1 Temmuz 2022, Cuma
21.7 C
İstanbul

Bitcoin, Ethereum ve Solana Fiyatları Düşüyor: Kripto Para Piyasası Ne Durumda?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

S&P 500, üst üste beş günlük kayıp gördü. Bitcoin ve kripto para piyasası da kötü bir hafta geçirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • S&P 500 endeksi, bugün üst üste beşinci kez düşüş bildirdi.
  • Öte yandan Pazar günü 2.43 trilyon Dolarlık kümülatif piyasa değeri bildiren kripto piyasası, o günden bu yana %9 düşüşle 2.2 trilyon Dolara geriledi.

Halka açık en büyük 500 şirketin yer aldığı S&P 500 endeksi, bugün üst üste beşinci kez düşüş bildirdi. Bugün %0.8 oranında düştükten sonra S&P 500, haftayı Pazartesi sabahına göre %1.7 oranında düşüşle tamamladı.

Binance indirim kodu

Bitcoin, Ethereum ve Solana Düşüyor

Kripto para piyasası da bu hafta düşüşte. Pazar günü 2.43 trilyon Dolarlık kümülatif piyasa değeri bildiren kripto piyasası, o günden bu yana %9 düşüşle 2.2 trilyon Dolara geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Düşüşün büyük bölümü Pazartesi günü gerçekleşen düzeltme sırasında meydana geldi. Ancak haftanın geri kalanında da kripto para piyasası bu düşüşe cevap vermekte zorlandı.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, Bitcoin son 24 saatte %3, Ethereum %7 ve hatta son haftalarda piyasa düşüşlerine karşı dayanıklı görünen Solana da %9 oranında geriledi.

Kripto Para Piyasası Ne Durumda?

Peki tüm bunların anlamı ne?

S&P 500 ve Bitcoin, enflasyona karşı güvenli bir liman olarak görülmesine rağmen bazen birlikte hareket ederler. Yıllarca devam eden negatif korelasyonun ardından 2020 yılından bu yana bu iki varlık benzer davranışlar sergilemeye başladı. “-1 ile 1” arasında değişen korelasyon katsayısı bugünlerde 0.22’ye ulaştı ki; bu, söz konusu iki varlığın %22 oranında benzer hareket ettiklerini gösterir.

BTC, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 2020’de başka bir güvenli liman varlığı olan altınla daha da uyumlu hale geldi. Bu iki varlık arasındaki benzerlik oranının ise %34 olduğu bildirildi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Düşüyor: Peki, Neden?

2020’deki artan korelasyon derecesi, MicroStrategy ve Square gibi büyük şirketler Bitcoin satın aldıkça ve bankalar ve yatırım firmaları da yavaş yavaş kripto piyasasına giriş yaptıkça Bitcoin’e artan kurumsal ilginin bir göstergesi olarak değerlendirildi. BTC, ana akım yatırımcıların kullanabileceği bir finansal araç haline geldi; bu nedenle diğer varlık sınıflarına benzer şekilde hareket etmeye başladı.

Ancak kripto analiz firması Skew’den alınan veriler, Kasım ayından bu yana Bitcoin ve Altın arasındaki korelasyonun düştüğünü gösteriyor.

Yine de bu veri, göreceli olarak piyasada yeni yükselen Solana, Ethereum ve kripto ETF firmaları arasındaki korelasyon hakkında pek bir şey söylemez.

Kripto para hakkında ne derler bilirsiniz: Değişkendir ve istediği zaman borsa gibi hareket eder.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar