ABD başkanlık seçimleri öncesinde borsalar gerginleşmeye başlarken, Bitcoin dünyasındaki insanlar daha rahat bir ruh hali içerisinde görünüyor.

Haberin Özeti

  • Dow Jones, son iki ayın en kötü gününü yaşadı.
  • Dünya genelinde borsalar, ABD seçimleri öncesinde düşüşe geçti.
  • Bitcoin ise sabit kalmaya devam ediyor.

Finans piyasaları iyi bir gün geçirmiyor. Borsaların açılmasından itibaren Wall Street kırmızı renge bürünmüş görünüyor.

30 büyük şirketi takip eden Dow Jones, yaklaşık iki aydaki en büyük düşüşünü yaşarken %2,29 kayıp bildirdi. Halka açık en büyük 500 ABD şirketini izleyen bir endeks olan S&P 500, 3.459’dan 3.400 puana düşerek 59 puan kaybetti.

ABD başkanlık seçimlerinin gerçekleşmesine sadece sekiz gün kaldı. Bu da yatırımcılar arasında alarmlara neden oldu. Yapılan yorumlarda, belki de kimin kazandığına bağlı olarak, mali ve düzenleyici politikalarda değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor.

Piyasalar Kayıp Yaşıyor

Piyasaların geri kalanı ise aynı havadaydı: Nasdaq %1.64, Alman DAX %3.71 ve Londra FTSE %1.16 düşüş yaşadı. Başlıca uluslararası endeksler arasında yalnızca Hong Kong’daki Hang Seng Indiex %0,54 artış kaydetti.

Bitcoin ise paniği nispeten iyi idare etmeyi başardı. En büyük piyasa değerine sahip ilk beş altcoin %2 – %5 arasında zarar açıklarken BTC ise %1’den daha az zarar bildirerek 13.000 Dolar’ın üzerinde kalmaya devam etti.

Bitcoin, hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının koronavirüs salgını haberleriyle düştüğü Mart 2020’deki çöküşten bu yana istikrarlı bir yükseliş gösterdi. Bugün hisse senetleri için düşüş yaşanırken Bitcoin hala kontrolü elinde bulunduruyor.

Büyük Finans Şirketlerinin Desteği Bitcoin’i Güçlendirdi

Büyük finans şirketleri tarafından sağlanan destek, Bitcoin fiyatındaki istikrarı sağlıyor olabilir. MicroStrategy’nin ortaya koyduğu etki, Square’in 50 milyon dolarlık yatırım yapması ve PayPal’ın kripto para birimi için destek açıklamasıyla Bitcoin önemli ölçüde güç kazandı. JP Morgan bile bu anlamda Bitcoin için olumlu bir gelecekten bahsediyor.

İlgili Haber:  Ripple, Cardano ve TRON Gibi Altcoinlerin Piyasa Değeri Neden Milyar Dolar Seviyesinde?

Bu ay başlarında bildirildiği gibi Fidelity, Bitcoin’in risk çeşitlendirmesi için yararlı bir kaynak olabileceği sonucuna vardı çünkü başka herhangi bir finansal araçla ilişkilendirilmedi. Bu yüzden belki de cüzdanlarda tutulan birkaç Bitcoin, seçimden sonra ne olacağını görmek isteyen bekleyenler adına altın dolu bir bodrum katından daha iyi sonuç verebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın