan bu endişe atmosferinden olumsuz etkilendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.
En Çok Okunanlar