9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin, Finansal İstikrarsızlığa Neden Olabilir mi?

Önemli Gelişmeler

İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, kripto paralara ve risklerine karşı sert bir uyarı yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Bitcoin’in finansal istikrarsızlığa neden olabileceğini söyledi.
  • Cunliffe’nin yorumları, Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından benimsenen kripto karşıtı duruşa genel olarak benzer bir nitelik taşıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Sir Jon Cunliffe, Bitcoin’in ve genel olarak kripto para piyasasının, hükümetlerin zorlu düzenlemeleri ile karşı karşıya kalmadıkları takdirde, finansal bir krize neden olabileceklerini söyledi.

blank

Sir Cunliffe, kripto endüstrisinin küresel finansın yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cunliffe konu ile ilgili, “Elbette 2.3 trilyon Dolarlık kripto para piyasasının, 250 trilyon Dolarlık küresel finans sistemi bağlamında değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak finansal krizlerin bize gösterdiği gibi, finansal istikrar sorunlarını tetiklemek için finans sektörünün oldukça küçük bir bölümü bile son derece önem teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kripto Bir Risk mi, Değil mi?

Sir Cunliffe’nin yorumları, sadece altı gün önce yapılan bir önceki BoE açıklamasının tam tersi doğrultuda görünüyor.

Geçen hafta BoE’nin Mali Politika Komitesi (FPC), kripto para piyasalarının İngiltere için yalnızca “sınırlı bir risk” teşkil ettiğini öne sürmüştü.

FPC konu ile ilgili açıklamasında, “Kripto para piyasaları hızla büyümeye devam ediyor; ancak bu, şu anda İngiltere finansal istikrarı için sadece sınırlı bir risk oluşturuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

FCA’nın Bitcoin ile İlgili Görüşü

Öte yandan Sir Cunliffe’nin Bitcoin hakkındaki uyarıları, İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi olan Mali Davranış Otoritesinin (FCA) tavrı ile daha çok benzerlik taşıyor.

İlgili Haber:  Çin Yeni Bir Açıklama Yaptı: Bitcoin Fiyatı Ani Bir Şekilde %8 Düştü

FCA, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, “Kullanıcılar, kripto para ürünlerine yatırım yaparlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” demişti.

Okyanusun karşı kısmında SEC Başkanı Gary Gensler de tam olarak aynı görüşü savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend