Bitcoin, Ethereum’un Egemen Olduğu DeFi Sektörüne Adım Atıyor! Sonuçları Neler Olabilir?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Square CEO’su Jack Dorsey bu hafta başında yaptığı açıklamalarında ödeme şirketinin merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında çalışmalar yapmaya başlayacağını açıklamıştı. Ancak Dorsey bu işlemlerini genel eğilimin aksine Ethereum üzerinde yapmayacak. Dorsey yeni platformunu Bitcoin ile inşa etmek istiyor.

blank

DeFi Sektörü Son Aylarda Hızla Büyüdü

Bazılarına göre kripto para dünyasının “dördüncü dalgası” olan DeFi son zamanların popüler kavramlarından biri. Şirketler bu alanda üretim yapıyor, kullanıcılar bu alana yatırım yapıyor ve denetleyici kurumlar da her zamanki gibi bu alan ile ilgili endişe duyuyor. DeFi Pulse verilerine göre 50 milyar dolarlık kripto varlık bir DeFi platformu üzerinde bulunuyor.

blank

UniSwap ve Compound gibi Ethereum tabanlı uygulamalar DeFi alanını domine etse de Ethereum DeFi konusunda tek alternatif değil.

Bitcoin DeFi dünyası yavaş da olsa yükselişte ve Square’in de bu alana giriş yapmasıyla beraber büyüme hızı katlanabilir. Kısa bir hesap yapmak gerekirse, şu anda en az 26 adet aktif Bitcoin DeFi projesi bulunuyor. Bu projeler türev ticaretinden ödeme işlemlerine kadar çok geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor.

Şimdiye kadar, Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin kolay kullanılabilir yapısı ve iki taraf arasındaki anlaşmaları otomatize eden kodları sayesinde DeFi hizmetleri büyük oranda Ethereum üzerinde inşa ediliyordu. Analiz şirketi DeFi Prime tarafından listelenen DeFi ürünlerinin %80’i Ethereum tabanlı çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Akıllı Sözleşmeler Bitcoin’de de Bulunuyor

Tendermint CEO’su ve bağımsız Blockchain’leri bir araya getirmeye çalışan bir girişim olan Cosmos geliştiricisi Peng Zhong, yaptığı açıklamasında akıllı sözleşmelerin prensip olarak Bitcoin Blockchain’i üzerinde de var olabileceğini ancak şimdiye kadar bu tür bir hamle yapılmadığını söyledi. Kripto para dünyasının eskilerinden biri olan Zhong düşüncelerini şöyle aktardı: “Uzun süredir akıllı sözleşmelerin direkt olarak Bitcoin üzerinde de çalışabileceğini biliyorum. Ancak bu alandaki geliştirme sürecinin biraz boşlandığını hissediyorum. Bu yüzden şimdiye kadar herhangi bir somut çalışma elimize geçmedi.”,

Bitcoin DeFi’si alanındaki hamleler ağın “Katman 2’sinde” oluşturulacak. Bu katman, Bitcoin ana Blockchain’inin bulunduğu “Katman 1’in” üstüne inşa edilmiş. Ancak bu Katman 2 düzeyindeki akıllı sözleşme protokolleri, Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmelere göre epey daha az geliştirici odağı oldu.

Allnodes şirketin iş geliştirme lideri olan Tally Greenberg konuyla ilgili şöyle dedi: “Ethereum en çok geliştiriciye sahip Blockchain ağı ünvanına sahip. Ancak bence akıllı sözleşmeler kavramı Bitcoin’e de geliyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend