26 Mayıs 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Bitcoin Fidye Çetesi The Dark Overlord’un Üyelerinden Biri Tutuklandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bir İngiliz vatandaşı, kurbanlardan Bitcoin talep eden bir fidye yazılımı grubuyla bağlantılı olduğunu bu hafta ABD mahkemelerinde itiraf etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tanınmış bir bilgisayar korsanlığı grubunun üyesi olan Nathan Wyatt, bu hafta ABD’de birden fazla suç işlediğini kabul etti.
  • Kişilerin gizli bilgilerini yasadışı yollarla ele geçirdi ve kurbanları Bitcoin yoluyla ödeme yapmadıkları sürece bilgileri yayınlamakla tehdit etti.
  • Wyatt beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1.5 milyon dolar para cezası ödemesine karar verildi.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), mahkeme belgelerine göre, kötü şöhretli “The Dark Overlord” hacker takımının bir üyesi olduğu için suçunu kabul ettikten sonra bu hafta İngiltere vatandaşı Nathan Wyatt’ı beş yıl hapse mahkum etti.

Binance indirim kodu

Dark Overlord, belgelere göre ABD şirketlerinden tıbbi kayıtları, müşteri dosyalarını ve kişisel bilgileri çaldı ve bu bilgileri iade etmek için 75.000$ ve 300.000$ değerinde Bitcoin talep etti. Çetenin yıllar içinde yüksek profilli kurban şirketler ve hastanelerin yanı sıra 2017 yılında video paylaşım devi Netflix’i de hacklediği iddia edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Belgelere göre Wyatt’ın rolü, kurbanlarla (genellikle kurban şirketlerin yöneticileri) telefon ve e-posta yoluyla iletişim kurmak ve verilerinin güvenliği ihlal edildikten sonra Bitcoin şeklinde fidye talep etmek olduğu belirtildi. Hatta bazı durumlarda, aile üyelerini mağdurlara ait hassas bilgilerle tehdit etti.

Ancak Wyatt’ın suç kariyeri uzun sürmedi. Kurbanlardan bazılarıyla iletişim kurmak için adına kayıtlı telefon numaralarını kullandıktan sonra The Dark Overlord çetesinin bir parçası olduğu tespit edildi. Bu, 2017’de Birleşik Krallık’ta tutuklanmasına yol açtı ve ardından 2019’da suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD’ye iade edildi.

Pazartesi günü Wyatt, bir ABD federal mahkemesinde komplo kurmaktan ağır kimlik hırsızlığına ve bilgisayar dolandırıcılığına kadar altı farklı konuda suçunu kabul etti. Ayrıca, tazminat olarak yaklaşık 1.5 milyon dolar ödemesine karar verildi.

İlgili Haber:  Mark Cuban Kripto Paralarda Spekülasyonlar Yaşandığını Söyledi

Kripto para birimlerini içeren siber suç ve fidye yazılımı giderek daha yaygın hale geliyor. Bir rapora göre, fidye yazılımları kurbanlara yalnızca 2019’da 7.5 milyar doların üzerinde bir zarara neden oldu ve bu yıl daha fazla insan çevrimiçi çalışmaya yöneldikçe ve sistemlerini web’e açtıkça bu rakamın artacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar