8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin, Finansal İstikrarsızlığa Neden Olabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, kripto paralara ve risklerine karşı sert bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Bitcoin’in finansal istikrarsızlığa neden olabileceğini söyledi.
  • Cunliffe’nin yorumları, Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından benimsenen kripto karşıtı duruşa genel olarak benzer bir nitelik taşıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Sir Jon Cunliffe, Bitcoin’in ve genel olarak kripto para piyasasının, hükümetlerin zorlu düzenlemeleri ile karşı karşıya kalmadıkları takdirde, finansal bir krize neden olabileceklerini söyledi.

Binance indirim kodu

Sir Cunliffe, kripto endüstrisinin küresel finansın yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cunliffe konu ile ilgili, “Elbette 2.3 trilyon Dolarlık kripto para piyasasının, 250 trilyon Dolarlık küresel finans sistemi bağlamında değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak finansal krizlerin bize gösterdiği gibi, finansal istikrar sorunlarını tetiklemek için finans sektörünün oldukça küçük bir bölümü bile son derece önem teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kripto Bir Risk mi, Değil mi?

Sir Cunliffe’nin yorumları, sadece altı gün önce yapılan bir önceki BoE açıklamasının tam tersi doğrultuda görünüyor.

Geçen hafta BoE’nin Mali Politika Komitesi (FPC), kripto para piyasalarının İngiltere için yalnızca “sınırlı bir risk” teşkil ettiğini öne sürmüştü.

FPC konu ile ilgili açıklamasında, “Kripto para piyasaları hızla büyümeye devam ediyor; ancak bu, şu anda İngiltere finansal istikrarı için sadece sınırlı bir risk oluşturuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

FCA’nın Bitcoin ile İlgili Görüşü

Öte yandan Sir Cunliffe’nin Bitcoin hakkındaki uyarıları, İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi olan Mali Davranış Otoritesinin (FCA) tavrı ile daha çok benzerlik taşıyor.

İlgili Haber:  Düşük Arz Seviyesi Bitcoin Fiyatını Arttırıyor

FCA, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, “Kullanıcılar, kripto para ürünlerine yatırım yaparlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” demişti.

Okyanusun karşı kısmında SEC Başkanı Gary Gensler de tam olarak aynı görüşü savunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar