8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı Bu Dönemde Artmayacaksa Ne Zaman Artacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

New York Times’ta bugün ilginç bir makale yayınlandı. Yazıda makro ölçekli kaosun ve enflasyonun ortasında olduğumuz böyle bir dönemde Bitcoin fiyatının neden artmadığı sorgulandı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Bu An İçin Üretildi. Peki Neden Yükselmiyor?

Savunucuları tarafından belirsizlik zamanlarında güvenli bir liman olarak övülen Bitcoin’in değeri son haftalarda istikrarlı bir şekilde düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yıllarca, Bitcoin’in değerini sorgulayan eleştirmenler karşısında Bitcoin savunucuları, “sadece bekleyin” diyerek yanıt verirdi.

Bitcoin savunucuları tarafından yıllardır hep “Enflasyon düşene ve insanların birikimlerini değerini kaybetmeyecek istikrarlı bir dijital varlığa yatıracakları zamana kadar bekleyin. Savaş patlak verene ve otoriterler varlıklara el koymaya ve vatandaşlarına sermaye kontrolleri uygulamaya başlayana kadar bekleyin. Büyük bankalar ve teknoloji şirketleri muhalifleri siyasi görüşleri nedeniyle sansürlemeye başlayana kadar bekleyin. O zaman neden devletsiz, merkezi olmayan, anonim bir dijital para birimine ihtiyacımız olduğunu anlayacaksınız” denildi.

Bitcoin, liberteryen eğilimli savunucularının çoğu tarafından bir tür “kıyamet günü sigortası”, dünya daha kaotik ve öngörülemez hale geldikçe istikrar kaynağı olacak bir “dijital altın” olarak görüldü.

Eh, kaos gelmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon son on yılın en hızlı yükselişini yaşıyor ve Wall Street’in borsada beklenen oynaklığı ölçmek için kullandığı sözde korku endeksi olan VIX bu yıl yüzde 80’den fazla arttı. Geçen ay, Kanada hükümeti, aşı karşıtı kamyonculardan oluşan bir protesto konvoyunun, banka hesaplarını dondurma kararı aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, rublenin çökmesi ve Rus ekonomisini harap eden acımasız yaptırımlarla sonuçlandı ve birçok ABD şirketi Rusya’dan çekilerek vatandaşlarının banka hesaplarına erişmesini ve kredi kartlarını kullanmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Başka bir deyişle, şu anki makro ortam, teorik olarak Bitcoin için harika olması gereken, ekonomik ve jeopolitik olayların mükemmel bir karışımı olarak görülebilir.

Ancak Bitcoin patlamadı. Hatta, Wall Street analistleri nükleer savaş olasılığını düşünürken bile, kripto fiyatları istikrarlı bir şekilde düştü. Bitcoin fiyatı geçen ay yüzde 10 düşerken, ikinci en popüler kripto para olan Ethereum, yaklaşık yüzde 15 düştü.

İlgili Haber:  Bitcoin Kullanımına Liderlik Eden 10 Ülke

Kripto para birimlerinin günlük kullanımı da beklediğiniz gibi ilerlemiyor. Bitcoin’in ticaret hacmi, Rusya Ukrayna’yı işgal ettikten sonra yükseldi, ancak o zamandan beri nispeten sabit kaldı, bu da insanların kripto paralarını ruble ve grivna (Ukrayna’nın para birimi) ile takas etmek için acele etmediklerini gösteriyor. Rus oligarkları da, ilk baştaki korkularına rağmen, kitlesel olarak yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanıyor gibi görünmüyor.

Kripto paraların bu kaos ortamında bir takım kullanım alanları olduğunu da kabul etmek gerekir. Örneğin Kanada’da, bazı kamyoncular kripto ile bağış topladı. Benzer şekilde Ukrayna hükümetinin kripto bağışları ile yaklaşık 100 milyon dolar topladığı bildiriliyor. Ve kriptonun Rus çatışmasının sonraki aşamalarında yararlı olmayacağını söylemek için henüz çok erken.

Ancak Bitcoin, şu ana kadar küresel çözülmede merkezi bir rol oynuyor gibi görünmüyor ve şu bariz soruyu gündeme getiriyor: Neden?

Bu sorunun olası bir cevabı, kripto paraların, özellikle bir savaş sırasında, normal insanların kullanması için hâlâ çok kafa karıştırıcı ve zor olması gösterilebilir. Ukrayna’nın birçok yerinde internet erişimi sorunlu ve gelen raporlara göre, ülkenin seçkinleri bile varlıklarını kriptoya dönüştürmek için zorlanıyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine şüpheyle yaklaşanlar arasında popüler olan bir başka olasılık da, Bitcoin’in ekonomik ve politik istikrarsızlığa karşı bir korunma olarak yararlı olamayacak kadar değişken olmasıdır.

Tabii başka açıklamalar da var. Kripto borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’da yaptığı açıklamada, Bitcoin’in belirsizliğin olduğu siyasi ve ekonomik ortamda daha iyi performans göstereceğini düşünürken, bu şekilde olmamasının sebebinin kısmen medyanın kriptoyla ilgili olumsuz haberlerinden kaynaklandığını söyledi.

Ancak, kriptonun istikrarsız zamanlardaki kullanışlılığına dair belki de en ilginç görüş, doğrudan Ukrayna hükümetinden geliyor. Ukrayna kripto ile yapılan bağışlarla askeri ekipman almaya başladığını duyurmuştu.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, bağış toplarken kripto kullanmanın bir avantajının fonların ne kadar hızlı dağıtılabileceği olduğunu söyledi.

“Bankaların tam olarak çalışmadığı böyle bir ortamda, kripto sayesinde hızlı transfer yapabiliyor olmak neredeyse anında sonuç almaya yardımcı oluyor” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar