8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Bitcoin Dönüm Noktasında! Fiyat Sıkıştığı Bölgeden Çıkabilecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin bir kaç haftadır 40.000 ile 44.500 dolar arasında konsolide oldu ve bu bölgede sıkışmış durumda. Piyasa yukarı veya aşağı yönde bir hareket bekliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, boğaların veya ayıların destek veya direncin üstüne veya altına itmesini beklediği 40.500 dolar ile 44.500 dolar arasında sıkışmış durumda.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yatırımcılar, 2022’ye girişle birlikte teknoloji hisseleri ve kripto paralar gibi riskli varlıkları terk ediyor gibi görünüyor.

Blok zincirlerdeki hash oranları ve diğer metrikler büyümeye devam ederken, piyasada korku ve belirsizlik hakim.

Son beş hafta içinde kripto para fonlarından yarım milyar dolardan fazla para çıkış yaptı ve kurumsal destekte düşüş görüldü.

blank

Bitcoin kırılma ya da patlama noktasında

Ocak ayı boyunca, bitcoin 40.500 dolar ile 44.200 dolar arasında konsolide oldu. Bu aralık daraldıkça, yukarı veya aşağı yönlü volatil bir hareket daha olası hale geliyor. Bu konsolidasyon, bitcoin’i bir dönüm noktasına getirmiş durumda ve piyasanın hangi yöne gideceği konusunda boğalar ve ayılar arasında amansız bir mücadele yaşanıyor.

Bitcoin, 40.000$ seviyesini son bir kaç gündür az da olsa aşmış gözüküyor. Yatırımcıların ve tüccarların desteği tekrar kırması durumunda fiyat tekrar geri çekilebilir.

Genel hissiyat, yatırımcıların teknoloji hisseleri ve kripto paralar gibi daha riskli varlıklardan çıkıp nakite döndükçe düşüş eğiliminin daha muhtemel olabileceğini gösteriyor. Belirsizlik, Fed’den gelecek faiz oranı kararıyla daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Yeteri miktarda kaldıraçlı long pozisyonun 40.500$ civarında yığılması ve Bitcoin’in bu seviyenin altında kırılması durumunda, bir dizi stop-loss emri tetiklenebilir ve bu da daha sonra kademeli bir fiyat düşüşünü ve likidasyonu tetikleyebilir.

Öte yandan, boğaların 40.500 dolarda desteği tutması durumunda, short pozisyonundakileri satın almaya zorlayan yukarı yönlü volatil bir salınım meydana gelebilir.

İlgili Haber:  Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Ekim 2020 Seviyelerine Düştü

Pazar psikolojisi ne durumda

Kripto piyasaları ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon, son zamanlarda arttı. Bununla ilgili yakın zamanda bir haber yayınlamıştık ve sonrasında IMF ekonomistlerinden bir açıklama gelmişti. Ancak mevcut piyasa psikolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük blok zincirlerindeki metriklerden farklı görünüyor.

Şu anda, hem kripto hem de hisse senedi piyasasındaki genel hissiyat, büyük ölçüde Fed’in faiz değişikliklerinin ekonomiyi ve Covid-19 Omicron varyantının işsizlik ve istihdam rakamlarını nasıl etkileyebileceği konusundaki belirsizlik nedeniyle negatife doğru ilerliyor.

Bitcoin ve Ethereum ağlarındaki hash oranları ise fiyatların tersi yönde hareket ediyor. Son 30 günde, Bitcoin’in hash oranı saniyede 166.84 milyon terahash’ten saniyede yaklaşık 194 milyon terahash’e yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

blank

Aynı zamanda, Ethereum’un hash oranı saniyede 37.463 gigahash arttı. Artan hash oranları, madencilik ekipmanına ve altyapısına daha fazla yatırım yapıldığını ve bu da gelecekteki fiyat artışına olan inancın göstergesidir.

Fon çıkışları

Negatif piyasa hissiyatıyla uyumlu bir başka metrik, kripto para piyasasından çıkan fon miktarıdır. CoinShares’in raporuna göre, son beş haftadaki kripto piyasasından çıkan fon miktarı toplamda yarım milyar dolardan fazla.

Rapor, geçen hafta kripto fonlarından 73 milyon doların çıktığını ve kurumsal yatırımcılar arasında dijital varlıklara ilginin azaldığını gösteriyor.

Peki piyasa ne yönde hareket edecek?

Yatırımcılar, Bitcoin’in dar bir aralıkta kalmasını ve daha geniş piyasa baskıları oluşana kadar 40.000 dolarlık destek ve 44.500 dolarlık direnç seviyelerini test etmeye devam etmesini bekliyor. Ek olarak, bitcoin hareketine paralel olarak daha değişken yüzdelerde işlem gören Ethereum ve diğer altcoinler de dikkatle izlenmelidir. Perşembe günü yayınlanacak ABD işsizlik rakamları, Bitcoin’i desteğin veya direncin altına iten katalizör olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar